Domů
Emise CO2
Norsko nabízí dvě nové oblasti pro ukládání CO2
Zdroj: Raul Herbster / Flickr

Norsko nabízí dvě nové oblasti pro ukládání CO2

Norsko vypsalo nabídkové řízení na dvě oblasti pro vtláčení a ukládání oxidu uhličitého v norském kontinentálním šelfu. V pátek to uvedlo Norské ministerstvo pro ropu a energetiku.

Na ministerstvo se obrátilo několik subjektů z oboru s přáním, aby jim byly přiděleny dvě konkrétní oblasti, které považují za zajímavé pro ukládání CO2. Na základě tohoto zájmu ministerstvo vydalo oznámení o nabídce těchto lokalit.

Jedna z těchto oblastí se nachází východně od plynového pole Troll v Severním moři a druhá severovýchodně od ropného pole Goliat v Barentsově moři, jak ukázaly mapy zveřejněné norským ropným ředitelstvím. Ministerstvo stanovilo lhůtu pro podání žádostí o vybudování mořských úložišť CO2 v nabízených oblastech na 9. prosince.

"Zachycování a ukládání CO2 je oblast, kde má Norsko jedinečnou příležitost skutečně přispět k vytvoření nízkoemisní globální společnosti. Norsko má jedinečné zkušenosti a odborné znalosti z polí Sleipner a Snøhvit a v neposlední řadě ze zkušebního centra v Mongstadu. Na těchto poznatcích stavíme v rámci projektu Longship," uvádí ministerstvo v prohlášení.

Norský projekt zachycování, přepravy a skladování uhlíku Longship, norsky "Langskip". Zdroj: Norské ministerstvo pro ropu a energetiku

Společný podnik vytvořený norskou ropnou a plynárenskou společností Equinor, britsko-nizozemskou ropnou společnost Shell a francouzskou ropnou společností TotalEnergies již rozvíjí úložiště CO2 nazvané Northern Lights jihozápadně od pole Troll. Očekává se, že toto úložiště bude od roku 2024 schopno ukládat až 1,5 milionu tun CO2, přičemž kapacita bude později rozšířena na 5 milionů tun.

Mezinárodní energetická agentura považuje technologii pro zachycování a ukládání uhlíku (CCS) za zásadní technologii pro dekarbonizaci průmyslových odvětví, která mají jen málo možností, jak nahradit fosilní paliva, a také pro výrobu bezemisního vodíku ze zemního plynu.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Europoslanci odhlasovali rozšíření emisních povolenek. Konečné vyjednávání zajistí Česko
22. červen 2022, 17:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Lubos Vozar
13. září 2021, 14:56

Pre doplnenie,

ten druhy CCS projekt sa vola Polaris a mat najnizsiu cenu za ccs na trhu:

https ://www. horisontenergi. no/carbon-storage/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se