ČEZ pokračuje v investicích do větrných elektráren, v Německu koupil dalších 35 MW
Energetická skupina ČEZ koupila v Německu dalších 14 větrných turbín. Všechny jsou rozmístěné na území spolkové země Porýní-Falc a jsou již v provozu. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Martin Schreier. Výši transakce firma nesdělila.
Turbíny o celkovém instalovaném výkonu 35,4 megawattu (MW) koupil ČEZ od německé společnosti KGAL. Ta je subjektem v oblasti aktiv a investic, specializuje se na investice do nemovitostí a obnovitelných zdrojů.
„Další velkou akvizicí na německém trhu obnovitelných zdrojů energie pokračujeme v naplňování naší strategie s cílem navýšit provozní zisk před odpisy z obnovitelných zdrojů o dodatečné tři miliardy korun. Naše větrné elektrárny v Německu vyrobí nyní více než 280 gigawatthodin elektřiny ročně, a pokryjí tak spotřebu 120 tisíc domácností,“ uvedl dnes ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač.
ČEZ podle něj i nadále zajímají už postavené větrné parky na pevnině i na moři, stejně jako projekty ve fázi rozvoje.
Do německé větrné energetiky ČEZ vstoupil loni v prosinci. Nejprve převzal do užívání větrný park na jihozápadě země o celkovém výkonu 12,8 MW, následovalo dalších 35 větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 85,25 MW.
Celkový instalovaný výkon ČEZ v německých obnovitelných zdrojích činí nyní podle Schreiera téměř 135 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.
Naposledy na začátku června koupil ČEZ od developerské společnosti ABO Wind devět větrných farem v šesti regionech Francie v pokročilé fázi příprav ke stavbě. Schreier tehdy uvedl, že během pěti let může ČEZ ve Francii v rámci tohoto projektu vlastnit až 100 MW instalovaného výkonu.
ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem společnosti je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk ČEZ v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta více.
Mohlo by vás zajímat:
dobrý den
máme pozemky v katastrálním území Jestřabí u Fulneku okres Nový Jičín v nadmořeké výšce 450 metrů
a chtělibychom aby tam stále větrná elekrárna,je možné se na Vás obrátit a pomocí to investovat a nebo Vám to nabídnout jako pozemek.Mohl by se někdo podívat na to místo a posoudit reálnost výstavby větrné elektrárny
Jen aby o nedopadlo jako Balkánská dobrodružství.
Je dobře, že se ČEZ začíná orientovat a VtE na západních trzích jenom mám poněkud obavu že je teď na to už pozdě, přechází se z FiT na aukce, které přinesou asi i menší zisky.
Třeba se na těchto projektech podaří aby získal patřiční know-how v oboru a přenese je i zpět do ČR, pak se možná začnou dít věci. Situace v energetice a EU asi brzy nebude dávat příliš mnoho prostoru pro energetiku, která by z větší části měla spoléhat na jaderné elektrárny. A i u nich bude muset dojít zřejmě ke změně konceptu tak aby byly snáze regulovatelné a aby zařízení tolerovalo častější změny výkonu ve velkém rozsahu.
ČEZ nakupuje větrníky se zajištěným FiTem a hlavní na čemž chce vydělávat asi bude vlastní odborná údržba levnějšíny mobilními pracovníky z Východu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se