Cena emisních povolenek v ETS 2 by se během prvních 3 let mohla téměř zdvojnásobit
Cena emisních povolenek v zaváděném systému emisního obchodování pro budovy, silniční dopravu a malý průmysl (EU ETS 2) by během prvních tří let po spuštění naplánovaném na rok 2027 mohla vzrůst o více než 90 %. Informoval o tom zahraniční server Montel s odvoláním na analýzu poradenské společnosti ClearBlue Markets.
O rozšíření stávajícího evropského systému emisního obchodování (EU ETS), do kterého spadají mimo jiné velké spalovací zdroje se jmenovitým tepelným příkonem nad 20 MWt, bylo rozhodnuto v roce 2023. Systém má být spuštěn v roce 2027, přičemž monitorování emisí a podávání zpráv začne v roce 2025. Maximální množství emisí CO2 (strop), které může být v roce 2027 v rámci systému vyprodukováno, bylo Evropskou komisí stanoveno na zhruba jednu miliardu tun.
Analýza poradenské společnosti ClearBlue Markets ukázala, že díky počátečnímu přezásobení trhu by cena emisních povolenek v EU ETS 2 měla startovat kolem 55 EUR/t. Postupný pokles stanoveného stropu pro rok 2027 by však mohl podle uvedené analýzy přinést růst ceny až k 105 EUR/t na přelomu dvacátých a třicátých let.
Pokud by se však naplnil výhled Evropské komise v oblasti snižování emisí CO2 v zahrnutých sektorech, mohla by cena na konci dekády být kolem 70 EUR/t.
Pro srovnání, cena referenčního futures kontraktu na emisní povolenky (aktuálně prosince 2024) v systému EU ETS se nyní pohybuje kolem 67 EUR/t. Podle společnosti ClearBlue Markets by do roku 2030 mohla vrůst k hranici 120 EURt.
ČR přenesla EU ETS 2 do národní legislativy jen napůl
Česká republika s přenesením novely směrnice o EU ETS do národní legislativy dlouho otálela. Poslanci nakonec minulý pátek projednali ve třetím čtení pozměňovací návrh k novele zákona o emisním obchodování, jehož součástí je rozšíření povolenek (plateb) za emise skleníkových plynů do sektoru fosilního lokálního vytápění a silniční dopravy. Poslanci však schválili zatím jen povinnost pro dodavatele fosilních paliv sledovat a vykazovat svá množství emisí.
Celou směrnici včetně obchodování nových povolenek měla vláda přenést do národní legislativy již v červnu tohoto roku. Zdá se ale, že nepopulární opatření nechá až té příští. České republice přitom při nepřijetí kompletní směrnice hrozí sankce.
Mohlo by vás zajímat:
Uršula slíbíla, že teď bude na prvním místě ekonomika. Tak uvidíme :-)
Může slibovat cokoliv, ale ta cena znamená pro topení plynem v rodinném době obdobný skok (na vyšší cenu) jako byl skok z povolenek ETS 1 z předkovidových pár EUR/t na současných cca 70 EUR. Ceny za elektřinu (danou závěrnými plynovými elektrárnami) se ustálily na dvojnásobku.
Takže teď zase vzhůru k PLÁNOVANÉMU růstu současných (vysokých, dvojnásobných) cen za topení plynem v rodinném domě o dalších cca 50% + třeba zvednou i distribuci=definice šílenství.
Něco nefunguje, ničí to průmysl EU i tu chudší většinu v ní, tak ještě přidáme, k ETS 1 přidáme i 2, ať to dopadne ještě hůře = šílenství EU (viz definice šílenství dle Alberta Einsteina), zbytek světa se nám bude akorát posmívat
A to vše kvůli tomu, že si EU zvolila chybný cíl a její vedení se ho pevně drží.
Říkám si, jestli si myslí že jsou dost daleko a chráněni před "plebsem" či snad "nedotknutelní"?
Pane Kopecký, když vyděláváte statisíce korun měsíčně, jako oni, tak se Vás to zdražení ani nedotkne. A hřeje je vědomí, že zachrání lidstvo před klimatickým Armagedonem, ve který hluboce věří (a ti správní na tom ještě hodně zbohatnou).
Za rok budou volby do PS v ČR. Premier bude sedet v Evropske rade. ER se sklada z 27 premieru EU.
Evropska rada rozhoduje o zakonech, ktere navrhuhe evropska komise a posouva je k definitivnimu schvaleni do evropskeho parlamentu.
V ER je hlasovaci mechanismus, tzv blokacni mensina. Pokud 13 premieru ze 27 je proti, zakon se vraci do evropske komise.
Jenže v tomto případě je již všechno schváleno. Aby se něco změnilo, tak je potřeba mít nadpoloviční většinu v Evropském parlamentu, který vybírá vrchního eurokomisaře (Lejnová). Ta si k sobě schvaluje eurokomisaře (byla Jourová). Eurokomisař může vypracovat nový zákon nebo nařízení, o kterém pak hlasuje evropský parlament. Pokud není vůle na straně eurokomisaře, tak se nemůže nic změnit, protože pouze evropská komise vydává zákony a nařízení.
Například v našem parlamentu může jakýkoliv poslanec přijít s novým zákonem a může se o tomto zákonu hlasovat. V Evropském parlamentu nic takového nejde, tam nový zákon může vytvořit pouze Evropská komise.
Náš parlament nemusí ten zákon schválit (jako část jiných zákonů či úmluv neschválil). A stávající EP nebo EK může platnost jakéhokoliv zákonu (nebo směrnice) pozastavil (odsunout platnost třeba o 10 let), taky to už zde bylo.
Když se chce, cesta se najde, když se nechce....
Pokud náš parlament zákon od EU neschválí, tak budou následovat sankce ze strany EU. Stávající EP nic měnit nechce, což prokázaly volby do EP.
Bud budete platit povolenky, nebo budete platit sankce.
Platit tedy budete tak jako tak !
MY JSME ROZHODLI !
..... a po nas potopa ....
Potopa by měla přijít na gríndealisty - a tu potopu můžeme vyvolat jen a výhradně my.
I když to, co se děje kolem voleb v Rumunsku a co je zřejmě plánovanou reakcí na možné vítězství neschváleného kandidáta, moc možností nezůstavuje...
A to je - slovy klasika - dobře nebo špatně? Pokud mají povolenky přinutit spotřebitele fosilních paliv stát se jejich nespotřebitelem, pak je vysoká cena OK. Logicky. Jinak je to ovšem malér, na který bychom měli reagovat. I když prozatím poslední možnost jsme pro... nevyužili. Do EP pronikl jak Niedermayer, tak Pirátka.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se