Domů
Emise CO2
Emisní faktor CO2 z výroby elektřiny v ČR klesl od roku 2010 o třetinu
Vedení vvn ČEPS
Zdroj: ČEPS

Emisní faktor CO2 z výroby elektřiny v ČR klesl od roku 2010 o třetinu

Emise CO2
2 komentáře
22. březen 2024, 11:51
Jan Budín

Emisní faktor CO2 z výroby elektřiny v České republice loni po dvou letech růstu klesl meziročně o 9 % na 0,37 t CO2/MWh. Od roku 2010 klesla hodnota uvedeného ukazatele o 33 % a od roku 1990 potom téměř o polovinu. Vyplývá to z dat zveřejněných Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).

Podle zveřejněných dat klesal v posledních letech emisní faktor z výroby elektřiny v ČR stabilně od roku 2016 až do roku 2020, kdy se dostal na do té doby historicky nejnižší hodnotu 0,38 t CO2/MWh.

Po roce 2020 nicméně následoval dvouletý růst na hodnotu 0,41 t CO2/MWh, který byl přerušený loňským poklesem na 0,37 t CO2/MWh. Příčinou tohoto poklesu byl zejména pokles výroby elektřiny z uhelných elektráren, který činil asi 11 %.

Odklon od uhlí povede k dalšímu poklesu

Do budoucna se dá očekávat další pokles emisního faktoru CO2 z výroby elektřiny v ČR s ohledem na očekávaný pokračující pokles výroby elektřiny z uhlí. Ta by měla podle návrhu aktualizované Státní energetické koncepce, kterou MPO vložilo do meziresortního připomínkového řízení začátkem února, skončit nejpozději v roce 2033.

Klesající výrobu elektřiny z uhlí by podle uvedené strategie měly postupně nahradit zejména obnovitelné a jaderné zdroje a v přechodném období také zdroje spalující zemní plyn. Ty mají ve srovnání s výrobou elektřiny z uhlí přibližně třetinový emisní faktor CO2 z vyrobené elektřiny (za předpokladu výroby elektřiny v paroplynových elektrárnách s účinností kolem 55 %).

Pro dosažení uhlíkové neutrality by měl být v dlouhodobém horizontu zemní plyn nahrazen nízkouhlíkovými a obnovitelnými plyny, jako jsou biometan či vodík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Emil
22. březen 2024, 12:02

Cituji z odkazu: "Emisní faktory CO2 ze spalování fosilních paliv ve výpočtu vycházejí z metodiky IPCC 2006 a národních emisních faktorů. Ve výpočtu jsou OZE uvažovány jako CO2 neutrální, tedy s nulovými emisemi."

Pravoslav Motyčka
22. březen 2024, 19:37

Emisní faktor sice klesá , ale klesá i výroba. To je jako s těmi koňmi co je učil sedlák nežrat :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se