Volvo ve Stockholmu představilo nový model svého největšího kombi V90. Tento model kompletuje nejluxusnější řadu vozů 90. Plug-in hybridní varianta modelu V90 by měla poskytnout čistě elektrický dojezd 50 kilometrů a zajistit velmi dynamickou jízdu.

Série 90 je postavena na společností Volvo speciálně navržené a plně modulární architektuře vozu SPA (Scalable Product Architecture). V90, stejně jako modely XC90 a S90, nabízí mezi pohonnými jednotkami i hybridní T8 Twin Engine, zajišťující vozu výkon až 410 koňských sil.

Technologie Twin Engine podporuje celkem tři provozní režimy:

  • Čistě elektrický provoz vozu
  • Hybridní provoz, ve kterém se optimalizuje kombinace využití spalovacího a elektrického motoru
  • Výkonný mód, ve kterém je k maximálnímu výkonu využit veškerý potenciál pohonné jednotky

Vůz má zabudovanou 96článkovou baterii o kapacitě 9,2 kWh. Osmistupňová automatická převodovka je dalším esem v rukávu, jelikož dva stupně jsou vyčleněny pro úsporný režim při udržování konstantní rychlosti.

S novou V90 je rovněž dodáván částečně autonomní asistent řízení zaměřující se na detekci zvěře a zmírnění následků případného střetu. Další zajímavostí je propojení těchto technologií s chytrými telefony.

Vylepšená dynamika a odstranění turboefektu

Volvo podle viceprezidenta R&D centra Volvo, Dr. Petra Mertense, rovněž zapracovalo na dynamice nového modelu.

„U modelu V90 máme co nabídnout. Naše technologie PowerPulse je navržena k dodání značného navýšení výkonu dieselovému motoru, kdy T8 Twin Engine může poskytnout výkon až 410 koní a čistě elektrický dojezd okolo 50 kilometrů,“ uvedl Dr. Mertens

Systém PowerPulse je navržen k potlačení turboefektu. Je založen na přítomnosti elektrického kompresoru, který je v součinnosti s dvoulitrovou tlakovou nádobou. Dochází tak k uchovávání stlačeného vzduchu v nádobě, který v případě potřeby akcelerace dodá vzduch pro přeplňování motoru. Nádoba je poté automaticky znovu natlakována.

Zdroj úvodní fotografie: volvocars.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *