Domů
Elektromobilita
Ve Francii se ve čtvrtletí poprvé prodalo více elektromobilů než aut na benzín

Ve Francii se ve čtvrtletí poprvé prodalo více elektromobilů než aut na benzín

Ve Francii se v prvním čtvrtletí poprvé prodalo více nových elektromobilů než aut na benzín. Pomohly tomu i vládní dotace na elektrifikované vozy a vysoké ceny u benzínových pump. Údaj dnes zveřejnilo sdružení Plateforme automobile (PFA). Celkově se prodej nových aut ve Francii v prvním kvartálu snížil a zaznamenal již desátý měsíc poklesu v řadě.

V samotném březnu se nových aut prodalo meziročně o 20 procent méně. Automobilový průmysl se potýká s problémy dodavatelského řetězce včetně globálního nedostatku polovodičových čipů, připomněla agentura Reuters.

Prodej plně elektrických a hybridních modelů představoval téměř 40 procent prodeje nových vozů oproti 38,3 procenta konvenčních benzínových modelů. Mluvčí PFA uvedl, že kvůli nejistotě ohledně války na Ukrajině a nedostatku některých komponentů není možné poskytnout výhled pro prodej nových aut ve Francii na letošní rok.

Po přičtení tržního podílu prodeje dieselových modelů, který činil 16,5 procenta, byly v prvním čtvrtletí modely s čistě spalovacím motorem stále ve většině. I tak je to velký skok, protože elektromobily se dostaly na trh ve větší míře teprve před třemi lety, připomněl Reuters. Pomohly jim ale dotace, hrozící zákaz automobilů na fosilní paliva a vysoké ceny benzínu.

Nejprodávanějším elektromobilem ve Francii byl v březnu Model 3 od Tesly, následovaný Dacií Spring od Renaultu a Peugeotem 208 firmy Stellantis.

Automobilový trh ve Francii se v roce 2020 vinou koronavirové pandemie propadl, loni ale mírně vzrostl. V letošním prvním čtvrtletí se prodej nových vozů meziročně snížil o 17,3 procenta.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Společně za jeden kabel. Praze pomůže s nabíječkami Škoda Auto a Pražská energetika
21. červen 2022, 10:55
Až zakážeme klasická auta, hrozí nedostatek elektromobilů, říká šéf oborové asociace Petzl
17. červen 2022, 09:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Šťastný
1. duben 2022, 19:04

Hybrid je pořád auto na benzín, kde elektrická část pouze přcmrndává. "Úspěch" čistě elektrických aut a hybridů je celkem snadno pochopitelný, při započtení dotací vychází levněji i než řada aut se spalovacími motory. Jen málokdo chce za auto víc, než je nezbytné, ale úspěch to není.

Rejpal
1. duben 2022, 21:28

Většina lidí a firem bude teď nákup aut odkládat , protože bude vydávat ohromné částky za energie. Automobilový průmysl bude nadcházející krizí nejvíce zasažen. Jinak věřím, že prodejům EV se bude dařit jenže běžný člověk u nás na to mít nebude , takže bude opračovat svoje 15 nebo 20 let staré auto.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se