Domů
Emise CO2
ČR se bude snažit zmírnit systém EU ETS II, ten přitom sama pomáhala prosadit
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

ČR se bude snažit zmírnit systém EU ETS II, ten přitom sama pomáhala prosadit

Premiér Petr Fiala s Petrem Hladíkem, ministrem životního prostředí, společně v tomto týdnu na tiskové konferenci oznámili, že ČR bude usilovat o úpravu podmínek a odložení ostrého náběhu druhého systému pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS II). Jeho zavedení bylo odsouhlaseno v prosinci 2022 za českého předsednictví v Radě EU. Vládní představitelé tehdy považovali dosažení dohody v ohledu úprav systému pro obchodování s emisními povolenkami za obrovský úspěch českého předsednictví.

Česká republika bude usilovat o úpravu podmínek a odklad ostrého náběhu systému EU ETS II. Systém se má vztahovat na sektor vytápění a sektor silniční dopravy.  S jeho ostrým náběhem se dosud počítá od roku 2027, přičemž je dle odsouhlasených podmínek možný odklad o jeden rok za podmínky extrémních cen energií. Monitorovací fáze ke sběru dat o množství emisí v druhém systému začne již v příštím roce.

Důležité je zde poznamenat, že povolenky nebudou odvádět koncoví odběratelé, ale dodavatelé paliv. Ti pak související náklady pochopitelně přenesou na koncového zákazníka. Více o revizi trhu s povolenkami z prosince 2022 jsme psali zde.

Dále se ČR bude snažit o úpravu podmínek systému tak, aby došlo dle slov ministra Hladíka ke „zjednodušení, zpřehlednění a zjasnění toho, jakým způsobem se tato emisní povolenka bude obchodovat“ s ohledem na velké rozptyly odhadovaných cen povolenek. O odhadu cen povolenek v druhém systému jsme psali zde.

Velkým tématem je nepredikovatelnost cen emisních povolenek, což by však již nemělo být překvapující. Vyšší cenové volatilitě cen v současnosti nebrání ani systém Rezervy tržní stability (MSR), a to i s ohledem na krize v posledních letech (COVID, ruská agrese na Ukrajině), jež měly dopad na ekonomickou aktivitu, resp. poptávku po energiích a objem vypouštěných emisí. Princip fungování MSR u prvního systému EU ETS je popsán zde. U druhého systému, EU ETS II, by bylo možné na trh uvolnit další povolenky, pokud by cena povolenky na trhu dosáhla 45 EUR. To však samo o sobě neznamená, že se poté cena povolenky opětovně nedostane nad tuto hranici.

"Je potřeba revize Green Dealu. Je potřeba, abychom zreálnili naplňování klimatických cílů tak, aby to nepodvazovalo ekonomický růst a nemělo to negativní dopad na občany a firmy, ale abychom naopak dokázali udržet Evropu konkurenceschopnou," uvedl Petr Fiala v tomto týdnu směrem k evropskému systému obchodování s emisními povolenkami.

Princip systémů pro obchodování s emisními povolenkami je nicméně ten, aby se znevýhodnily zdroje spalující fosilní paliva ve prospěch čistších zdrojů. Čím vyšší bude cena povolenky, tím více budou zvýhodňovány čistší zdroje a tím větší bude jejich rozmach. To se ale neobejde bez vynaložení určitých investic, resp. finančního dopadu na občany a firmy.

V době, kdy byl druhý systém pro obchodování s emisními povolenkami přijímán, bylo dosažení dohody o současné podobě systému vnímáno vládou jakožto velký úspěch. Práci českého předsednictví v ochraně životního prostředí ocenil tehdy i Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise.

"Od počátku jsme chtěli vyváženou dohodu o změnách systému obchodování s emisními povolenkami a Sociálním klimatickém fondu dotáhnout ještě za našeho předsednictví. To, že se to podařilo, je obrovský úspěch. Umožní nám to splnit klimatické cíle v hlavních hospodářských odvětvích a zároveň zajistit, aby byli při přechodu na novou klimatickou politiku účinně podporovány nejzranitelnější domácnosti a malé podniky," řekl k dosažení dohody v prosinci 2022 tehdejší ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
JVr
19. prosinec 2024, 14:04

Tenkrát to vypadalo jako dobrý nápad... ale teď to ubírá politické body.

Vítězslav Novák
19. prosinec 2024, 20:18

Byl to dobrý nápad jak si zajistit pochvalu, možná i poplácání po zádech od EK. Třeba i hubana od "von der" se Fialovi dostalo. Do voleb bylo daleko, kdo by myslel na české občany, že?...

A ony se, potvory, blíží a zdražit lidem benzín a otop - to by nemuseli voliči do října 2025 zapomenout...

Pavel Pavel
19. prosinec 2024, 21:13

Příliš silných slov... Zavedení EU ETS2 byl návrh Evropské komise. I kdyby si Česko stouplo na zadní, tak by to prošlo, protože revize směrnice o EU ETS, kde to bylo zavedeno, se v europarlamentu schvaluje většinou europoslanců a na evropské radě většinou států.

Dlouhodobá potíž Česka je, že

1) neumí vytvářet koalice k úspěšnému prosazení svých cílů

2) když se projednávají zásadní věci, tak to nikdo z politiků neřeší, protože projednávají bezvýznamné, ale mediálně vděčné číčoviny typu plat politiků atp.

3) mizerně placená státní správa většinově nedokáže zaměstnat dostatečně schopné lidi, kteří by ty podstatné problematické věci přinesli politikům k rozhodnutí

Petr prochaska
20. prosinec 2024, 17:09

Návrh sice přišel do Evropské komise a byl by prosazen i tak, nicméně naše vláda ho nadšeně prosazovala a považovala za obrovský úspěch, že se i pomocí ČR podařil prosadit. Samozřejmě už tehdy bylo jasné, že návrh bude znamenat pro občany zdražení.

Pavel Pavel
20. prosinec 2024, 22:00

Proč myslíte, že ho prosazovala nadšeně? Spíš je úzus, že předsedající země je nestranná a snaží se dojednat široce přijatelný kompromis.

cudla
19. prosinec 2024, 15:44

No trochu bych to upřesnil náš neohrožení premiér lezl eurosojuzu do řiti a možná, že ani nevylézal a za našeho předsednictví vedené tím našim chytrákem se schválila taková hovadina. Tato vláda plná odborníků už by měla jít tam, kam slunce nesvítí. Prostě banda neumětelů a vyčůraných kariéristů, jako náš ministr průmyslu v současné době na výkrmníku, jako eurokomisař pro nic.

jan Klimeš
19. prosinec 2024, 19:13

Jj, koukal jsem na toto

youtu.be/liSdn2DdZGA?si=DuxZxv1KaZ5Kd_J0

Kde europoslanec Nidermayer v 33:30 minute tvrdi, ze kontrakty na el. Energii v nasledujicich 4 letech se obchoduju za 70 eur.

Rekl nekdo panu europoslanci, ze ta cena je "nizka" proto, ze nejsou uzavreny jeste vsechny kontrakty a cena s blizicim se terminem odberu jde nahoru.

A to pominul cenu za distribuci, ktera za 4 roky bude urcite jeste vyssi nez je dnes .

A tito o nas rozhoduji.

Vítězslav Novák
19. prosinec 2024, 20:20

Rozhodují, protože Nidermayera jsme do EP poslali na další období MY - VOLIČI! Pravda, podobně zelené Piráty jsme zkrouhli, ale málo!

Pavel Pavel
19. prosinec 2024, 20:46

Pane Klimeši, cena za 4 roky v Německu je opravdu kolem 70 EUR/MWh. V Česku tak dlouhé forwardy nejsou. Je vcelku lhostejné, jaká část elektřiny je zobchodována, protože cena vždy odpovídá aktuálním forwardům na plyn a CO2 a černé uhlí.

Není pravda, že cena jde s blížícím se termínem dodání nahoru (ani dolu). Kdyby tomu tak bylo, tak by přece na obchodování s elektřinou zbohatnul každý...

jan Klimeš
19. prosinec 2024, 21:22

Kdyz koukam na graf ceny cal25, tak cena na zacatku roku 24 kolem 100, v unoru klesa k 75, ale ted uz zase temer 95.

Asi mne tedy neco unika, proc to tak lita...

Pavel Pavel
20. prosinec 2024, 22:10

Cena elektřiny na další rok (a i na ty další) lítá zejména podle cen plynu. Je to proto, že Cal25 = 365x24 jednotlivých hodinových cen, v jejichž většině stanovují cenu elektřiny v našem regionu právě plynové elektrárny.

Každé cenové zachvění na ceně plynu se tak přenáší i do elektřiny. V loňské teplé zimě se v únoru i forwardové ceny plynu dost zásadně propadly, a pak postupně zase šplhaly vzhůru. A teď přímo vyběhly, protože jednak v EU spotřebováváme docela dost plynu a jednak panuje dost velká nejistota kolem dodávek plynu přes Ukrajinu v příštím roce.

jan Klimeš
19. prosinec 2024, 20:45

Jeste jedna vec. Existuje nekde, cekal bych ze na ERU, statistika, kolik se kazdy rok zaplati za distribuci celkem.

Idealne s historickymi daty po rocich?

CarlosEV
19. prosinec 2024, 22:50

Lze to velmi hrubě odhadnout ... průměrnou cenu tipuju na 1.50 Kč krát 60TWh = 90mld Kč

Vladimír Krteček
20. prosinec 2024, 14:21

A kde že ty prachy jsou ???

Petr prochaska
20. prosinec 2024, 17:11

Co jsem pochodil tak naše vláda chce zdražení uplatnit až od roku 2027. Oni měli i nápad, aby zdražení přišlo ještě dříve a byli jsme bruselštější než Brusel.

Pavel Pavel
20. prosinec 2024, 22:20

Dle platné směrnice je rok 2027 ten první, ve kterém se za povolenky ETS2 má platit. Česká vláda doufá, že s ohledem na vysoké ceny energií uhraje roční odklad, o kterém se právě v této souvislosti ve směrnici píše. Je poněkud nejisté, zda ceny elektřiny kolem 90 EUR/MWh na to budou stačit (Německo je na rok 2027 dokonce pod 80 EUR/MWh).

Muselo by to být celoevropské, nelze na to v části EU najet a v jiné to nechat plavat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se