Domů
Elektřina
Evropská komise odsouhlasila francouzský kapacitní mechanismus

Evropská komise odsouhlasila francouzský kapacitní mechanismus

Elektřina
7 komentářů
16. listopad 2016, 17:08
Dian Hrozek

Evropská komise odsouhlasila Francii mechanismus kapacitních plateb, který byl komisí vyšetřován pro podezření, že jde o neoprávněnou státní podporu a omezení konkurenčního prostředí. Francie tak může od roku 2017 tento přeshraničně fungující mechanismus začít využívat.

Evropská komise se minulý týden dohodla s Francií a ukončila šetření nového francouzského kapacitního mechanismu. Ten tak, po zavedení požadovaných úprav, podle zjištění komise splňuje evropské podmínky pro státní podporu. Dle Evropské komise nový mechanismus zlepšuje bezpečnost dodávek elektřiny, a to při zachování hospodářské soutěže.

„Francouzský kapacitní mechanismus bude dostupný všem poskytovatelům, a to i v zahraničí, tak aby dovoloval novým hráčům vstoupit na trh. Tak je možné zajistit cenovou efektivitu a konkurenceschopnost. Dnešní souhlas zajišťuje i dostupnost cen pro spotřebitele. S francouzskými institucemi jsme spolupracovali tak, abychom plánový mechanismus dokázali sladit s evropskými podmínkami pro státní pomoc.“

Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž

Šetření Komise probíhalo od listopadu 2015, neboť panovala obava, že nastavení mechanismu může zvýhodňovat určité podniky před jinými a bránil vstupu nových hráčů na trh. Pro zmírnění obav Francie souhlasila s úpravami mechanismu, kde se například kromě klasického jednoročního certifikátu zavádí i certifikáty na 7 let (pokud dokáží být konkurenceschopnější). To má přinést investiční jistotu pro nové projekty plánující vstup na trh.

Dále Francie souhlasila se zavedením historických benchmarků a otevřením mechanismu i pro výrobce (a Demand Side Response) ze zahraničí. Jde tak o první přeshraniční mechanismus. V praxi se například počítá až se 7 GW výkonu ze zahraniční, pokud to dovolí přeshraniční vedení.

Kapacitní mechanismy jsou v EU stále běžnější

Současný evropský energetický trh vede řadu zemí k zavádění speciálních opatření. Francie není výjimkou a podobně jako i jiné země plánuje zavedení tzv. kapacitních plateb. Kapacitní mechanismy jsou opatření, jejichž cílem je zajistit bezpečnost dodávek elektrické energie. Typicky kapacitní mechanismy poskytují dodatečnou odměnu pro provozovatele elektráren, kteří na oplátku udržují jinak nerentabilní zdroje v pohotovosti pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny.

Francouzský systém pro poskytování výkonových kapacit se spoléhá na poskytování certifikátů, které musí dodavatelé zakoupit od poskytovatelů kapacity pro pokrytí poptávky. Certifikáty jsou pak obchodované bilaterálně, nebo v pravidelných veřejných aukcích. Každoročně navíc francouzský regulátor přezkoumá nastavení mechanismu tal, aby vše bylo nastaveno co nejvhodněji. Kapacitní mechanismus začne ve Francii fungovat roku 2017 a má primárně zabezpečit dodávky elektřiny v zimním období.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Hájek
16. listopad 2016, 18:56

Vyznačme si v kalendářích černou fixou den, kdy jednotný trh s elektřinou v EU definitivně skončil. Francie nemá žádný akutní střednědobý nedostatek výkonu, který by potřebovala řešit kapacitním mechanismem. To, že jí EK vyhověla je poslední ranou tzv. energy only market. Teď už není cesty zpět. Co má Francie budou chtít brzy Poláci a potom všichni ostatní. Je potřeba se podle toho zařídit i v ČR.

KAM
18. listopad 2016, 08:38

Já myslím, že společný energetický trh skončil 11.3. 2011 po výbuchu ve Fukušimě, od té doby je jen a jen německé nátlakové řešení- Energiewende. Je fantastické, že na jedné straně Francie má kapacitní trh vyřešen a za rok, ale pro ČR neúnosný tzv společný trh SRN-Rakousko se řeší již deset let. A to se nebavíme o otevřenosti trhu směrem k Polsku.

Milan Vaněček
16. listopad 2016, 19:12

Takže 7 GW výkonu z Německých větrných a uhelných elektráren může (bude) zachraňovat jadernou Francii.... cituji "Dále Francie souhlasila se zavedením historických benchmarků a otevřením mechanismu i pro výrobce (a Demand Side Response) ze zahraničí. Jde tak o první přeshraniční mechanismus. V praxi se například počítá až se 7 GW výkonu ze zahraniční, pokud to dovolí přeshraniční vedení"

C
16. listopad 2016, 21:54

Francie by hlavně měla, stejně jako někteří její sousedé, omezit plýtvání elektřinou, napadá mne například osvětlování dálnic, topení atd. letošek by mohl být zajímavým impulsem k těmto krokům.

Dále by měla na jižním pobřeží a při hranicích se Španělskem zvážit rozvoj STE, zajímavé by pro ni mohly být i větrné farmy v Atlantiku, eventuálně středozemním moři. To zároveň začne vytvářet velmi důležitou jižní část pro Evropskou energetiku, která prozatím dost pokulhává. Ovšem to je dáno i ekonomickou situací v regionu.

Sice se to co se děje může vypadat jako vznik nového Říma, ale pokud se k Evropské síti synchronně připojují již státy na severu Afriky, jsme na velmi dobré cestě.

nikdo
28. listopad 2016, 13:29

Nevzroste nehodovost kdyz zhasnete na dalnicich?

Jan Veselý
28. listopad 2016, 14:06

Když se to osvětlení udělá správně, dostanete lepší výsledek a ušetříte okolo 80% elektřiny.

nikdo
28. listopad 2016, 20:35

K predelani verejneho osvetleni na LED jiz dochazi ale to neudelate z roku na rok navic v noci je nadbytek elektriny takze v tom bych nejake velke uspory kterere nas nebo Francouze spasi nehledal. Problem techto rekonstrukci je ze jsou vetsinou pouzivany LED chladnych barev 4000K a vice, ktere ma pozbudivy vliv na zivocichy vetsi nez soucasne vybojky ktere sviti kolem 2500K. Zrovna ve vami odkazovanem clanku je to na obrazku z rekonstrukce z Los Angeles krasne videt.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se