Domů
Emise CO2
Negativní emisní povolenky průmysl nezachrání, říkají odborníci
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Negativní emisní povolenky průmysl nezachrání, říkají odborníci

Evropský průmysl by se neměl spoléhat na negativní emise, které by kompenzovaly konec nových povolenek v systému EU pro obchodování s emisemi ( EU ETS) od roku 2039. Alespoň tak situaci vidí odborníci oslovení serverem Euractiv, podle kterých by naopak průmyslové podniky měly své emise snižovat.

V rámci systému EU ETS je přibližně 10 000 elektráren, tepláren a velkých průmyslových závodů povinno nakupovat emisní povolenky na CO2, které vypouští do ovzduší. Povolenky mohou podniky buď nakoupit v aukci nebo jim jsou přidělovány zdarma.  To se týká odvětví hospodářství, ve kterých by hrozil přesun výroby do zemí, kde nejsou emise skleníkových plynů omezovány.

Celý systém je navrhnut tak, aby vedl podniky k postupnému snižování emisí oxidu uhličitého. Toho je dosaženo tím, že se každým rokem snižuje celkový počet vydaných povolenek. Od roku 2034 už nebudou povolenky alokovány průmyslovým podnikům zdarma a od roku 2039 nebudou k dispozici žádné nové povolenky. Podniky tak mají tři možnosti - pokrýt své emise využitím dříve zajištěných povolenek, případně nákupem povolenek od těch, kterým zbývají, nebo emise nevypouštět.

Množství alokovaných povolenek. Zdroj: Fakta o klimatu.

Negativní emise

Někteří zákonodárci ovšem tvrdí, že záporné emise, tedy přesněji řečeno nějaká forma zachycení emisí, by mohly umožnit továrnám pokračovat ve výrobě produkuící emise CO2 i po roce 2039. V tomto scénáři by se CO2 zachycený z atmosféry prostřednictvím technologie "přímého zachycování z ovzduší" nebo prostřednictvím přírodního zachycování uhlíku třeba lesními porosty použil k vytvoření nových povolenek.

Středopravicový zákonodárce EU Peter Liese, který v minulosti vedl jednání Evropského parlamentu o trhu s uhlíkem, v květnu uvedl, že si přeje, aby byly do systému ETS zahrnuty i záporné emise, aby se předešlo scénáři, kdy "od roku 2039 již nebudou v systému žádné povolenky".

Evropská komise bude muset do roku 2026 předložit možnosti, jak záporné emise do systému ETS zahrnout. Odborníci však průmysl před spoléháním se na tyto negativní emise varují.

"Půjde o malé množství, které bude v nejlepším případě stačit na kompenzaci zbytkových emisí z elektráren s CCS, elektrických oceláren nebo emisí souvisejících s procesy v chemickém průmyslu," řekl serveru Euractiv výzkumník Felix Matthes z německého Öko Institutu.

Poznamenal také, že záporné emise budou potřebovat i odvětví mimo systém ETS, jako je zemědělství.

"Nebude však již možné provozovat konvenční ocelárny nebo elektrárny na fosilní paliva. Tyto záporné emise, pro které ještě nejsou všechna pravidla dořešena, nebudou stačit," dodal.

Michael Pahle, vedoucí výzkumné skupiny pro klimatickou a energetickou politiku v Postupimském institutu pro výzkum dopadů na klima (PIK), podobně varoval podniky před tím, co nazývá "odrazováním od zmírňování, tj. odkládáním snižování emisí v očekávání levných a hojných záporných emisí v budoucnosti".

"Pokud společnosti očekávají, že tomu tak bude, a zdržují své investice do čistých technologií, pak v případě, že se toto očekávání nenaplní, vyčerpají spoustu certifikátů, které by bylo lepší ušetřit, aby se vyhnuly vysokým nákladům v budoucnu," řekl.

Všechny povolenky ETS vyčerpány do roku 2039?

Na tom, kdy přesně dojde k vydání poslední povolenky, nepanuje shoda. Podle Matthese, ale není ani tak důležité, zda to bude v roce 2038 nebo 2039. Zásadní je, že to bude zcela jistě dřív než ve 40. letech. Odborníci navíc upozorňují, že to platí i při zohlednění uvolnění emisních povolenek z rezervy tržní stability, tedy mechanismu, který je určen k odstranění přebytku povolenek z trhu nebo naopak jejich uvolněním a tedy regulaci ceny povolenek.

Pahle však upozornil, že stav, kdy dojde k vydání všech povolenek, je spíše pesimistický. „Pokud se na situaci podíváte spíše optimisticky, firmy provedou potřebné investice do čistých technologií, aby výrazně snížily své emise,“ dodal ještě.

Výzkumní pracovníci již dlouho vyzývají tvůrce politik a průmysl, aby se připravili na "konečnou hru" systému ETS, kdy objem nově vydaných emisních povolenek dosáhne nuly.

Aktuální stav

Zatímco odborníci diskutují o závěru ETS, aktéři na trhu se zřejmě soustředí spíše na bezprostřednější období.

Ceny CO2 v systému EU ETS zatím  neodrážejí tuto situaci dlouhodobého nedostatku, což uvádí i zpráva Matthese, Löschel Grimma a Weidlicha.

Povolenky v systému ETS se v současné době obchodují za přibližně 70 eur za tunu CO2, což je výrazně pod předchozí cenou 100 eur v únoru 2023.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Zdeněk
10. červenec 2024, 12:13

A není to málo? Neměly by všechny podniky v EU mít už jen záporné emise.

Takhle ten evropský socialistický... brr.... tedy zelený ráj přece vybudovat nelze. Je potřebu udělat na toto téma nějaký evropský sjezd, který jasně určí plán pro příští tři pětiletky.

Jiřík T.
10. červenec 2024, 19:18

Tahle komedie ( či tragédie) s povolenkami musí skončit. Protože s takovou zažijeme deindustrializaci a vrátíme se do doby kamenné. Nechci zažít dobu kdy veškerý energeticky a strategicky důležitý průmysl hude "jinde" a ne v Evropě... humanitní hlupáci, neznající fyzikální zákony a ekonomiku a dopad na životní úroveň nesmí rozhodovat o budoucnosti evropské ekonomiky.

Petr Hariprasad Hajič
11. červenec 2024, 05:10

Emisní povolenky se ukazují jako velmi účinný a sofistikovaný nástroj na dosažení uhlíkové neutrality v určitém časovém horizontu. Dokládá to i velké množství dalších států mio EU, které na podobný model dekarbonizace přešly nebo přecházejí. V současnosti je to už asi 70+ iniciativ (někdy se nedá mluvit o celém státě, ale jen o urřčté oblasti). Kdo by se chtěl podívat, zkuste něco jako "emission allowances in the world list of countries" ve vyhledávači. Koukal sem, že data nejsou aktualizovaná, takže jde často o ůdaje z roku 2022, takže je potřeba trochu iniciativně prohlédnout vic stránek a udělat sjednocení.

Vítězslav Novák
11. červenec 2024, 10:10

Emisní povolenky se ukazují jako velmi účinný a sofistikovaný nástroj na zničení ekonomiky a zejména průmyslu států, jež na tuto soustavu odpustků přistoupily a vnucují ho svým, údajně nestátním podnikům. Reakce je logická - odchod těchto podniků do světa, který je dosud normální.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se