Domů
Emise CO2
Předsedkyně Evropské komise vyzvala ke stanovení ceny uhlíku na globální úrovni
Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu
Zdroj: Evropský parlament

Předsedkyně Evropské komise vyzvala ke stanovení ceny uhlíku na globální úrovni

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí vystoupila na summitu OSN COP26. Uvedla, že jednotlivé státy musí stanovit cenu za emise skleníkových plynů, které stojí za problémy spojené se změnami klimatu.

Von der Leyenová se připojila k vedoucím představitelům více než stovky zemí, kteří se v Glasgow zúčastnili zahájení konference COP26. COP je hlavním rozhodovacím orgánem, který přijímá dokumenty určené pro plnění cílů Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC). COP26 se letos pokusí dokončit pravidla pro provádění Pařížské dohody z roku 2015, která na UNFCCC navazuje.

"Je důležité najít shodu na pevném rámci pravidel, a to včetně těch pro zakotvení globálního trhu s uhlíkem. Stanovte cenu uhlíku, jelikož příroda už tuto cenu nemůže platit," urgovala státníky předsedkyně Komise.

Rozhovory o vytvoření  společného trhu pro obchodování s emisemi uhlíku, který Pařížská dohoda předjímá, ztroskotaly na posledním klimatickém summitu OSN v roce 2019. Problémy vyvstaly především při diskuzích o systému započítávání do národních klimatických cílů.

Evropská unie se společně se svými 27 zeměmi zavázala snížit své emise do roku 2030 nejméně o 55 % oproti úrovni z roku 1990. Předsedkyně Komise von der Leyenová vyzvala ostatní země, aby se v tomto desetiletí zavázaly k hlubšímu snížení emisí. Dosažení stavu net-zero do roku 2050 dle ní není dostatečné.

EU v současnosti projednává nové klimatické politiky, čímž předstihla mnoho zemí, které si sice stanovily dalekosáhlé klimatické cíle, ale ještě nebyly schopny přijmout legislativu potřebnou k jejich dosažení. Komise mimo jiné navrhuje postupné ukončení prodeje nových automobilů se spalovacími motory do roku 2035 a spuštění druhého systému EU s povolenkami pro budovy a odvětví dopravy. Do stávajícího evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) také zahrne námořní dopravu.

Tyto návrhy dle některých vyvolaly napětí mezi bohatšími západními zeměmi EU, které podporují ambiciózní opatření v oblasti klimatu, a chudšími východními státy, které se obávají sociálních a hospodářských dopadů. Končící český premiér Andrej Babiš využil COP26 k tomu, aby zaútočil na tyto legislativní návrhy. Ty označil za "nebezpečné ideologie" a dodal, že lidé budou poškozeni následným zdražením fosilních paliv.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká firma nabízí reaktor měnící odpad na energii i teplo, a bez emisí
23. listopad 2022, 13:25
Máme jedinečnou šanci na rychlé, levné a efektivní snížení emisí skleníkových plynů
23. listopad 2022, 11:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Lukas
2. listopad 2021, 20:24

Mna by len zaujimalo, kde tie €€€ za povolenky miznu?

Jan Stehlik
3. listopad 2021, 10:28

Jdou do státního rozpočtu . Je to daň , akorát její výnos kolísá.

Arimatejský
3. listopad 2021, 14:09

Platí se z nich příspěvek na OZE, zelená úsporám a nově i Modernizační fond.

PetrV
3. listopad 2021, 05:18

Co tak stanovit cenu jednoho škodiče lidí van leyen? Sopky nám vše v nasledujicich letech vysvětlí, jak jsme hloupí. Greendeal je podvod na lidech. Zlodějna z které profitují vykukové, kteří nic rozumného nevymysleli.

Frank
3. listopad 2021, 08:03

Hm, jsem vlastně pro, globální průměrná cena je zhruba 3 dolary za tunu...

luboš
3. listopad 2021, 09:31

Uhlíková daň je prodávání odpustků. Jana Husa za kritiku prodávání odpustků upálili. Za 600 let se nic nezměnilo - obchod s odpustky kvete celosvětově. Pokud budeme neustále více energií spotřebovávat na výrobu nepotřebných věcí, byť z "obnovitelných zdrojů" jako třeba pálení lesů, "ekologického" pohonu vozidel, lžeme si do vlastní kapsy. Naprosto chybí logistika pohybu zboží. Stejné množství určitého produktu se dováží i vyváží, třeba mrkve, cibule, štěrku, obilí. Hadříky na oblečení nebo škarbale rotují po celém světě, dokud se neprodají. Nic kromě jedovatých potravin nemá trvanlivost jako kdysi. Nic se neopravuje, všechno funkční se vyhazuje - viz likvidace funkčních jaderných elektráren. Pardon - dálnice se opravují trvale protože se nepoužívá kvalitní materiál a poctivý přístup k práci. Pokud někde na světě existuje funkční režim, nastoupí cizí armáda a zlikviduje státní režim včetně fyzické likvidace "diktátorů". Poté se zemi v úpadku nabídne hospodářská pomoc aby se rozkradlo nerostné bohatství a všichni se předhánějí v nabídkách humanity. Ekologii v těchto zemích nikdo neřeší. Přestává fungovat vymáhání zákonů. Státní instituce v ČR chválí neetické obchody - ERÚ například v hodnocení smluv vysoce kladně ohodnotil zkrachovalého dodavatele Bohemia Energy. ERÚ kladně hodnotí záměr změny tarifů z fixované roční ceny na hodinové tarify dle burzy. V přírodě je 20% populace hmyzu, ptáků, žížal, 10% původního mikrobiálního života kolem nás oproti roku 1990. Za to nemůže CO2, ale člověk.

Jaroslav Loudil
3. listopad 2021, 10:37

Mám pocit, že EU hledá zoufale "něco" v čem by mohla být na světě konečně první. Dosud jí to totiž vůbec nejde !!

1. Už před mnoha lety vyhlásila svůj cíl, předstihnout USA v oblasti ekonomiky a zaujmout první místo na světě ve velikosti HDP. To se nejen jaksi nepovedlo, ale EU se dokonce propadla po vystoupení Británie z EU ze druhého místa za USA až na třetí místo za Čínu !

2. Ve vojenské oblasti jsme stále zoufale slabí a počítáme tak s "ochranným jaderným deštníkem" armády USA.

3. V kosmonautice zaostáváme trvale , nemáme vlastní nosič kosmických kabin s kosmonauty jako USA, Rusko nebo Čína. A tak, když si Čína letos pořídila trvale obydlenou vesmírnou stanici , přivezla vzorky hornin z Měsíce a na Mars vysadila robotické vozidlo , tak EU klesla opět až za Čínu.

P.S. Tedy nyní se to konečně našlo ! Green Deal v podání EU jí zajišťuje trvalou pozornost světa a EU je konečně v něčem "na špici" ! Může rozdávat své "rozumy" ostatním , poučovat a nařizovat. Bohužel si myslím, že "Green Deal" v podání EU to opravdu není to "pravé ořechové". Německo zasadilo Evropě osudové rány roku 1914 a 1939 , nyní to zkouší už potřetí. Až se naprosto zhroutí evropský energetický systém, bude to pak ono "kýžené vítězství Německa".

Arimatejský
3. listopad 2021, 14:12

Minimálně v bodě 3 kecate, Ariane je čí?

Miroslav
3. listopad 2021, 14:46

Bohužel Arieane není nosič pro pilotované lety, jak psal v bodě 3 pan Loudil

Jaroslav Loudil
3. listopad 2021, 10:50

Ono to "skřípe" v EU v mnoha oblastech. Podívejme se třeba na oblast českých profesionálních šoférů. Nyní nám jich chybí už 20 000. A 20 % z těch co ještě jezdí je už v důchodovém věku a 33 % v předdůchodovém. A způsob získávání nových šoférů z ciziny je velmi byrokratický a složitý.Zatím u nás ještě nemusí jezdit armáda s cisternami PHM jak o v Anglii, ale možná je to už za dveřmi.

Skřípe to i jinde. Bulharsko, stát NATO a EU mělo roku 1981 - 8,9 milionu obyvatel, dnes má 6,9 milionu. Přišlo tak o 2 miliony obyvatel díky demografické krizi a emigraci. Za posledních 10 let ubylo v Bulharsku 10 % obyvatel. Že by Bulharsko předurčovalo budoucí vývoj celé EU ? A nebo nás "zachrání" miliony mladých islámských běženců, kteří si postaví v Evropě statisíce mešit a zavedou právo "šaríja" ?

Josef
3. listopad 2021, 22:29

Ano jdeme do kopru. Nejpalčivějším problémem současnosti je demografie a ekonomické zaostávání ne nějaké desetiny °C. Jenže proč to je , protože výchova dětí je náročná větší rodiny mají horší životní standart , protože když máte 3 děti pak musíte mít méně náročnou práci a plat dělíte mezi více hlav naopak ti co mají jen 1 dítě mají mnohem větší životní standart a příjem. Proto mnoho lidí má jen jedináčka a mnozí nemají děti vůbec. Stát větším rodinám pomáhá minimálně u 3 dítěte by měla být MD na 4 roky , protože představa že máte doma 3, 5 a 7 leté dítě a chodíte do práce není reálná děti jsou ještě malé potřebují péči jsou často nemocné. Mnozí lidé by chtěli mít 3 děti, ale neumí je uživit právě kvůli tomu ,že žena je vyřazena na delší dobu z pracovního procesu.

Další co snižuje porodnost je rozvodovost kdy žena se rozvede a díky tomu si už nepořídí druhé nebo 3 dítě chlapi totiž o ní budou mít zájem až bude její dítě větší a to už je na pořízení si dalšího pozdě. Stát svojí rodinnou politikou způsobil, že z rozvodu stává standart a to je další rána porodnosti, krom toho děti vyrostlí v rozvrácených rodinách mají často pokřivené hodnoty a jako dospělí nejsou schopni úspěšně fungovat jako rodiče a tím se zakládá na další rozvody a postupné degradace rodiny. Islám je v tomto směru mnohem konzervativnější.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516