Domů
Emise CO2
Emise CO2 v systému EU ETS klesly loni o rekordních 15,5 %
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Emise CO2 v systému EU ETS klesly loni o rekordních 15,5 %

Loňský pokles emisí CO2 ze zařízení spadajících pod evropský systém pro obchodování s emisemi (EU ETS) byl loni nejvyšší od jeho založení v roce 2005. Hlavním tahounem poklesu byl sektor výroby elektřiny, kde byl díky významnému poklesu výroby elektřiny z uhlí a zemního plynu zaznamenán meziroční pokles o 24 %. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Evropské komise.

Data zaslaná jednotlivými členskými státy k 2. dubnu 2024 ukázala podle Evropské komise na meziroční pokles emisí CO2 v systému EU ETS o rekordních 15,5 %. Díky uvedenému poklesu jsou nyní emise CO2 v systému EU ETS o 47 % nižší ve srovnání s rokem 2005, což dle Komise ukazuje na splnitelnost cíle pro rok 2030, kterým je kumulovaný pokles emisí o 62 %.

"Zaznamenaný trend ukazuje na efektivitu a účinnost evropského "cap and trade" systému jakožto hlavního nástroje pro dekarbonizaci evropského hospodářství," uvedla Evropská komise.

Pokles táhla elektroenergetika

Podle zveřejněných dat zaznamenal největší meziroční pokles emisí CO2 sektor výroby elektřiny, kde se emise propadly o 24 %. Uvedeného poklesu bylo dosaženo díky významnému růstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, díky kterému došlo k útlumu výroby elektřiny z uhelných a plynových elektráren. Pomohla také nižší poptávka po elektřině, která klesla meziročně o 3,4 % (41 TWh).

Meziroční změna výroby elektřiny z hlavních zdrojů v roce 2023 v EU, Norsku a Švýcarsku. Zdroj: ACER

Emise v průmyslových zařízeních spadajících pod EU ETS klesly podle zveřejněných dat meziročně o zhruba 7 %. Podle Komise byl pokles způsoben kombinací nižší výroby v průmyslovém sektoru a růstu energetické účinnosti, který je vidět zejména v cementárenském a hutním průmyslu.

Jediným sektorem spadajícím pod EU ETS, kde emise CO2 meziročně vzrostly, byla letecká doprava. Tento sektor vykázal díky postupné obnově aktivity po kolapsu spojeném s pandemií onemocnění COVID-19 loni růst emisí CO2 o zhruba 10 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Nefi
12. duben 2024, 08:09

Březen byl ideální na nákup nějakého Carbon EUA ETF.

Já věřím Green Dealu.

cudla
12. duben 2024, 08:29

Ještě, aby neklesali, když jde celý průmysl v EU do kopru to je teda úspěch. Tihle zelení pomatenci z nás přivedou zpět do jeskyní.

Petr
13. duben 2024, 16:26

To je taky dobrý blábol. Průmysl 19. století skutečně končí, ale neznamená to konec všeho, ale konec neudržitelného nesmyslu. HDP v EU roste nebo aspoň neklesá, lidé mají práci. Takže vaše poraženecké dojmy se nepotkávají s realitou.

jiri sekerac
14. duben 2024, 00:41

jakou politickou skolu jste studoval? Klesa sobestacnost a produktivita, vse jde proti principum trznich ekonomik

Petr
14. duben 2024, 15:20

Soběstačnost EU po covidové zkušenosti naopak roste, protože podnikatelé i vlády pochopily rizika globalizace. Projevuje se to např. u podpory elektromobility a elektrického vytápění budov TČ, čímž se odřízneme od potřeby podporovat země vyvážející ropu a plyn.

Petr Hariprasad Hajič
15. duben 2024, 10:45

Jsme v procesu transformace. Fosilní zdroje do vašeho "kopru" budou muset jít určitě. Když něco končí, zase něco nového přichází. To je život.

Pravoslav Motyčka
13. duben 2024, 00:09

Problém je v tom ,že ten pokles se doprovázen poklesem životní úrovně občanů.

Petr
13. duben 2024, 16:19

Prd pokles životní úrovně. V Evropě se máme jak prasata v žitě.

Pravoslav Motyčka
15. duben 2024, 01:43

Podle zpráv z ČR určitě.....

Zdeněk
15. duben 2024, 05:57

V celé ČR nebo jen v Praze?

ČR je taky Chomutov, Ostrava, Bruntál, Cheb...

Petr Hariprasad Hajič
15. duben 2024, 10:50

Vyjmenováte místa, která žila z drancování přírodních, přesněji fosilních zdrojů. Co byste chtěl? Tyhle oblasti žily na dluh a vybydlovaly si svoje místo k životu. Za své nevzaly jen vesnice, infrastruktura a krajina, ale i kultura, tradiční řemesla, turistika. Atraktivnost krajiny klesla k nule. Zůstali horníci a ti teď přicházejí o práci, protože si podřezali pod sebou větev. Rekultivace potrvá nějakou dobu. Možná se to zlepší, ale ne hned.

Bob
15. duben 2024, 11:52

Ostrava, Chomutov, tam se "drancovalo", ale kolik těch zisků (kromě přímo do těch neekologických výrob a těžby) šlo přímo do těch měst, a kolik skončilo v Praze?

A co si "pod sebou podřezaly" dejme tomu od 60 let minulého století takový Bruntál a Cheb (a daly by se jmenovat další, především pohraniční oblasti)?

Petr Hariprasad Hajič
15. duben 2024, 15:29

Bobe, já to chápu. Nic není černobílé. Jenom si myslím, že jsme s tím fosilním zdrojem mohli hospodařit o dost líp. Hlavně posledních 10-15 let, kdy se oteviraly nové možnosti. ČR pořád vyrábí skoro 40% elektrické energie z fosilních paliv a drtivou většinu z uhlí. To je ve čtvrtině 21. sloletí už moc.

Emil
15. duben 2024, 15:50

Přesně, je to moc a mohlo to být daleko méně, kdyby lidi jako vy tak nebrojili proti Temelínu v původně plánovaném rozsahu.

Bob
15. duben 2024, 15:51

"ČR pořád vyrábí skoro 40% elektrické energie z fosilních paliv a drtivou většinu z uhlí. To je ve čtvrtině 21. sloletí už moc."

Souhlas.

Jak by se nám teď hodily dostavěné bloky 3 a 4 v Temelíně. Hlavně, pokud by se dostavělo před roztržkou s ... (nemůžu napsat, zase by čekalo na chválení).

Když vidím kolik stojí krátkodobá akumulace a to ta podstatně dražší dlouhodobá do vodíku ještě ani není dostupná. A přitom u nás téměř jedině FVE pro které by to bylo potřeba.

Kdyby se aspoň začaly stavět v 2011 nějaké PVE z těch vytypovaných. Taky byly hotové někdy teď, právě včas.

Pravoslav Motyčka
15. duben 2024, 01:44

akorát většina občanů si pohoršila asi o 20%.

Petr Hariprasad Hajič
15. duben 2024, 10:42

Bohužel problém se přesouvá od energetiky a průmyslu směrem k dopravě. Za pár let bude zdaleka největším znečišťovatelem doprava a to i v absolutních číslech. To, co teď aktuálně pořebujeme, je výrazný pokles spotřeby fosilních paliv právě v dopravě,.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se