Siemens dodá E.ON 60 vysoce výkonných stanic pro elektromobily

11. srpen 2020, 19:54
DomůElektromobilitaSiemens dodá E.ON 60 vysoce výkonných stanic pro elektromobily

Firma Siemens Smart Infrastructure dodá společnosti E.ON 60 vysoce výkonných dobíjecích stanic v provedení 50 kilowattů (kW) pro páteřní dobíjecí síť pro elektromobily v ČR. Vybudovány budou v rámci Operačního programu Doprava, nainstalovány budou do konce roku 2022. Siemens o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Uvedl, že jde o největší tuzemskou dodávku dobíječek firmy v jednom projektu.

E.ON loni na podzim oznámil, že do roku 2022 vybuduje v Česku 175 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. Investuje do nich téměř 183 milionů korun, z toho zhruba 105 milionů pokryjí dotace. Vysoce výkonných rychlých dobíjecích stanic, které elektromobil dobijí do půl hodiny, má být 125. V ČR je nyní asi 450 dobíjecích stanic od různých provozovatelů.

„Siemens ve výběrovém řízení splnil náročné technické požadavky zadavatele a prokázal cenovou konkurenceschopnost. Oceňuji, že se tuzemská dobíjecí infrastruktura rozroste o další vysoce výkonné dobíjecí stanice – počty elektromobilů neustále rostou a dobíjecí síť nemůže zůstat pozadu,“ řekl dnes ředitel Siemens Smart Infrastructure a bývalý ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Martin Klíma z E.ON uvedl, že první instalace dobíječek Siemens by měly být hotovy do konce letošního roku. „Řidiči je budou moci využít především u supermarketů a obchodních center,“ dodal.

Ilustrační foto

Ministerstvo dopravy chce podle dřívějších informací do roku 2023 podpořit z operačního programu Doprava vybudování stovek dalších rychlodobíjecích stanic po celé ČR. Lídrem trhu je ČEZ, který má aktuálně v provozu 227 veřejných dobíjecích stanic, z toho 170 rychlodobíjecích.

V Česku je nyní registrováno zhruba 3000 elektromobilů. Podle Svazu dovozců automobilů je v zemi zhruba 8,2 milionu vozidel všech kategorií. Podíl elektroaut tak činí necelé čtyři setiny procenta. Podle studie zpracované pro provozovatele české přenosové soustavy a distribučních sítí by v Česku v roce 2030 mohlo jezdit až 523.000 elektromobilů. Pesimistický scénář počítá s minimálně 26.000 elektromobily na českých silnicích.

Nástup elektromobilů v Česku se předpokládal v letošním roce v souvislosti se zavedením pokut pro automobilky za neplnění emisních limitů v jejich flotilách. Právě elektromobily průměr emisí výrazně snižují. Prodeje ale zasáhla epidemie koronaviru.