Německý ministr energetiky: Dekarbonizace není možná pouze s fotovoltaickými a větrnými elektrárnami

DomůEmise CO2Německý ministr energetiky: Dekarbonizace není možná pouze s fotovoltaickými a větrnými elektrárnami

Německý ministr energetiky a hospodářství, Peter Altmaier, uvedl, že dekarbonizace německé ekonomiky pouze se solárními a větrnými elektrárnami nebude možná a dodal, že v dlouhodobém horizontu bude Německo potřebovat tzv. „zelený“ vodík. Uvádí to agentura Platts.

Odklon Němců od jádra a uhlí způsobí, že do roku 2022 náš západní soused oproti současnému stavu odstaví 17 GW instalovaného výkonu konvenčních elektráren.

Ministr Altmaier prohlásil, že dekarbonizace německé ekonomiky nebude možná pouze s větrnými a solárními zdroji a podotkl, že bude nutné v dlouhodobém horizontu zajistit zdroje vodíku vyrobeného pomocí elektřiny z OZE.

Německá vláda stanovila data ukončení provozu mnohých konvenčních zdrojů na příští 2 roky a instalovaný výkon uhelných a jaderných zdrojů má podle plánu klesnout ze současných 47 GW na 30 GW do konce roku 2022.

“ V tuto chvíli máme během roku většinou příliš mnoho elektřiny, než příliš málo,” uvedl Peter Altmaier na energetické konferenci v Berlíně.

Plánované uzavření většího množství konvenčních zdrojů povede k eliminaci současného přebytku výroby elektřiny v Německu, nutnosti pokračování budování OZE a zkoumání možností výroby čistého vodíku v Severním moři a u pobřeží severní Afriky.

Ministr se také na konferenci pochlubil, že díky drastickému poklesu emisí o 18 % v loňském roce Německo téměř dosáhlo cílů pro rok 2020. K tomuto poklesu však významně přispěl pokles spotřeby primární energie, zapříčiněný zejména poklesem exportu elektřiny, cyklickým poklesem spotřeby energie v energeticky náročných odvětvích a probíhajícími strukturálními změnami tvorby HDP.

Významně se také podílel vývoj ceny komodit, pokles ceny zemního plynu a naopak nárůst ceny emisních povolenek po reformě ETS způsobily změnu ve složení energetického mixu.

“Během nadcházejících měsíců se budu zejména zajímat o to, aby ceny byly co nejstabilnější, byla udržována konkurenceschopnostenergeticky náročných společností na mezinárodním poli a aby se snižovala zátěž pro spotřebitele,” dodal Peter Altmaier

Zatímco environmentální skupiny kritizují, že po roce 2023 se má výrazně zpomalit tempo dalšího vyřazování uhelných zdrojů, průmyslové podniky varují před rizikem rostoucí ceny elektřiny.