Domů
Emise CO2
Analytici: Jedinou jistotou na trhu s emisními povolenkami je nyní vysoká volatilita
průmyslové emise

Analytici: Jedinou jistotou na trhu s emisními povolenkami je nyní vysoká volatilita

Emise CO2
8 komentářů
5. listopad 2018, 12:46
Jan Budín

Cena emisních povolenek by se podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel mohla v tomto měsíci vrátit k 18 EUR/t CO2, nebo potenciálně klesnout až k 12 EUR/t CO2. Analytici upozornili, že velké množství otevřených opčních kontraktů zastínilo klasické tržní fundamenty.

Cena emisních povolenek zažívá po prudkém růstu v prvních třech čtvrtletích letošního roku strmý pád. Od poloviny září, kdy cena vystoupila na několikaleté maximum 25,6 EUR/t CO2, spadla cena v minulém týdnu až k hranici 15 EUR/t CO2.

„Mnoho klíčových podpůrných stimulů bylo očividně narušeno, vypadá to, že se nyní trend otočil,“ uvedl Tom Lord ze společnosti Redshaw Advisors.

Lord dodal, že jedinou jistotou pro zbytek letošního roku je vysoká volatilita na trhu.

Vývoj ceny emisní povolenky (EUR/t CO2) na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX
Vývoj ceny emisní povolenky (EUR/t CO2) na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Dopad opčních kontraktů

Podle Lorda mohou opční kontrakty, které pomohly během léta vyhnat cenu povolenek na několikaleté maximum, nyní vytvářet tlak na klesající cenu povolenek.

Druhá největší německá banka Commerzbank uvedla ve svém reportu z konce října, že velký počet otevřených opčních kontraktů s expirací v půlce prosince může vést k poklesu ceny povolenek až k 15 EUR/t CO2.

„Čím víc se budeme blížit termínu expirace, tím víc bude každý pohyb nutit k nákupu nebo prodeji povolenek. Ke konci roku, kdy se benchmarkový prosincový kontrakt bude blížit termínu expirace, může nastat extrémní volatilita,“ dodal Lord.

Vliv nižšího množství dražených povolenek

Stefan Feuchtinger ze společnosti ICIS očekává dosažení minimální ceny povolenek během listopadu a následný prudký nárůstem ceny zpět na úroveň 18-19 EUR/t CO2 na konci měsíce.

„Nižší množství dražených povolenek bude znamenat zhruba stejnou nabídku a poptávku po období přebytku povolenek v minulém měsíci,“ řekl Feuchtinger.

Nabídka na primárním trhu bude v listopadu značně snížena kvůli změně aukčního kalendáře Německa. Podle serveru Montel bude v listopadu v primárních aukcích na burzách EEX a ICE zobchodováno o 17 milionů povolenek méně ve srovnání s říjnem a o 11 milionů méně proti listopadu loňského roku.

Feuchtinger zároveň upozornil, že proti růstu ceny povolenek může negativně působit jednání o Brexitu a aktuální pokles velkoobchodních cen silové elektřiny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jan Veselý
5. listopad 2018, 13:58

Tak nějak si stále více myslím, že by nebylo úplně od věci celý systém zjednodušit uhlíkovou daní+dividendou, včetně danění importovaného zboží podle "uhlíkové stopy".

frank
5. listopad 2018, 14:50

To by mě zajímalo kolik domácností by , po vyhlášení " každé domácnosti dividendu " :) nebo kolik by přibylo " malých firem" , když bych se jich to týkalo...

Martin Prokš
5. listopad 2018, 16:02

Jasně, zavést komínovou daň - to by nebyla žádná novinka, ta tu už ve středověku byla. Pak daň z nožů a vůbec daně z čehokoli železného - železo/ocel se dnes v čím dál ve větší míře dováží z Indie, Číny, Polska, Běloruska. A ve jménu CO2 daní, když už jsme u toho, tak i z vydechování, daň z prdění metanu...

Co na tom, že ta lidmi zaviněná katastrofa jménem klimatická změna (skrze CO2) je s nejvyšší pravděpodobností lež, která s vědou nemá nic společného. Co na tom, že to je něco jako byla za časů I. Newtona alchymie (který se jí také seriozně zabýval a věřil jí). A i kdyby, co na tom že Evropa je v celosvětovém úhrnu nevýznamná položka, kterou Asie+Pacifik+Afrika+Jižní Amerika totálně přebíjí a ti na to kašlou.

Prostě daně daně daně, tak se musí na ně, na sprostý zaostalý lid. Ve jménu civilizace! A aby se tolik lid necukal (když se vzbouří, pověsit je všechny nemůžeme, kdo by nás pak živil), pár drobných jim vraťme, sem tam někoho od nějaké té daně osvoboďme a nazvěme to zvýhodněním a dividendou. A po čase cca pěti let, až se to zaběhne, tak ta osvobození a dividendy nazvěme neoprávněnými dotacemi a neoprávněným zvýhodněním celého sektoru. Po roční cílené kampani pak v rámci nápravy tohoto nevyhovujícího stavu zvýhodnění zrušme... Tak se správně vaří žába! Kupředu levá (vlastně zelená), zpátky ni krok!

Jděte do někam abych nebyl sprostej a nebyl obviněný z obecného navádění k čemukoli!

Jan Veselý
5. listopad 2018, 18:00

To musí být hrozný život, když všichni lžou podvádějí a nic nefunguje. Dejte si bacha ať si takhle nakonec nehodíte mašli.

Martin Prokš
5. listopad 2018, 16:03

Pardon, to měla být reakce na p. Veselého.

Martin Hájek
5. listopad 2018, 17:04

Výjimečně souhlasím. Řídit energetiku podle aktiva, které se chová jako cena bitcoinu je fakt peklo. Různí analytici a tradeři se na tom samozřejmě velmi dobře živí, ale když už bojovat s klimatem, tak jednotnou daní na uhlík pro všechny stejnou a danou na 10 let dopředu.

Jan Veselý
5. listopad 2018, 18:02

Když už platit pokutu, tak takhle. Ale stejně jsem pořád zastánce motivace odměnou. Funguje to líp a spolehlivěji.

Petr
6. listopad 2018, 09:38

Naštěstí pro Česko existuje od tohoto spekulačního šílenství, které bude pokračovat až do roku 2021 možná záchrana, stačí, aby stát zrušil omezení na spalování nyní přebytečné a levné kulatiny v elektrárnách a teplárnách, a kůrovcová kalamita nás na tu dobu zachrání, plus se bude během těch pár let těžit tak rychle, že to k tomu roku nejspíš stihne ukončit i to šíření kůrovce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se