Domů
Emise CO2
Hladík: Stát bude používat všechny příjmy z emisních povolenek na omezení emisí
Exhaust fumes blown into a sky.

Hladík: Stát bude používat všechny příjmy z emisních povolenek na omezení emisí

Emise CO2
3 komentáře
20. únor 2023, 17:13
ČTK

Stát by měl od příštího roku používat veškeré výnosy z emisních povolenek na opatření k omezování emisí, tzv. dekarbonizaci. Peníze chce využít například na podporu projektů v průmyslu. Na dnešní diskusi o energetických výzvách v Česku to řekl náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík. Dosud stát využívá na dekarbonizaci pouze část z příjmů z povolenek, další používá pro jiné účely. Předloni stát z emisních povolenek utržil kolem 15,4 miliardy Kč, v budoucnu by výnosy podle odhadů mohly vzrůst až na dvojnásobek.

„Počítáme s tím, že od 1. ledna 2024 budou všechny peníze z emisních povolenek použity na dekarbonizaci,“ řekl Hladík.

Výnosy chce využívat například na projekty v průmyslu, třeba ve sklářství nebo v teplárenství. Ministerstvo podle něho nyní připravuje návrh pro využití peněz pro diskusi na vládě. Vychází přitom z nových pravidel EU.

V současné době by podle zákona měl stát dávat na klimatická opatření z výnosů povolenek asi osm miliard korun ročně. Zbylou část pak podle expertů využívá v rámci státního rozpočtu jinde. To by se podle nových pravidel mělo změnit.

železárna
Ilustrační foto

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Libor Blažek
21. únor 2023, 07:55

V minulosti se použily výnosy z emisních povolenek na zateplování státních objektů (úřady, instituce, školy, věznice. Modelový příklad - výměna vrat ve věznici nákladem 500 000 Kč s návratností energetické úspory 230 let. Stát si bral peníze od občanů na běžnou údržbu svých objektů pod zástěrkou energetických úspor. Z jakého důvodu nedostanou peníze občané ve výši 100% pořizovací ceny úsporných opatření, když stát takto hospodařil?

Omega
21. únor 2023, 08:29

No z emisních povolenek hromada peněz, ale že by se z nich blbé 1% dalo na výzkum zaměřený na zachycování CO2 a jeho přeměnu na CH3OH - aby se skutečně něco užitečného dělalo tak to ne.

Maly Jarda
21. únor 2023, 10:30

Jinými slovy všechny ty desítky miliard se vyhodí z okna(odkloní ke kamarádům, pošlou nadnárodním firmám )

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se