Domů
Elektromobilita
Bloomberg: Exxon jedná s Teslou, VW i dalšími automobilkami o dodávkách lithia
Dobíjecí stanice Supercharger. Zdroj: Tesla

Bloomberg: Exxon jedná s Teslou, VW i dalšími automobilkami o dodávkách lithia

Americký ropný gigant ExxonMobil jedná se společnostmi Tesla, Ford, Volkswagen i dalšími automobilkami, že jim bude dodávat lithium, které se používá pro výrobu baterií. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Rozhovory jsou podle ní součástí snahy Exxonu budovat aktivity v oblasti komponentů pro baterie pro elektromobily.

Současný přechod automobilového průmyslu od vozů se spalovacími motory k elektromobilům podporuje poptávku po lithiu a ohrožuje budoucnost klíčových aktivit společnosti ExxonMobil v oblasti těžby ropy a rafinace, píše Bloomberg.

Ilustrační foto

ExxonMobil plánuje těžit 100.000 tun lithia ročně a chce si zajistit odběratele. Firma nedávno zahájila vrty na nalezišti v americkém státě Arkansas a nyní se rozhoduje, jestli tam bude těžit sama, nebo ve spolupráci s partnery. Jedná v tomto směru například s producentem lithia Albemarle, uvedly zdroje agentury Bloomberg.

Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, je největším výrobcem elektromobilů na světě. Německý koncern Volkswagen, jehož součástí je mimo jiné Škoda Auto, nyní do elektromobility masivně investuje a v budoucnosti by chtěl vystřídat Teslu v čele globálního trhu s elektromobily.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Richard Vacek
1. srpen 2023, 19:11

Dodávky lithia má pod palcem Čína - od těžby, zpracování až po konečný produkt. Co může firma, která v tom začíná, nabídnout atraktivního?

Baton David
1. srpen 2023, 19:55

atraktivní že to bude z USA přece, objem ani cena zde nerozhoduje, to si pletete s kapitalismem

hellokitty
1. srpen 2023, 21:19

v chile tazi lithium aj nemecka firma, tak asi ta cina ma moc maly palec, ze nepokryje celu zemegulu

Vladimír Šťastný
3. srpen 2023, 06:36

Pokryje 80%. To úplně stačí, aby se s lithiem obchodovalo podle jejích not.

Pavel Lukavsky
3. srpen 2023, 08:08

Pokryje 80 procent čeho? Ty noty hrají jakou písničku? Jako že koho chleba jíš, toho píseň zpíváš? Článek je o těžbě lithia a Čína rozhodně 80 procent lithia netěží.

Vladimír Šťastný
6. srpen 2023, 07:31

Pavel Lukavsky Těžit neznamená automaticky také zpracovávat na průmyslově použitelnou surovinu. Zpracování je pořádná ekologická prasárna a mnozí těžaři se ho proto rádi vzdají.

Článek je o DODÁVKÁCH lithia, čili zpracované suroviny, nikoli toho, co se vytěží. Ale s 80% jsem možná opravdu přestřelil. Podle zdroje z roku 2019 Čína pracovává JENOM 60% světově vytěžené suroviny.

https://finlord.cz/2022/11/nejvetsi-tezari-lithia-podle-trzni-kapitalizace/

https://www.businessinfo.cz/clanky/cina-si-drzi-60procentni-podil-na-globalni-produkci-a-zpracovani-lithia/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se