25. červenec 2024
Velká Británie: Chladné počasí a odstávky ve Francii vyhnaly cenu elektřiny nahoru

Ceny elektřiny na britských krátkodobých trzích v úterý prudce vzrostly v reakci na obavy z nedostatku dostupného výkonu ve Velké Británii a Francii v kombinaci s předpovědí chladného počasí. Cena baseloadu na denním trhu vzrostla na 69 £/MWh, v době špičky (18. a 19. hodina) se cena na spotovém trhu přiblížila dokonce 400 £/MWh.
Očekávaná nízká výroba větrných elektráren, předpověď chladného počasí a odstávky francouzských jaderných elektráren způsobily podle zahraničního serveru Platts prudký růst ceny elektřiny na britských krátkodobých trzích.
Cena baseloadu na denním trhu vzrostla na 69 £/MWh, z pondělních 53 £/MWh. Ceny elektřiny ve večerní špičce v 18. a 19. hodině dosáhly dokonce 399,5 £/MWh.
„V posledním týdnu je pozorován spíše slabý vítr. Je zde také riziko dalšího prodlužování odstávek ve Francii a chladné počasí, které podporuje vysoké ceny,“ řekl Platts obchodník s elektřinou.
Obavy z nedostatku výkonu v britské síti se objevily již v pondělí, kdy provozovatel přenosové soustavy National Grid varoval před možným nedostatkem výkonu ve večerní špičce. Po varování vzrostly ceny elektřiny na vyrovnávacím trhu na 1117 £/MWh.
Zabezpečení dostatečného výkonu na zimu
Provozovatel přenosové soustavy Velké Británie, National Grid, tento měsíc předpověděl, že rozdíl mezi dostupným výkonem a maximální spotřebou tuto zimu bude zhruba 6,6 %.
Očekávaný výkonový přebytek již obsahuje speciální smlouvy s několika uhelnými a plynovými elektrárnami, na základě kterých budou tyto zdroje připraveny v pohotovosti.
Jen pro letošní zimu ovšem Natinal Grid za 3,6GW výkonovou rezervu zaplatí 122 milionů liber (3,65 mld. Kč), což je více než 3,5krát vyšší částka, kterou zaplatil za předchozí zimu.
National Grid předpokládá, že záložní zdroje budou nejvíce potřeba na začátku ledna, kdy budou mít některé systémové elektrárny plánované odstávky a zároveň se očekává chladné počasí.
Mohlo by vás zajímat
2. listopad 2024
4. prosinec 2024
26. prosinec 2024
15. květen 2025
26. červen 2025
6. srpen 2025
Poprvé od přechodu na 15minutový obchodní interval se na denním trhu vyskytly záporné ceny elektřiny
11. říjen 2025
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.