Domů
Elektromobilita
BNEF: Světový prodej elektromobilů překonal hranici 4 miliony, poslední milion byl prodán za 6 měsíců
Ilustrativní foto.

BNEF: Světový prodej elektromobilů překonal hranici 4 miliony, poslední milion byl prodán za 6 měsíců

Kumulativní prodej osobních elektromobilů měl podle dat agentury Bloomberg NEF v minulém týdnu dosáhnout pomyslné hranice 4 milionů. Pokud by do kategorie elektromobilů byly zahrnuty i elektrické autobusy, tak by hranice 4 milionů prodaných elektromobilů byla překonána již v červenci 2018.

Na konci června 2018 bylo prodaných více než 3,5 milionů osobních elektromobilů a 421 tisíc elektrických autobusů. Významný podíl na těchto číslech má Čína. V Číně se prodalo 37 % osobních elektromobilů prodaných ve světě od roku 2011 a 99 % elektrických autobusů.

Bloomberg NEF předpokládá, že hranice 4 milionů prodaných osobních elektromobilů byla překonána před začátkem září 2018. Tento pomyslný milník by ovšem mohl být překročen později, pokud by se zpomalily prodeje Modelu 3 Tesly.

Počet prodaných elektromobilů na světě (vlevo). Předpoklad vývoje prodeje osobních elektromobilů do května 2019 (vpravo). Zdroj: Bloomberg NEF

Prodeje zrychlují

Doba potřebná k překonání milionu prodaných elektromobilů se zkracuje. První milion elektromobilů se prodal ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 a jeho dosažení trvalo přibližně 60 měsíců. Největší podíl na tomto čísle pak měly Evropa (33 %) a severní Amerika (39 %). V Číně se z prvního milionu elektromobilů prodalo 15 % vozů.

V posledních letech, zejména v souvislosti s podporou poskytovanou v oblasti elektromobility, ovšem došlo k dramatickým změnám. Druhého milionu prodaných elektromobilů bylo dosaženo za 17 měsíců a třetího za 10 měsíců. Podíl Číny na světovém prodeji elektromobilů se přitom zvýšil zhruba na třetinu. Posledního, čtvrtého, milionu bylo pak dosaženo za 6 měsíců.

Počet měsíců, za které se prodaly jednotlivé miliony elektromobilů. Zdroj: Bloomberg NEF

Očekávaný budoucí vývoj

Očekává se, že prodeje elektromobilů budou i nadále poměrně rychle růst. Ještě do konce roku 2018 vstoupí na trh několik nových modelů elektromobilů, které by ke zvýšení prodejů mohly přispět. Kromě dalšího, v polovině roku 2019 do Evropy dorazí Model 3 kalifornské automobilky Tesla a v roce 2019 v Číně začnou platit kvóty. týkající se prodejů elektromobilů. Všechny tyto skutečnosti by mohly k dalšímu zvýšení prodeje přispět.

Bloomberg NEF odhaduje, že pátý milion elektromobilů bude prodán přibližně za 6 měsíců. Hranice tedy bude překročena asi v březnu 2019. Asi 42 % elektromobilů se prodá v Číně, 26 % v Evropě a 25 % v severní Americe.

Podíl jednotlivých regionů na prodeji elektromobilů od roku 2012 (vlevo). Podíl jednotlivých regionů na prodeji elektromobilů v první polovině roku 2018 (vpravo). Zdroj: Bloomberg NEF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
4. září 2018, 17:24

Jen tak dál, trh je pro miliardu. Jako pozitivní hodnotím, že v Evropě tvoří elektromobily už asi 2.5% prodejů.

loudil
4. září 2018, 20:26

Já hodnotím pozitivně výkony mého "oblíbence , tedy Číny. 99 % všech prodaných elektrických autobusů a 42 % nových elektroaut na světě se prodává právě tam. Roku 1980 byla Čína v průměru chudší jak Afrika, po 40 letech reforem už určuje, kam se bude ubírat světová špičková technika. Zajímavé, že předběhla třeba i USA a Německo, země , které byly technicky vyspělé už před 120 lety.

http://www.xinhuanet.com/english/2018-08/06/c_137369865.htm

https://radiozurnal.rozhlas.cz/novou-superpocitacovou-mocnosti-je-cina-ostravsky-salomon-je-v-prvni-stovce-7183346

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se