Cena emisních povolenek nadále prudce roste a včera se na spotovém trhu zastavila na hodnotě 12,34 EUR/t CO2. Ještě před měsícem se přitom pohybovala kolem 9,5 EUR/t CO2 a před rokem dokonce pod 5 EUR/t CO2. Trh reaguje na blížící se zavedení tzv. rezervy tržní stability, jedním z podpůrných faktorů může být i hromadění spekulantů na trhu.

Nedávno schválená reforma evropského systému emisního obchodování (EU ETS), která má přinést obnovení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po letech, kdy přebytek povolenek na trhu stlačil jejich cenu v roce 2013 až k hranici 2,5 EUR/t CO2, se začíná projevovat.

Jen za poslední měsíc vzrostla cena emisních povolenek na spotovém trhu o zhruba 30 % na včerejších 12,34 EUR/t CO2.

Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední měsíc. Zdroj: EEX
Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední měsíc. Zdroj: EEX

Celkový rostoucí trend je způsoben především reakcí trhu na blížící se zavedení opatření pro snížení celkového množství povolenek na trhu, tzv. Market Stability Reserve (MSR), což v posledních týdnech převážilo ostatní faktory. MSR má snížit kumulativní přebytek povolenek o 24 % ročně od roku 2019, což by mělo v příštím roce snížit nabídku povolenek v rámci aukcí přibližně o 40 %.

Dle serveru Platts je jednou z možností odůvodnění dosavadního vývoje ceny emisních povolenek hromadění spekulantů na trhu, a to nejen z důvodu budoucího snížení množství povolenek vlivem MSR, ale také jako pokus o zahnání do kouta společností před 30. dubnem, což je lhůta pro předložení povolenek za předchozí rok.

To, zda je tento vývoj udržitelný, závisí na tom, zda budou spekulativní hráči schopni udržet tuto úroveň nátlaku, zda budou společnosti ochotné i nadále platit vyšší ceny, a rovněž, zda se budou průmyslové podniky nadále zdráhat prodeje volně přidělovaných povolenek.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *