Domů
Elektromobilita
Objem odebrané elektřiny z dobíjecích stanic ČEZ stoupl meziročně o polovinu

Objem odebrané elektřiny z dobíjecích stanic ČEZ stoupl meziročně o polovinu

Objem odebrané elektřiny z veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily loni meziročně stoupl téměř o polovinu na 959.115 kilowatthodin (kWh). Hodnota odpovídá roční spotřebě elektřiny zhruba 300 tuzemských domácností. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Celkem podle něj řidiči v síti firmy v roce 2018 uskutečnili 75.584 dobíjecích cyklů, což je proti předloňsku více než dvojnásobný nárůst. Společnost je lídrem trhu v ČR.

Šéfredaktor magazínu Hybrid.cz Jan Horčík uvedl, že podle odhadu serveru se počet dobíjecích stanic v ČR blíží 250, takzvaných rychlonabíjecích je více než polovina.

„ČEZ má dnes přes 140 stanic, z toho 80 je rychlonabíjecích. O druhé místo se dělí PRE a E.ON. Pak jsou tu menší hráči,“ dodal.

Schreier upozornil, že trendem se stávají častější odběry o menších objemech. Průměrný odběr elektřiny na jedno dobíjení podle něj meziročně klesl ze 17,8 na 12,7 kWh.

„Nejvytíženějšími lokalitami jsou místa vybavená rychlodobíjecími stanicemi, které díky svému výkonu 50kW umožňují většině elektromobilů dobít 80 procent kapacity baterií za asi 20 až 30 minut,“ uvedl.

Mezi čtyři lokality s největšími ročními objemy odebrané elektřiny podle něj loni patřily dobíjecí stanice v pražském Karlíně (61.873 kWh), v Olomouci – Nemilanech na dálničním obchvatu města (58.656 kWh), v pražských Holešovicích (41.609 kWh) a ve Vestci u pražského dálničního okruhu (40.703 kWh).

Tuzemské energetické firmy tvrdí, že s masivním rozvojem dobíjecích stanic počítají i nadále. Rozvoji podle nich pomáhají i evropské dotace, společnosti navíc rozšiřují spolupráci s dalšími firmami, například obchodními řetězci.

ČEZ uvedl, že v Česku je aktuálně registrováno asi 2500 elektromobilů. Loni podle něj přibylo rekordních 725 aut na elektrický pohon, v roce 2017 to bylo 400 vozů.

Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Celkem je v Česku registrováno asi 5,8 milionu osobních aut.

Komentáře

(2)

M

27. leden 2019, 12:06

http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html

Pokud byste se někdo chtěl podívat, jak to vypadá na mapě, tak je k dispozici zde. :)

Vojtěch Kurka

27. leden 2019, 20:53

V článku chybí podstatná informace, že část roku 2018 bylo dobíjení na ČEZ stanicích zcela zdarma. Lidem se vyplatilo nabíjet na veřejných stanicích místo doma. Teď už to tak není.

Proto je třeba brát čísla za rok 2018 s velkou rezervou.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.