Domů
Elektromobilita
Objem odebrané elektřiny z dobíjecích stanic ČEZ stoupl meziročně o polovinu

Objem odebrané elektřiny z dobíjecích stanic ČEZ stoupl meziročně o polovinu

Objem odebrané elektřiny z veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily loni meziročně stoupl téměř o polovinu na 959.115 kilowatthodin (kWh). Hodnota odpovídá roční spotřebě elektřiny zhruba 300 tuzemských domácností. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Celkem podle něj řidiči v síti firmy v roce 2018 uskutečnili 75.584 dobíjecích cyklů, což je proti předloňsku více než dvojnásobný nárůst. Společnost je lídrem trhu v ČR.

Šéfredaktor magazínu Hybrid.cz Jan Horčík uvedl, že podle odhadu serveru se počet dobíjecích stanic v ČR blíží 250, takzvaných rychlonabíjecích je více než polovina.

„ČEZ má dnes přes 140 stanic, z toho 80 je rychlonabíjecích. O druhé místo se dělí PRE a E.ON. Pak jsou tu menší hráči,“ dodal.

Schreier upozornil, že trendem se stávají častější odběry o menších objemech. Průměrný odběr elektřiny na jedno dobíjení podle něj meziročně klesl ze 17,8 na 12,7 kWh.

„Nejvytíženějšími lokalitami jsou místa vybavená rychlodobíjecími stanicemi, které díky svému výkonu 50kW umožňují většině elektromobilů dobít 80 procent kapacity baterií za asi 20 až 30 minut,“ uvedl.

Mezi čtyři lokality s největšími ročními objemy odebrané elektřiny podle něj loni patřily dobíjecí stanice v pražském Karlíně (61.873 kWh), v Olomouci – Nemilanech na dálničním obchvatu města (58.656 kWh), v pražských Holešovicích (41.609 kWh) a ve Vestci u pražského dálničního okruhu (40.703 kWh).

Tuzemské energetické firmy tvrdí, že s masivním rozvojem dobíjecích stanic počítají i nadále. Rozvoji podle nich pomáhají i evropské dotace, společnosti navíc rozšiřují spolupráci s dalšími firmami, například obchodními řetězci.

ČEZ uvedl, že v Česku je aktuálně registrováno asi 2500 elektromobilů. Loni podle něj přibylo rekordních 725 aut na elektrický pohon, v roce 2017 to bylo 400 vozů.

Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Celkem je v Česku registrováno asi 5,8 milionu osobních aut.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Elektromobilů na českém trhu přibývá. K dobíječkám míří víc aut, nabíjení zdražuje
8. srpen 2022, 12:20
Nejrychlejší a nejdražší Tesla. Model S a X Plaid míří do Česka, berany jim nechybí
3. srpen 2022, 14:15
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
M
27. leden 2019, 12:06

http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html

Pokud byste se někdo chtěl podívat, jak to vypadá na mapě, tak je k dispozici zde. :)

Vojtěch Kurka
27. leden 2019, 20:53

V článku chybí podstatná informace, že část roku 2018 bylo dobíjení na ČEZ stanicích zcela zdarma. Lidem se vyplatilo nabíjet na veřejných stanicích místo doma. Teď už to tak není.

Proto je třeba brát čísla za rok 2018 s velkou rezervou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se