Domů
Rychlé zprávy
Budovy Akademie výtvarných umění čeká modernizace, provede ji ČEZ

Budovy Akademie výtvarných umění čeká modernizace, provede ji ČEZ

Rychlé zprávy
Bez komentáře
23. červenec 2019, 17:32
ČTK

Budovy Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze čeká modernizace. Renovována bude mimo jiné vzduchotechnika, v plánu je například také výměna osvětlení. Úspora za energie má během desetiletého projektu činit minimálně 31,6 milionu korun. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Dodavatelem je firma ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Hotovo má být do konce letošního roku.

Projekt podle Gazdíka jako první v Česku kombinuje metodu takzvaných energetických úspor se zárukou (EPC) s dotacemi podle nových pravidel Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Žadatelé, kteří úspory ve svých budovách realizují metodou EPC mají podle něj nárok na pětiprocentní dotaci navíc k základní dotaci.

Při využití EPC dodavatel za dosažení úspor smluvně ručí, jinak rozdíl sám doplácí. Zákazník nemusí na modernizaci dávat peníze ze svého rozpočtu, náklady na instalaci úsporných opatření se postupně uhradí z dosažených úspor energie. Loni projekty EPC od firmy ENESA uspořily podle ČEZ českým obcím a veřejným institucím 215 milionů korun.

„Jen z úspor bychom výměnu oken nebo izolaci střechy nezaplatili, s tím nám pomůže dotace, která je díky spojení s EPC vyšší. Navíc díky EPC se nám náklady na modernizaci energetického hospodářství budov vrátí ve smluvně zaručených a transparentních úsporách,“ uvedl rektor AVU Tomáš Vaněk.

Ilustrační foto

Projekt mimo jiné počítá s tím, že 920 žárovek a zářivek bude nahrazeno LED osvětlením. Stovky oken pak budou repasovány nebo nahrazeny replikami. Původní rámy atypických ateliérových oken zůstanou, budou pouze osazeny novými izolačními dvojskly. Rekonstrukce se dotkne i bočních dveří na zahradu a dvoukřídlých dvojitých dveří do ateliéru, kde byla dokončena například socha koně svatého Václava z Václavského náměstí.

„Každá historická budova vyžaduje individuální a ohleduplný přístup. Podobně tomu bylo například v Národním divadle nebo v Rudolfinu, kde EPC úspěšně funguje už pátým rokem,“ doplnil generální ředitel ENESA Václav Taubr.

Akademie výtvarných umění v Praze využívá celkem pět budov, postavených na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o registrované kulturní památky, na nichž se architektonicky podíleli mimo jiné i Jan Kotěra a Josef Gočár. ČEZ uvedl, že modernizace se uskuteční mimořádně šetrně právě s ohledem na historický i umělecký význam těchto objektů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se