Domů
Elektrárny v Evropě
Velká Británie se bude v zimě opět spoléhat na elektrárny na zemní plyn

Velká Británie se bude v zimě opět spoléhat na elektrárny na zemní plyn

Elektrárny spalující zemní plyn budou i v letošní zimě ve Velké Británii zdrojem elektřiny číslo jedna. Analýza zahraničního serveru Platts navíc ukazuje, že díky nízkým cenám zemního plynu a ceně emisních povolenek na tříletém minimu přesahuje hrubá provozní marže britských paroplynových elektráren 10 liber za megawatthodinu. 

Hrubá provozní marže, vyjadřující rozdíl mezi příjmy za prodej elektřiny a náklady na palivo a emisní povolenky, paroplynových elektráren (s účinností 50 %) ve Velké Británii přesahuje podle analýzy Platts pro zimu 2016-2017 10 liber za megawatthodinu.

Vysoká provozní marže je podle Platts výsledkem nízkých cen zemního plynu a také nízkých cen emisních povolenek, jejichž cena se začátkem tohoto týdne propadla pod 4 eura za tunu CO2. V případě povolenky s dodávkou v prosinci 2016 spadla cena pod 4 eura vůbec poprvé v historii.

Ústup od využívání uhlí

Význam zemního plynu při výrobě elektřiny ve Velké Británii roste díky snaze o uzavření všech uhelných elektráren do roku 2025.

Platts uvádí, že by průměrný dosažitelný výkon britských uhelných elektráren v letošní zimě měl být kolem 10 GW, zatímco průměrný dosažitelný výkon elektráren spalujících zemní plyn by se měl pohybovat nad 22 GW.

Ve srovnání s rokem 2015 by tedy dosažitelný výkon uhelných elektráren měl být zhruba o 4 GW nižší.

Podle provozovatele britské přenosové soustavy National Grid vyrobily v zimě 2015 uhelné elektrárny 30,25 TWh a plynové elektrárny 60,45 TWh.

Pokud jde o odhadovanou hrubou provozní marži britských uhelných elektráren pro zimu 2016-2017, Platts předpokládá hodnotu kolem 5,76 liber za megawatthodinu.

Zdroj úvodní fotografie: www.marchwoodpower.com (Výstavba paroplynové elektrárny Marchwood)

Komentáře

(1)

Martin Hájek

12. září 2016, 17:05

S těmi povolenkami je to trochu jinak. V Británii je stanovena minimální cena povolenky na 18 liber (https://www.theguardian.com/environment/2015/apr/02/carbon-floor-price-hike-will-trigger-uk-coal-slowdown-say-analysts), což je aktuálně zhruba 21 Euro a díky tomu tam mají plynové elektrárny vůbec kladnou marži.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.