Domů
Elektřina
Velká Británie: Chladné počasí a odstávky ve Francii vyhnaly cenu elektřiny nahoru
Zdroj: Pixabay

Velká Británie: Chladné počasí a odstávky ve Francii vyhnaly cenu elektřiny nahoru

Ceny elektřiny na britských krátkodobých trzích v úterý prudce vzrostly v reakci na obavy z nedostatku dostupného výkonu ve Velké Británii a Francii v kombinaci s předpovědí chladného počasí. Cena baseloadu na denním trhu vzrostla na 69 £/MWh, v době špičky (18. a 19. hodina) se cena na spotovém trhu přiblížila dokonce 400 £/MWh.

Očekávaná nízká výroba větrných elektráren, předpověď chladného počasí a odstávky francouzských jaderných elektráren způsobily podle zahraničního serveru Platts prudký růst ceny elektřiny na britských krátkodobých trzích.

Cena baseloadu na denním trhu vzrostla na 69 £/MWh, z pondělních 53 £/MWh. Ceny elektřiny ve večerní špičce v 18. a 19. hodině dosáhly dokonce 399,5 £/MWh.

„V posledním týdnu je pozorován spíše slabý vítr. Je zde také riziko dalšího prodlužování odstávek ve Francii a chladné počasí, které podporuje vysoké ceny,“ řekl Platts obchodník s elektřinou.

Obavy z nedostatku výkonu v britské síti se objevily již v pondělí, kdy provozovatel přenosové soustavy National Grid varoval před možným nedostatkem výkonu ve večerní špičce. Po varování vzrostly ceny elektřiny na vyrovnávacím trhu na 1117 £/MWh.

Zabezpečení dostatečného výkonu na zimu

Provozovatel přenosové soustavy Velké Británie, National Grid, tento měsíc předpověděl, že rozdíl mezi dostupným výkonem a maximální spotřebou tuto zimu bude zhruba 6,6 %.

Očekávaný výkonový přebytek již obsahuje speciální smlouvy s několika uhelnými a plynovými elektrárnami, na základě kterých budou tyto zdroje připraveny v pohotovosti.

Jen pro letošní zimu ovšem Natinal Grid za 3,6GW výkonovou rezervu zaplatí 122 milionů liber (3,65 mld. Kč), což je více než 3,5krát vyšší částka, kterou zaplatil za předchozí zimu.

National Grid předpokládá, že záložní zdroje budou nejvíce potřeba na začátku ledna, kdy budou mít některé systémové elektrárny plánované odstávky a zároveň se očekává chladné počasí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.