Domů
Emise CO2
Norsko se hodlá do roku 2030 stát klimaticky neutrálním
Norská vlajka
Zdroj: Kjell Jøran Hansen / Creative Commons / CC BY 2.0

Norsko se hodlá do roku 2030 stát klimaticky neutrálním

Norský parlament schválil radikální cíl na dosažení klimatické neutrality již v roce 2030, tedy o 20 let dříve oproti původním plánům. K dosažení jisté formy uhlíkové neutrality bude Norsko využívat kromě nástrojů k redukci svých emisí rovněž tzv. uhlíkový offset, kdy bude financovat snižování emisí za svými hranicemi.

V úterý odhlasoval norský parlament zrychlený plán snižování emisí oxidu uhličitého a dosažení klimatické neutrality do konce třetí dekády tisíciletí. V boji proti klimatickým změnám bude Norsko rovněž využívat uhlíkový offset pro kompenzaci emisí svého sektoru těžby ropy a zemního plynu, jelikož ukončení těžby je v nejbližší době velmi nepravděpodobné.

Norsko podle předběžných údajů vypustilo v minulém roce téměř 54 milionů tun ekvivalentu CO2, což je hodnota o 1,5 % vyšší než v roce 2014. Ve srovnání s hodnotami z roku 1990 stouply emise Norska o 3,9 %. Největší objem vypouštěných emisí, více než čtvrtinový, je spojen s těžbou ropy a plynu.

Emise Norsko
Emise spojené s těžbou ropy a zemního plynu vzrostly v Norsku se srovnání s rokem 1990 o 83 %. Zdroj: www.ssb.no

Přijatý návrh nicméně nepřinesl uspokojení napříč celým politickým spektrem. Norská strana zelených spolu s dalšími levicovými stranami hodlá pokračovat v politických bojích, aby zajistila, že přijatá opatření neskončí pouze u uhlíkového offsetu.

„Naše pozice klimatické neutrality by nemusela znamenat vůbec nic, pokud bude dosažena touto cestou. Norsko se nemůže prohlašovat za přispěvatele k 1,5°C cíli (dosaženého v Paříži), pokud budeme pokračovat v rozšiřování svých aktivit v oblasti ropy a plynu,“ komentuje vládní strategii Rasmus Hansson, předseda norské strany zelených.

Úvodní fotografie: Flickr @ Kjell Jøran Hansen

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
FRANK
16. červen 2016, 13:01

No není malých cílů :)

Norský export uhlíkatých surovin se určitě nezastaví, momentálně snižují výhody vlastnictví elektroaut, protože to přepískli a předpokládám, že v oblasti zateplení jsou už asi na technických možnostech.

No krásné na tom je zejména to, že Norové mají i v současnosti o víc než 1/4 vyšší emise CO2 per capita než Česko a to jsou na tom pořád o dost lépe než Německo, Dánsko, Švédsko či Finsko tedy státy,. které nám jsou dávány jako vzor boje proti emissím.....

Milan Vaněček
16. červen 2016, 13:41

Energii spotřebovávají hlavně lidé (proto je vhodný Váš přepočet emisí per capita) ale významně též průmysl a doprava (zde by byl lepší přepočet na jednotku HDP). A to by na tom asi byli nejlepší Němci a my z té Vaší skupiny bychom byli nejhorší.... Je těžké najít nějaký vzor (možná Švýcaři???)

Ondra
16. červen 2016, 19:21

Na tohle mám jednoduchý řešení - všecko 3x zdražíme a mzdy zvedneme na trojnásobek a hle, emise na HDP budeme mít hned třetinový. Z pohledu objemu emisí se ale lautr nic nezmění. Je mi jasný, že je to zcela nereálný, ale ukazuje to absurditu vašeho přístupu. HDP je ve svý absolutní hodnotě velmi zavádějící a málo říkající ukazatel.

A menší poznámka - energii spotřebovávají vždycky lidi, jenom různejma způsobama.

Martin Hájek
16. červen 2016, 23:47

Ukázka krystalického pokrytectví země, která žije z exportu fosilních paliv a ještě dlouho z něho žít bude.

Kuk
19. červen 2016, 22:46

Doma čisto za plotem čurbes.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se