Domů
Elektřina
Turecko připravuje přenosové vedení pro jadernou elektrárnu Akkuyu

Turecko připravuje přenosové vedení pro jadernou elektrárnu Akkuyu

Elektřina
Bez komentáře
18. prosinec 2019, 11:02
Dian Hrozek

Turecký provozovatel přenosové soustavy TEİAŞ a ruská společnost JSC Akkuyu Nuklear podepsaly dohodu o připojení jaderné elektrárny, která je v současnosti ve výstavbě. Smlouva dává základ pro vybudování přenosového vedení od jaderné elektrárny v rozsahu šesti přenosových linek. Elektrárna by v budoucnu měla pokrývat přibližně 10 procent  spotřeby elektřiny v zemi a její zprovoznění se očekává v roce 2023. Turecko by se tak mělo stát další zemí provozující jaderné elektrárny.

Turecký provozovatel přenosové soustavy (TSO), společnost TEİAŞ, podepsal smlouvu o připojení první turecké jaderné elektrárny. Smlouva byla podepsána se společností JSC Akkuyu Nuklear, která je dceřinou společností Rosatomu, ruské státem ovládané společnosti. Po podepsání smlouvy započne proces přípravy připojení budoucí jaderné elektrárny do přenosové sítě.

Dle smlouvy by mělo být od rozvodny u elektrárny postaveno celkem šest nových přenosových linek na napětí 400 kV. Celkem by měla nová vedení dosáhnout  přibližně 1000 km a propojit elektrárnu se šesti rozvodnami, které jsou již dnes součástí turecké přenosové soustavy. Celková délka turecké přenosové soustavy má v současnosti přes 68 tisíc km vedení, 736 rozvoden a transformačních stanic a 12 linek VVN propojujících Turecko s okolními zeměmi.

„Dohoda garantuje, že v době spuštění jaderné elektrárny bude k dispozici nová infrastruktura pro spolehlivé připojení elektrárny a bezproblémový přenos energie až k zákazníkům. Je třeba sladit veškeré technické parametry, tak aby byly kompatibilní s požadavky, které jsou kladeny na spolehlivý provoz energetické soustavy. Uzavření dohody o připojení lze nepochybně považovat za jednu z klíčových etap při realizaci projektu JE Akkuyu.“

Anastasia Zoteeva, CEO JSC Akkuyu Nuklear

První turecká jaderná elektrárna

Dohoda mezi Tureckem a Ruskem z roku 2010 dává dceřiné společnosti Rosatomu právo vystavět, vlastnit a provozovat první tureckou jadernou elektrárnu. Ta je v současnosti budována a její první blok by měl být uveden do provozu v roce 2023. Konkrétně při příležitosti sta let od vzniku republiky.

Elektrárna se nachází v jižní části Turecka, v provincii Mersin, a po spuštění by měla dodávat přibližně 10 % elektřiny spotřebovávané v Turecku. Elektrárna má mít celkem čtyři reaktory typu VVER-1200.

Vizualizace jaderné elektrárny Akkuyu.

„Díky podpisu smlouvy bude mít Turecko již během pár let ve své přenosové soustavě připojenou první jadernou elektrárnu. Tedy nepřerušovaný zdroj základního zatížení, generující významné množství elektřiny.“

Anastasia Zoteeva, CEO JSC Akkuyu Nuklear

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Baterie od Škody
22. květen 2022, 23:01
Zestátnit velkou část ČEZ? Drahá legrace, na kterou se minoritní akcionáři těší
22. květen 2022, 11:52
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se