Domů
Elektromobilita
Počet dobíjecích stanic pro elektromobily v Česku nadále roste
Zdroj: ABB

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily v Česku nadále roste

Elektromobilita
5 komentářů
25. červenec 2022, 21:09
ČTK
Počet dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice nadále roste. Podle statistiky, kterou nyní zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), bylo ke konci loňského roku v ČR 944 veřejných dobíjecích stanic s 1841 dobíjecími body. Jedna z nejnovějších začala dnes fungovat na odpočívce Mikulášov na 95. kilometru dálnice D1 ve směru z Prahy do Brna, zprovoznilo ji PRE ve spolupráci s OMV.

Podle statistiky MPO je nejvíce dobíjecích stanic ve městech na městských komunikacích, a to 384. V různých areálech je dalších 281 dobíječek, na dálnicích jich byla ke konci roku rovná stovka. Nejvíce veřejných dobíjecích stanic bylo ke konci roku evidováno v Praze, a to 193, dále v kraji Středočeském kraji, kde jich bylo 155, Moravskoslezském (115) a Jihomoravském (108). Tyto čtyři kraje se podílely přibližně 60 procenty na celkovém počtu veřejných dobíjecích stanic v ČR. Nejméně dobíjecích stanic bylo podle evidence v Olomouckém kraji, a to 27.

Dnes otevřená dobíjecí stanice je již 400. dobíjecí stanicí pro elektromobily v síti PREpoint. Jde zároveň o 40. dobíjecí stanici PRE na čerpacích stanicích OMV. Rychlodobíjení je tak řidičům k dispozici již skoro na třetině ze všech 140 čerpacích stanic OMV v ČR. ČTK o tom dnes informovali zástupci PRE a OMV.

V síti PREpoint se nyní může najednou dobíjet přes 800 elektromobilů. Svoji první veřejnou dobíjecí stanici firma zprovoznila na začátku roku 2011 v Praze na Chodově. Veřejné dobíjecí stanice PREpoint umožňují využít 50 nebo 75 kW s tím, že výkon některých z nich bude možné podle poptávky a vytíženosti v budoucnu zvýšit až na 150 kW.

Konkurenční ČEZ má k dnešku 448 dobíjecích stojanů, které mohou v jednu chvíli dobíjet až 896 elektrických aut. „Největší domácí síť veřejných dobíjecích stojanů srovnatelná se středně velkými řetězci klasických čerpacích stanic je z 80 procent tvořena stojany o výkonu 50 kW, které zvládnou dobít většinu kapacity baterií elektromobilu za nižší desítky minut. Celkový výkon všech stojanů v síti ČEZ přesáhl 30 megawattů, což je nejvíce ze všech provozovatelů v ČR,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.

ČEZ podle něj v nejfrekventovanějších místech staví ultrarychlé stojany o výkonech od 150 do 180 kW. Pět těchto nových stanic už funguje u dálnice D1. Další, včetně typů o výkonu vyšším než 200 kW, budou ve vybraných místech postupně nahrazovat nejvytíženější 50kW stojany. Firma spolupracuje se sítí čerpacích stanic Benzina Orlen. „V síti Benzina Orlen provozuje ČEZ už více než 30 stojanů. Řidiči elektromobilů je využijí jak na dálnicích D1, D2, D4, D5, D6, D8 nebo D11 a u dalších hlavních tahů, tak i v některých větších městech,“ dodal Schreier.

E.ON má ve své síti dobíjecích stanic v ČR 206 stanic. „Zároveň však v rámci své sítě nabízíme zákazníkům dobíjení s kartou E.ON Drive také přes národní a mezinárodní roaming, a to na dalších více než 9000 dobíjecích bodech v ČR, Německu, Slovensku, Rakousku a Polsku,“ řekla ČTK mluvčí Martina Slavíková.

Dobíjecí stanice umisťuje E.ON i na čerpacích stanicích, spolupracuje například s MOL či Benzinou. V síti E.ON Drive má aktuálně v provozu 24 stanic, 13 na Benzině a 11 na čerpacích stanicích MOL.

Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu je v tuzemsku kolem 7600 čerpacích stanic, veřejně přístupných je asi 4000 z nich. Převážná většina z nich nabízí tradiční paliva, tedy benzin a naftu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Při nabíjení elektromobilu z domácí zásuvky proletí komínem až čtvrtina energie
26. září 2022, 15:00
Na hlavních tazích už dobijeme v pohodě, plno bývá u řetězců, říkají majitelé elektromobilů
26. září 2022, 00:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ladislav Novák
26. červenec 2022, 13:41

Dohnat a předehnat "zelené" Německo, kde elektromobily jezdí na elektřinu z uhlí... A hlavně za nízké ceny. Je to příkladné "EKO". :-)

Německo náš vzor!

Jiří Kelnar
26. červenec 2022, 19:33

Videl jste nemecky mix? Uhli tam nema tak velkej podil, neni to Polsko.

richie
26. červenec 2022, 21:10

tak zalezi co je velky podiel .. ano, oproti polsku je to len cca polovica ~30% vs ~60% .. ale oproti francuzsku s menej ako percentom je to o niekolko radov viac .. a to este do konca roka im to mozno stupne aj cez 40%

Zbyněk Poisl
26. červenec 2022, 19:51

No pro těch pár aut, která u nás na elektriku jezdí je to i tak velmi důležité, hlavně podél dálnic, kde na jedno nabití auto ujede nějakých 150km!

Anton Meško
27. červenec 2022, 09:46

Mňa by zaujímalo porovnať ekonomiku prevádzky automobilov s klasickými spaľovacími motormi a s elektromobilmi pri súčasných vysokých cenách PHM, ale až niekoľkonásobný nárast cien elektriny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se