Domů
Emise CO2
BNEF: Cena emisních povolenek v EU ETS vzroste do roku 2030 na 150 EUR/t
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

BNEF: Cena emisních povolenek v EU ETS vzroste do roku 2030 na 150 EUR/t

Výzkumníci z BloombergNEF (BNEF) mírně snížili svůj odhad pro průměrnou cenu emisních povolenek v evropském systému EU ETS v probíhajícím 4. obchodovacím období (2021-2030) na 104 EUR/t ze 108 EUR/t, které odhadovali ve svém výhledu z prvního pololetí letošního roku. I přes aktuálně klesající ceny stále očekávají, že ve střednědobém horizontu ceny povolenek porostou a v roce 2030 budou atakovat hranici 150 EUR/t. 

Mírné snížení očekávaného růstu cen emisních povolenek odráží aktuální situaci na trhu, která je kromě nižší poptávky po emisních povolenkách ze sektoru výroby elektřiny ovlivněna návrhem na předčasné uvolnění na trh emisních povolenek, které se měly původně na trh dostat až v budoucích letech, díky čemuž chce Evropská unie získat dodatečné prostředky na financování plánu REPowerEU.

Cena emisních povolenek mimo jiné v reakci na výše uvedené v posledních měsících klesá a aktuálně se pohybuje těsně nad hranicí 80 EUR/t.

I přes popsaný trend výzkumníci z BNEF očekávají, že cena emisních povolenek v příštích letech stabilně poroste. V roce 2025 by se podle nich měla dostat na hodnotu 98 EUR/t a v roce 2030 následně až na 149 EUR/t.

Historický vývoj a výhled ceny emisních povolenek v systému EU ETS. Zdroj: BNEF

"Systém EU pro obchodování s emisemi si upevňuje svoji pozici nejhodnotnějšího trhu s uhlíkem na světě. Díky tomu, že blok zvládnul reformu systému během energetické krize, došlo ke stabilizaci cen v tomto roce kolem 88 eur za tunu," uvedl BNEF.

Předpoklad dalšího růstu ceny BNEF opírá zejména o budoucí plánované snižování nabídky povolenek na trhu, které je v souladu s cílem dosáhnout snížení emisí CO2 v systému EU ETS do roku 2030 o 62 % ve srovnání s rokem 2005.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Petr Turek
6. říjen 2023, 13:26

3 750 Kč/MWh elektrické energie vyrobené z hnědého uhlí !!! EU asi ztratila rozum, průmysl půjde do kopru a životní úroveň s ním...

Výborně, jen tak dál šílenci...

Michal K.
6. říjen 2023, 13:35

bohuzial jedina sanca ako prezit je opustit EU. inak ideme ku dnu

Dpetr
6. říjen 2023, 15:15

Pane vachmajstr, voni jsou hlava. Opustime sdružení, do kterého dodáváme drtivou většinu exportu a budeme se mít dobře.

Michal K.
6. říjen 2023, 17:01

to je mozno dnes. ale pozrite sa co ta EU robi s energiami. ake to ma dopady. A to nehovorim o zakladnej veci ako neschopnost chranit svoje vlastne hranice.

Kdepak, EU je velky spatny

Petr prochaska
6. říjen 2023, 17:56

Jsme obklopeni zeměmi EU, kdyby jsme vystoupili z EU, tak by následovala ekonomická šikana, takže by jsme si moc nepomohli, spíše naopak.

Dalibor Fišer
6. říjen 2023, 18:36

petr prochazka No Velká Británie takénení v EU a zije. Treba se k nam pridaji madari,slovaci, polaci….Zeleni khmerové maji za ukol ekonomicky znicit Evropu. Jde o trojskeho kone Jedno ponauceni tu je. Kdyz byla evropa roztristena a jeden stat udelal chybu v celku se nic nemenilo. Nyni kdyz centrala EU udela chybujde ke dnu cely kontinent.

Petr prochaska
6. říjen 2023, 19:14

Velká Británie má ale úplně jiné podmínky - obklopena mořem a také to měla při vystoupení těžké.

Dpetr
8. říjen 2023, 01:29

Většina občanů UK už brexitu lituje

Petr prochaska
6. říjen 2023, 15:06

3 750 Kč/MWh není zase takový rozdíl oproti dnešní ceně. Navíc do té doby se postaví hodně OZE, takže uhlí pro výrobu elektřiny bude potřeba jen v zimě.

Pravoslav Motyčka
6. říjen 2023, 22:53

Podle mě ta cena nebude stačit k dosažení klimatických cílů, EU bude stahovat povolenky tempem 4% ročně od roku 2025 v roce 2050 pak bude 0. To je celku horečné tempo. Viděl jsem odhady cen povolenek v polovině 30 tých let by měla být cena přes 1000 EUR /t CO2. Přitom stále někteří čekají levnou elektřinu. Ta už se ale nikdy nevrátí , protože fosilní paliva budou s růstem povolenek už jen zdražovat bez ohledu na cenu komodity a jádro a OZE jsou dražší.

Pravoslav Motyčka
7. říjen 2023, 13:06

To Turek - pořád nechápete co je to čistá nula. Prostě nebude možné používat uhlí ropu plyn. Každý kdo investuje do těchto zdrojů a čeká že mu budou sloužit déle než 5 let vyhazuje peníze oknem. Všechno převést na elektřinu a FVE a zejména malou VTE na střechu to je jediná cesta v opračném případě Vás erár bude ždímat a nakonec ekonomicky zničí. A lidi se nevzbouří podívejte se jak hezky poslušně volí unionistické strany , které jim přinášejí jen chudou budoucnost.

Petr Turek
7. říjen 2023, 21:45

Promiňte pane Motyčko, četl jste někdy to co píše profesor Václav Smil?

Bez fosilních paliv jsem v prde.i. Omlouvám se za ten vulgární výrok, ale je to přesné...

Prostě bez fosilů to nejde a nikdy nepůjde, na tom je založena naše západní prosperita tedy pokud nechceme žít na úrovni indického venkova...

intfor
6. říjen 2023, 13:49

"Systém EU pro obchodování s emisemi si upevňuje svoji pozici nejhodnotnějšího trhu s uhlíkem na světě." - "Nejhodnotnější" obchodování s daněmi a odpustky?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se