Domů
Emise CO2
Novinky ze světa emisního obchodování: Nové systémy a rozšiřování na další sektory
Exhaust fumes blown into a sky.

Novinky ze světa emisního obchodování: Nové systémy a rozšiřování na další sektory

Systémy obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (Emission Trading Systems – ETS) jsou stále populárnějším nástrojem k dosahování energeticko-klimatických závazků zemí, které jim vyplývají z Pařížské dohody o změně klimatu. V následujícím článku bude shrnut vývoj v této oblasti v posledních dvou letech.

K cíli klimatické neutrality se v tomto a minulém roce přihlásila nejen Evropská unie, ale také například Kalifornie, Jižní Korea nebo Čína. Pro dosažení ambiciózních cílů je třeba stanovit dostatečně funkční regulatorní nástroje a čím dál častější volbou je obchodování s emisemi. Organizace International Carbon Action Partnership (ICAP) vydala v tomto roce zprávu, která popisuje stav jednotlivých ETS po celém světě a shrnuje novinky, které se v oblasti obchodování s emisemi v posledních letech udály.

Systémy ETS ve světě (stav k listopadu 2020). Zdroj: ICAP

Evropa nadále lídrem, nyní napojena na Švýcarsko

EU ETS, který je největším a nejstarším systémem obchodování s emisemi, implementoval mnoho změn díky reformě z roku 2018. Od roku 2019 aplikuje rezervu tržní stability, která z trhu stahuje nadbytečné množství povolenek způsobující jejich nízkou cenu. Nové obchodovací období začíná v lednu 2021. EU ETS se má díky smlouvě platné od ledna 2020 propojit s ETS ve Švýcarsku. Německo plánuje v roce 2021 start národního ETS, který bude pokrývat sektory vytápění a paliv pro dopravu. Další krok k plné funkčnosti nového ETS podnikla Ukrajina, která v roce 2019 přijala zákon o monitorování emisí.

Nové americké státy se přidávají k existujícím systémům

Co se týče oblasti Severní a Jižní Ameriky, některých dílčích změn se dočkal největší americký systém, propojený Kalifornsko-Quebecký ETS. Státy na východním pobřeží USA účastnící se systému Regional Greenhouse Gas Initiative (RGGI) nyní aplikují vyšší redukční faktor, což přispívá ke snižování emisí v rámci systému.

Některé americké státy se nově k systému přidaly, jiné vyvíjejí vlastní ETS, který by pak napojily na RGGI. Start prozatím samostatného ETS je naplánován ve státě Oregon. ETS Pilot ETS byl spuštěn také v Mexiku, práce pokračují na ETS v Kolumbii.

Korea lídrem a snahy Číny o jednotný systém

Hodně pozornosti v posledních několika letech přitáhly čínské provinciální ETS. Nově Čína začala vyvíjet legislativu, která by založila celostátní ETS, v letošním roce proběhly simulované transakce.

První pravidelná aukce povolenek proběhla v roce 2019 v Jižní Koreji, která v roce 2021 vstupuje do třetího obchodovacího období s podstatnými změnami v designu národního ETS. Cena korejské povolenky také v polovině roku 2020 překonala cenu povolenky v rámci EU ETS.

Příděl povolenek zdarma začne být od roku 2021 značně redukován v rámci systému na Novém Zélandě, který pokrývá například i zemědělství a lesnictví. ETS jsou nyní zakládány i na Taiwanu a Filipínách.

Ceny emisních povolenek v rámci světových ETS. Zdroj: ICAP, Emissions Trading Worldwide: Status Report 2020

Obecně se většina ETS po celém světě zaměřuje především na regulaci emisí z energetiky a většího průmyslu. Například v rámci RGGI bylo od roku 2008 dosaženo snížení o 47 % u energetického odvětví, v Kalifornii poklesly mezi lety 2013-2017 emise o 4,6 % v oblasti průmyslu, ačkoli nárůst HDP byl 17 %.

Rozšiřování na další oblasti je však velmi jasným trendem, kdy i v rámci EU ETS je nyní na základě Zelené dohody pro Evropu diskutováno rozšíření na oblast budov a dopravy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se