Domů
Teplárenství
ÚOHS řeší fúzi Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou

ÚOHS řeší fúzi Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou

Fúzi městské společnosti Plzeňská teplárenská s Plzeňskou energetikou patřící do skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského se začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad to uvádí na svých webových stránkách.

Po spojení obou firem zanikne společnost Plzeňská energetika a její majetek přejde do společnosti Plzeňská teplárenská. Kontrolovat ji mají společně Statutární město Plzeň a společnost EP Infrastructure.

„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti centralizovaného zásobování tepelnou energií, v oblasti výroby elektrické energie a poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy, v oblasti likvidace odpadu a v oblasti prodeje pitné vody,“ stojí v oznámení ÚOHS.

Teplárenská měla loni čistý zisk 211 milionů Kč a výnosy 2,37 miliardy Kč. Energetika si vydělala 90 milionů korun při tržbách 940 milionů Kč.

„Konsolidovaný zisk za obě firmy by měl být výrazně lepší. Jedna a jedna by tomto případě mělo být 2,3 nebo 2,5,“ uvedl dříve předseda představenstva teplárny Tomáš Drápela.

Podle něj je letos docela dobrý obchod s elektřinou a hospodaření koresponduje s předchozími lety. Za teplárnu lze očekávat 250 až 300 milionů korun zisku, řekl Drápela.

Na funkčním technickém propojení obou firem teď pracují jejich managementy. O propouštění provozních pracovníků se neuvažuje, synergie se mohou výhledově najít v obslužném personálu. Obě firmy mají teď dohromady 520 lidí.

Teplárna zpracuje ročně zhruba 400.000 tun uhlí a Plzeňská energetika asi 150.000 tun. Drápela věří, že se uhlí ušetří. Do systému se více zapojí nová spalovna odpadu. Spojená firma ušetří také za nákupy emisních povolenek, jejichž ceny výrazně rostou.

EP Infrastructure ze skupiny EPH získá v Plzeňské teplárenské podíl 35 procent, zbylých 65 procent zůstane městu.

Plzeňská energetika má váhu 27procentního podílu, a tak za zbylých osm procent akcií dá EPH městu 604 milionů korun, jimiž Plzeňská teplárenská sníží zadlužení na méně než polovinu. Nová spalovna odpadu bude součástí spojené firmy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.