Ceny povolenek spadly pod 25 EUR, analytici upozorňují na možnost dalšího poklesu

DomůEmise CO2Ceny povolenek spadly pod 25 EUR, analytici upozorňují na možnost dalšího poklesu

Ceny emisních povolenek pokračují v poklesu od červencových hodnot, kdy atakovaly 30 EUR/t CO2 a dosahovaly tak 11letých maxim. Podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel hrozí přitom v říjnu další pokles cen.

Ceny emisních povolenek klesly v pondělí poprvé od června letošního roku pod 25 EUR/t CO2. Podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel by přitom v říjnu mohly nadále klesat kvůli slabým technickým signálům na trhu doprovázeným blížícím se termínem o rozhodnutí ohledně Brexitu a přebytkem zemního plynu v sektoru výroby elektřiny.

„Aktuálně vypadají emisní povolenky slabě a je velmi pravděpodobné, že otestují hranici 23,66 EUR/t CO2. Pokud se ceny tento týden neodrazí, může následovat další pokles,“ uvedla analytička Yan Qinová ze společnosti Refinitiv.

Vývoj ceny futures kontraktu (EUR/t CO2) na dodávku emisních povolenek v prosinci 2019 za poslední 3 měsíce. Zdroj: ICE

Blížící se termín pro Brexit a nízké ceny plynu

Kromě technického tlaku na trhu visí podle analytiků ve vzduchu stále riziko tvrdého Brexitu na konci října.

Britský parlament nařídil premiérovi Borisi Johnsonovi požádat o další prodloužení termínu pro opuštění Evropské unie, pokud nebude dosaženo dohody do 19. října. Johnson se však této variantě brání a Francie naznačila, že stejně nemá v plánu přistoupit na další odklad Brexitu. Podle bookmakerů je tak aktuálně 25% pravděpodobnost, že dojde k takzvanému tvrdému Brexitu, což by mohlo vést k prodeji kolem 100 mil. povolenek.

K dalšímu poklesu ceny emisních povolenek mohou přispět také aktuální nízké ceny zemního plynu. Na vývoj cen zemního plynu bude mít však zásadní vliv vývoj situace kolem jednání o dalším tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.

Ukrajinská plynárenská společnost Naftogas přitom minulý týden oznámila, že výchozím scénářem je nulový tranzit ruského plynu přes Ukrajinu od roku 2020.

Potenciální nedosažení dohody mezi Ukrajinou a Ruskem podporuje relativně vysokou úroveň forwardových cen ve srovnání s aktuálními spotovými cenami.

Britská poradenská společnost Energy Aspects očekává pokles forwardových cen v případě dosažení dohody mezi Ukrajinou a Ruskem, jelikož by tím bylo odstraněno riziko snížení importu plynu do Evropy během následující zimy o 21 mld. metrů krychlových.