Domů
Emise CO2
Emisních povolenek je v oběhu stále přebytek, od září jich budou staženy další stamiliony
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Emisních povolenek je v oběhu stále přebytek, od září jich budou staženy další stamiliony

Emisních povolenek je v rámci systému EU pro obchodování s emisemi aktuálně přebytek a jejich množství bude i v následujícím roce regulováno prostřednictvím rezervy tržní stability. Od prvního září tohoto roku tak bude během dvanácti měsíců do rezervy umístěno dalších 332,5 mil. emisních povolenek. 

Evropský trh s emisními povolenkami je i nadále přebytkový a je nutné snížit množství povolenek v oběhu a umístit je do rezervy tržní stability, jak vyplývá z dokumentu publikovaném v Úředním věstníku Evropské unie.

Z historických údajů se dá dovozovat, že i přes postupné zvyšování ceny emisní povolenky je trh s nimi stále v přebytku. Rezerva tržní stability začala fungovat od počátku roku 2019 a od té doby jsou do ní přidávány stále další a další povolenky. Za prvních 8 měsíců jejího fungování to bylo 264 milionů, za dalších 12 měsíců 397 milionů a od letošního září to má být dalších 332 milionů.

O množství povolenek, které jsou každoročně staženy z obchodování a umístěny do rezervy tržní stability, se rozhoduje každoročně v půlce května. Pokud je v oběhu emisních povolenek přebytek, je 24 % povolenek z oběhu staženo a umístěno do rezervy (mělo by jít o 2 % každý měsíc).

Dostatek povolenek na trhu je dle evropských pravidel vždy, pokud je v oběhu více než 833 milionů povolenek (dle zprávy Evropské komise jich je aktuálně v oběhu 1,385 miliardy). Stažení povolenek přitom probíhá tím způsobem, že ze strany členských států nejsou vůbec nabídnuty v primární aukci.

Stažených povolenek nemusí být dostatek

Již nyní se ovšem objevují hlasy, že povolenek by mělo být z trhu v případě nadbytku stahováno více. Až do roku 2023 platí, že v případě nadbytku se stahuje 24 % emisních povolenek. Následně by se mělo jednat o 12 % – není ale vyloučeno, že vyšší procento bude ponecháno i po roce 2023.

K zastáncům zvýšení množství odváděného do rezervy se přiklání například organizace Sandbag, která se EU ETS podrobně věnuje. Podle ní je nezbytné, aby se v rámci revize pravidel pro MSR v roce 2021 revidovalo i množství odváděných povolenek do MSR, aby bylo možné snížit jejich historický přebytek v oběhu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Martin Hajek
17. květen 2020, 16:31

Povolenek je na trhu přebytek, skutečně? A proč tedy v roce 2019 klesly emise v rámci ETS o více než 35 % oproti roku 2005, zatímco měly do roku 2020 klesnout pouze o 21 %. Jinými slovy, celé schéma bylo přenastaveno na podstatně větší úsporu emisí, než jakou skutečně mělo "doručit". Celé to funguje tak, že se na základě údajného přebytku povolenek omezuje jejich nabídka, to zvyšuje jejich cenu, vede k dalším úsporám a k ještě většímu údajnému přebytku povolenek. Původní cíle ETS přitom zůstávají zcela stranou a zcela nepovšimnuty a pochopitelně některým je to ještě málo. O tom, že i bez koronaviru by ETS dramaticky přestřelilo svůj cíl pro rok 2020 nikde ani slovíčko, čím to asi bude?

Jan Veselý
18. květen 2020, 17:38

Když ty povolenky přebývají, tak jich očividně bylo alokováno příliš mnoho.

Martin Hajek
19. květen 2020, 10:48

A nebo byla nasazena nesmyslná regulace, která tlačí emise dolů bez ohledu na deklarovaný cíl ETS do roku 2020. Přebytek povolenek je pouhý administrativní blábol. Ty povolenky samozřejmě drží různí spekulanti a těší se, jak jim EU pomůže na nich vydělat. Samozřejmě na úkor těch, kteří to zaplatí.

Jan Veselý
19. květen 2020, 11:47

Hurá, překonali jsme plán :-) A to takoví jako vy dlouhé roky mleli o jakési nesplnitelnosti.

Co vy na můj návrh? Vykašlat se na ETS a v EU udělat plošnou daň na fosilní uhlík aplikovanou už na paliva při "vstupu do systému", tj. při prvním prodeji v EU. A uhlíkové clo. Viděl bych to na 20 EUR/tCO2eq., 30 EUR/tCO2eq. od 2030.

Martin Hajek
20. květen 2020, 13:53

Férová nabídka, byl bych pro. To myslím zcela vážně.

Carlos
20. květen 2020, 14:03

To nezní špatně. Zároveň by se to možná dalo napojit přímo na rozpočet EU.

Večer se podívám jak založit EU petici a co k tomu třeba.

Antonín Mikeš
20. květen 2020, 14:08

Fér to je, jen vesnice se zahalí kouřem ze spálených pneumatik a odpadků. Možná by vyšli do ulic i žluté vesty, po zdražení paliv pro vozidla. "30 EUR/tCO2eq. od 2030" současným tempem budou povolenky mnohem dražší v roce 2030.

Carlos
21. květen 2020, 11:55

Tak jsem se na tu petici díval, vypadá to na celkem jednoduchý postup.

ec. europa. eu/info/about-european-commission/get-involved/petition-eu_en

Vinkler
18. květen 2020, 09:55

Centrální teplárenství sbohem a šáteček.

Jan Veselý
18. květen 2020, 17:39

Však co s nimi, když si účtují 600 Kč/GJ, tak akorát všichni řeší jak je ty ceny štvou a jak se od nich odpojit.

A všechno je to důsledek nevhodné volby obchodního modelu. A pan Hájek bude moct konečně jet do Nevady zachraňovat poušť.

Martin Hajek
19. květen 2020, 11:04

Na Vašem místě bych se staral spíš o to, kde vzít chladiva pro tepelná čerpadla, která nepoškozují klima a splní požadavky smlouvy z Kigali.

Jan Veselý
19. květen 2020, 11:43

Mě tepelná čerpadla o práci nepřipraví. Vás dělání PR ksichta pro CZT živí, tak mám o vás obavy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se