ČR se bude snažit zmírnit systém EU ETS II, ten přitom sama pomáhala prosadit
Premiér Petr Fiala s Petrem Hladíkem, ministrem životního prostředí, společně v tomto týdnu na tiskové konferenci oznámili, že ČR bude usilovat o úpravu podmínek a odložení ostrého náběhu druhého systému pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS II). Jeho zavedení bylo odsouhlaseno v prosinci 2022 za českého předsednictví v Radě EU. Vládní představitelé tehdy považovali dosažení dohody v ohledu úprav systému pro obchodování s emisními povolenkami za obrovský úspěch českého předsednictví.
Česká republika bude usilovat o úpravu podmínek a odklad ostrého náběhu systému EU ETS II. Systém se má vztahovat na sektor vytápění a sektor silniční dopravy. S jeho ostrým náběhem se dosud počítá od roku 2027, přičemž je dle odsouhlasených podmínek možný odklad o jeden rok za podmínky extrémních cen energií. Monitorovací fáze ke sběru dat o množství emisí v druhém systému začne již v příštím roce.
Důležité je zde poznamenat, že povolenky nebudou odvádět koncoví odběratelé, ale dodavatelé paliv. Ti pak související náklady pochopitelně přenesou na koncového zákazníka. Více o revizi trhu s povolenkami z prosince 2022 jsme psali zde.
Dále se ČR bude snažit o úpravu podmínek systému tak, aby došlo dle slov ministra Hladíka ke „zjednodušení, zpřehlednění a zjasnění toho, jakým způsobem se tato emisní povolenka bude obchodovat“ s ohledem na velké rozptyly odhadovaných cen povolenek. O odhadu cen povolenek v druhém systému jsme psali zde.
Velkým tématem je nepredikovatelnost cen emisních povolenek, což by však již nemělo být překvapující. Vyšší cenové volatilitě cen v současnosti nebrání ani systém Rezervy tržní stability (MSR), a to i s ohledem na krize v posledních letech (COVID, ruská agrese na Ukrajině), jež měly dopad na ekonomickou aktivitu, resp. poptávku po energiích a objem vypouštěných emisí. Princip fungování MSR u prvního systému EU ETS je popsán zde. U druhého systému, EU ETS II, by bylo možné na trh uvolnit další povolenky, pokud by cena povolenky na trhu dosáhla 45 EUR. To však samo o sobě neznamená, že se poté cena povolenky opětovně nedostane nad tuto hranici.
"Je potřeba revize Green Dealu. Je potřeba, abychom zreálnili naplňování klimatických cílů tak, aby to nepodvazovalo ekonomický růst a nemělo to negativní dopad na občany a firmy, ale abychom naopak dokázali udržet Evropu konkurenceschopnou," uvedl Petr Fiala v tomto týdnu směrem k evropskému systému obchodování s emisními povolenkami.
Princip systémů pro obchodování s emisními povolenkami je nicméně ten, aby se znevýhodnily zdroje spalující fosilní paliva ve prospěch čistších zdrojů. Čím vyšší bude cena povolenky, tím více budou zvýhodňovány čistší zdroje a tím větší bude jejich rozmach. To se ale neobejde bez vynaložení určitých investic, resp. finančního dopadu na občany a firmy.
V době, kdy byl druhý systém pro obchodování s emisními povolenkami přijímán, bylo dosažení dohody o současné podobě systému vnímáno vládou jakožto velký úspěch. Práci českého předsednictví v ochraně životního prostředí ocenil tehdy i Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise.
"Od počátku jsme chtěli vyváženou dohodu o změnách systému obchodování s emisními povolenkami a Sociálním klimatickém fondu dotáhnout ještě za našeho předsednictví. To, že se to podařilo, je obrovský úspěch. Umožní nám to splnit klimatické cíle v hlavních hospodářských odvětvích a zároveň zajistit, aby byli při přechodu na novou klimatickou politiku účinně podporovány nejzranitelnější domácnosti a malé podniky," řekl k dosažení dohody v prosinci 2022 tehdejší ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Mohlo by vás zajímat:
Tenkrát to vypadalo jako dobrý nápad... ale teď to ubírá politické body.
No trochu bych to upřesnil náš neohrožení premiér lezl eurosojuzu do řiti a možná, že ani nevylézal a za našeho předsednictví vedené tím našim chytrákem se schválila taková hovadina. Tato vláda plná odborníků už by měla jít tam, kam slunce nesvítí. Prostě banda neumětelů a vyčůraných kariéristů, jako náš ministr průmyslu v současné době na výkrmníku, jako eurokomisař pro nic.
Jj, koukal jsem na toto
youtu.be/liSdn2DdZGA?si=DuxZxv1KaZ5Kd_J0
Kde europoslanec Nidermayer v 33:30 minute tvrdi, ze kontrakty na el. Energii v nasledujicich 4 letech se obchoduju za 70 eur.
Rekl nekdo panu europoslanci, ze ta cena je "nizka" proto, ze nejsou uzavreny jeste vsechny kontrakty a cena s blizicim se terminem odberu jde nahoru.
A to pominul cenu za distribuci, ktera za 4 roky bude urcite jeste vyssi nez je dnes .
A tito o nas rozhoduji.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se