Domů
Elektromobilita
Prodeje elektromobilů by letos poprvé mohly překonat hranici 10 milionů kusů
Zdroj: Renault UK
Zdroj: Renault UK

Prodeje elektromobilů by letos poprvé mohly překonat hranici 10 milionů kusů

Globální prodeje elektromobilů by letos mohly dosáhnout hodnoty 10,6 milionů kusů, což by znamenalo meziroční nárůst o více než 60 %. Hlavním tahounem růstu prodejů zůstává Čína, kde analytici z BloombergNEF letos očekávají prodeje na úrovni 6 milionů kusů

Kromě Číny, kde podíl elektromobilů na celkových prodejích osobních vozů dosáhl v letošním druhém čtvrtletí hodnoty 20 %, rostou prodeje elektromobilů také v Evropě, a to zejména v Německu, Francii a Spojeném království. V letošním roce by nicméně růst v Evropě měl v důsledku zhoršující se ekonomické situace zpomalit.

Historie a výhled prodejů elektromobilů. Zdroj: BNEF Historie a výhled prodejů elektromobilů. Zdroj: BNEF

Mezi automobilkami vládne Tesla

Při pohledu na značky a modely vozů, které si zákazníci nejvíce kupují, je světovou jedničkou Tesla, která do dnešního dne prodala již více než 2,9 milionů elektromobilů.

Nejprodávanějšími elektromobily jsou Model 3 a Model Y, nicméně na druhý zmíněný model se pomalu dotahuje malý čtyřmístný čínský elektromobil Wuling Hongguang Mini EV. Nejprodávanější elektromobil v Číně těží zejména z nízké pořizovací ceny, která startuje v přepočtu na 5 000 dolarech. Pro srovnání, modely Tesly startují nad 40 000 dolary.

"V Evropě je na čele automobilka Volkswagen, avšak německý gigant prozatím nevyrobil vůz, který by konkuroval popularitě Modelu 3 od Tesly," uvedl BNEF.

Kumulativní prodeje elektromobilů podle automobilek a nejprodávanější modely. Zdroj: BNEF Kumulativní prodeje elektromobilů podle automobilek a nejprodávanější modely. Zdroj: BNEF

Pro dosažení uhlíkové neutrality bude třeba zrychlit

Podle výhledu analytiků z BNEF by v rámci scénáře nazvaného Economic Transition Scenario, který nepředpokládá zavádění žádných nových podpůrných opatření, měly roční prodeje elektromobilů vzrůst do roku 2025 na 21 milionů kusů a následně na 80 milionů kusů do roku 2050.

I takto vysoké prodeje by nicméně dle BNEF vedly k tomu, že by v roce 2050 jezdilo po silnicích více než 400 milionů vozů se spalovacími motory.

"Abychom je dostali ze silnic, všechny prodané automobily po roce 2035 by musely být bezemisní, přičemž roční prodeje elektromobilů by dosáhly svého maxima ve výši 139 milionů kusů v roce 2040," uvedl BNEF.

Výhled prodejů elektromobilů ve dvou scénářích BNEF. Zdroj: BNEF Výhled prodejů elektromobilů ve dvou scénářích BNEF. Zdroj: BNEF

Klíčová je dobíjecí infrastruktura

Podle BNEF bylo ke konci roku 2021 globálně k dispozici 9,1 milionů dobíjecích míst. V rámci scénáře Economic Transition Scenario by tato hodnota měla do poloviny 21. století vzrůst na 469 milionů. Kumulované investice do dobíjecí infrastruktury by přitom dosáhly 1,8 bilionů dolarů. Plně elektrický globální vozový park by vyžadoval dalších 233 milionů dobíjecích míst a dodatečný jeden bilon dolarů investic.

"Klíčovými výzvami pro rozvoj dobíjecí infrastruktury jsou dostupnost potřebné pracovní síly pro instalaci nabíječek, rozvoj elektrizační soustavy a získání povolení v potřebném čase. Potřebné tempo změny je mimořádné a již nyní v počátcích adopční křivky vidíme, že tyto problémy způsobují zpoždění," dodal Ryan Fisher, člen týmu BNEF zaměřeného na pokročilou dopravu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Šťastný
2. září 2022, 08:46

Ten článek se poněkud opozdil za vývojem. Samotná nabíjecí infrastruktura nám bude plat prdná bez zdrojů, které ji dokáží udržet funkční.

Další ranou do vazu prodejů elektro aut je chystané zaříznutí podpory v zemích, kde jejich prodeje dotují. Mluvit v této konstelaci o "zrychlení" je docela mimo mísu.

Ladislav Novák
5. září 2022, 14:54

Elektromobilita jako obor trvale požírající astronomické státní dotace? Tak si představujete budoucnost? ;-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516