Domů
Elektrárny v Evropě
Velká Británie se bude v zimě opět spoléhat na elektrárny na zemní plyn

Velká Británie se bude v zimě opět spoléhat na elektrárny na zemní plyn

Elektrárny spalující zemní plyn budou i v letošní zimě ve Velké Británii zdrojem elektřiny číslo jedna. Analýza zahraničního serveru Platts navíc ukazuje, že díky nízkým cenám zemního plynu a ceně emisních povolenek na tříletém minimu přesahuje hrubá provozní marže britských paroplynových elektráren 10 liber za megawatthodinu. 

Hrubá provozní marže, vyjadřující rozdíl mezi příjmy za prodej elektřiny a náklady na palivo a emisní povolenky, paroplynových elektráren (s účinností 50 %) ve Velké Británii přesahuje podle analýzy Platts pro zimu 2016-2017 10 liber za megawatthodinu.

Vysoká provozní marže je podle Platts výsledkem nízkých cen zemního plynu a také nízkých cen emisních povolenek, jejichž cena se začátkem tohoto týdne propadla pod 4 eura za tunu CO2. V případě povolenky s dodávkou v prosinci 2016 spadla cena pod 4 eura vůbec poprvé v historii.

Ústup od využívání uhlí

Význam zemního plynu při výrobě elektřiny ve Velké Británii roste díky snaze o uzavření všech uhelných elektráren do roku 2025.

Platts uvádí, že by průměrný dosažitelný výkon britských uhelných elektráren v letošní zimě měl být kolem 10 GW, zatímco průměrný dosažitelný výkon elektráren spalujících zemní plyn by se měl pohybovat nad 22 GW.

Ve srovnání s rokem 2015 by tedy dosažitelný výkon uhelných elektráren měl být zhruba o 4 GW nižší.

Podle provozovatele britské přenosové soustavy National Grid vyrobily v zimě 2015 uhelné elektrárny 30,25 TWh a plynové elektrárny 60,45 TWh.

Pokud jde o odhadovanou hrubou provozní marži britských uhelných elektráren pro zimu 2016-2017, Platts předpokládá hodnotu kolem 5,76 liber za megawatthodinu.

Zdroj úvodní fotografie: www.marchwoodpower.com (Výstavba paroplynové elektrárny Marchwood)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
12. září 2016, 17:05

S těmi povolenkami je to trochu jinak. V Británii je stanovena minimální cena povolenky na 18 liber (https://www.theguardian.com/environment/2015/apr/02/carbon-floor-price-hike-will-trigger-uk-coal-slowdown-say-analysts), což je aktuálně zhruba 21 Euro a díky tomu tam mají plynové elektrárny vůbec kladnou marži.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se