
Poradní výbor EU vyzývá k rychlému rozšíření zachycování a ukládání uhlíku
Poradní výbor EU pro změnu klimatu ve své zprávě vyzval k rychlému rozšíření metod odstraňování CO2 z atmosféry. Jak odstraňování uhlíku za využití přírodních řešení, jako jsou lesy, tak moderní technologie budou nezbytné pro zastavení globálního oteplování, uvedl výbor.
Výbor ve své zprávě zdůraznil, že odstraňování oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry je nezbytné pro kompenzaci emisí z odvětví, jejichž produkci CO2 je obtížné nebo dokonce nemožné eliminovat, například při výrobě cementu. To bude také klíčem k tomu, aby se nakonec dosáhlo čistých negativních emisí skleníkových plynů, což bude v dlouhodobém horizontu nezbytné pro zvrácení změny klimatu, uvádí se ve zprávě.
„EU se právně zavázala dosáhnout klimatické neutrality nejpozději do roku 2050 a poté usilovat o čisté negativní emise. K dosažení těchto cílů musí EU drasticky snížit emise, a také vyrovnat zbytkové emise z činností, které v současné době nemají žádné nebo jen omezené alternativy ke zmírnění dopadů, odstraňováním oxidu uhličitého. Odstraňování emisí má zásadní význam pro dosažení čistých negativních emisí skleníkových plynů a pro stabilizaci globálního klimatu,“ uvádí zpráva výboru.
Rada vyzvala k obnovení přírodních kapacit odstraňování CO2 z atmosféry, které se v EU podle zprávy za poslední desetiletí zmenšily přibližně o třetinu. Veškeré současné zachycování uhlíku závisí na těchto přírodních metodách, které proto hrají rozhodující roli ve scénářích emisní neutrality EU, vysvětlili vědci.
Zatímco rostliny představují dočasné úložiště CO2, technologické metody, jako je přímé zachycování z ovzduší (DAC), lze využít k jeho trvalému uložení v geologických formacích.
Autoři také vyzvali tvůrce politik, aby stanovili závazné cíle pro dočasné i trvalé odstraňování a aby důsledně kontrolovali jejich plnění. Zachycování CO2 podle nich nenahrazuje drastické snížení emisí, ale je jejich nezbytným doplňkem.
Vědci dodali, že trvalé zachycování CO2 by mělo výt postupně začleněno do evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS). K tomu je nutná spolehlivá certifikace. Doporučili také rozšířit odpovědnost emitentů, například tím, že by museli platit nejen za své emise skleníkových plynů, ale také za jejich následné odstranění.
Evropská unie vloni představila evropskou strategii pro zachycování uhlíku. Strategie určuje soubor opatření, která je třeba přijmout na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni, aby se v Evropě vytvořil jednotný trh s CO2 a aby se vytvořilo atraktivnější prostředí pro investice do průmyslových technologií pro nakládání s uhlíkem.
Mohlo by vás zajímat:
Tak EU nám chce zvrátit klimatickou změnu (probíhající neustále od vzniku Zeměkoule). Musíme bojovat s čistým CO2, základním elementem pro růst rostlin na Zemi. Což takhle pěstovat více obilí, rýže, zeleniny, ovoce, vysazovat více stromů.
A místo toho omezovat pouze škodliviny (jedy) ve výfukových plynech spalovacích aut či komínech elektráren spalujících fosilní paliva. Vylepšenými technologiemi spalování.
Evropa se prý oteplila o 3 stupně Celsia a celý svět o 1.5 stupně. Komu to vadí? Kdo za to může?
Jsou ty 3 stupně zničující? Když ne pro Evropu, proč budou (když prý po 2100 nastanou) zničující pro celý svět? Použijte zdravý rozum.
Přitom, čistě vědecky, čistý přímý růst globální teploty ze zdvojnásobení koncentrace CO2 je v současnosti cca 1 stupeň Celsia (prof. Happer, Princeton University) ale podobný údaj je i v IPCC reportu. Blížíme se saturaci tohoto optického jevu v IČ spektru.
Navíc pokud se to počítá od počátku průmyslové revoluce, tak ta také souvisí s odlesňováním planety , takže než vrážet miliardy eur do nesmyslů bylo by pro planetu přirozenější a levnější ukládat CO2 do hmoty dřeva či humusu.
Období průmyslové revoluce, bereme-li ji od počátků v Anglii, se shoduje skoro přesně s relaxací z malé doby ledové. To je období, na jehož počátku byla husitská revoluce, pak selská válka v Německu, Luther a Kalvín, náboženské války ve Francii, Třicetiletá válka, mory hladomory a pronásledování čarodějnic. Taky zánik vikingských osad v Grónsku a naopak rozkvět Skraelingů-Inuitů tamtéž. A taky zamrzlých grachtů v Nederlandu a holandských zimních krajinek.
Kromě těch krajinek (na obrázku) dost hnusná doba, jako ostatně každé chladné období.
Pane Vaněčku, Vy asi neznáte jednu ze základních pouček chemie, týkajících se jedů: Vše Vás může zabít, záleží jen na množství. Příklad: umřít můžete i po vypití nadbytku vody, nebo v Číně se kdysi popravovalo konzumací velkého množství soli, nebo jsem pracoval také v místě s CO2 hasicím zařízením. Po spuštění jste měl cca 10 sec. na opuštění haly, jinak jste měl smůlu.
Otázka je jen, kde je ta ještě únosná hranice koncentrace CO2.
Samozřejmě i minimálně pro části Evropy to bude zničující: můžeme čekat pouštní oblasti ve Španělsku, Itálii, ale třeba i na jižní Moravě. Ale hlavně příliv milionů uprchlíků z vyschlé Afriky.
Bobe, snad rozumíte efektu optické saturace. Zeslabíte světlo (nebo IČ záření) "šedým filtrem o 10%, přidáte stejný filtr a zeslabí se o 20%, atd ale pak se to už nesčítá a je prakticky jedno zda máte těch šedých filtrů 5 nebo 6 nebo 7, změny již jsou malé (logaritmická závislost).
Jinak k té teplotě v Evropě: snad nechcete aby byla taková jako po třicetileté válce, kdy umíralo mnohem více lidí ne jako následek války, ale jako následek neúrody a nemocí v době Maunderova Minima sluneční aktivity, viz
"Between 1645 and 1715, the sun experienced a period of significantly reduced sunspot activity, known as the Maunder Minimum. This coincided with the "Little Ice Age," a period of cooler temperatures in Europe and North America, demonstrating a possible link between solar activity and Earth's climate."
Díky za ty 3 stupně navíc se teď máme dobře (kdyby to ...... nekazili).
@Bob, aaa, pan je klimatický alarmista a prorok apokalypsy. Zkuste se podívat na data jak se měnilo klima v minulosti a pak mudrujte o únosné hranici CO2. Ještě všechno nestačili vaši soudruzi smazat.
"Připravovaný projekt CCS Moravia (Moravské naftové doly, Heidelberg Materials CZ, a.s.) by měl jako první demonstrovat kompletní funkční řetězec od zachycení CO2 u zdroje, kterým je cementárna Mokrá, přes transport speciálně vybudovaným produktovodem, až po jeho uloženi do akviferů jihovýchodní Moravy. Pokud bude tento projekt podpořen z Inovačního fondu, mohl by od roku 2034 ukládat 800 tisíc tun CO2 ročně, s celkovou kapacitou úložiště až 20 mil. tun CO2. Pro období do roku 2030 však v současné realizace žádné podobného projektu není plánována."
Pokud na to bude dotace, tak za deset let možná něco takového vybudujeme. Kolik to asi spotřebuje energie ?
No, když bude svítit, tak za poledne tu energii dají páně Vaněčkovy oblíbené FVE. Horší to bude, když bude svítit málo, tj. ráno, večer, přes noc a hlavně celou zimu.
To je zastoupí opět Vaněčkovy oblíbené uhelky (v lepším případě ZP). Akorát je tu jeden "malý problém" - opět produkce CO2. Takže je otázka, zda nebudeme s investovanými mld. Kč a nutností vyrobit všechna ta zařízení v celkové bilanci CO2 horší, než bez zachytávání. Podobně, jako byla "hurá akce" s biopalivy 1. generace, kde se nakonec ukázalo, že celková produkce CO2 je vyšší, než z benzínu a nafty.
Přesně popsáno.
A to se přece musí vyplatit !!! Otázka je, jak nám to zvedne konkurenceschopnost. Ale co bychom přemýšleli nad hloupostmi, že ?
Na příkladu Ameriky vidíme, že jedním podpisem se dá cíl, který podkopává ekonomiku, zrušit. Udělejme to taky tak. Politici, co to podepsali, odejdou, ale škody, ke kterým to vede, tady s námi zůstanou.
To by musel zvítězit zdravý rozum a pud sebezáchovy.
Cíl energetika a doprava téměř bez spalování fosilu je dobrý ale chce to dalších ne 20 nebo 25 let ale mnohem, mnohem více let, tak do roku 2070.
A masový rozvoj bude jen u technologií výroby elektřiny které nám dají levnější a čistší elektřinu než spalování fosilu. Drahé způsoby výroby elektřiny nechceme.
Taková technologie poskytující levou elektřinu, bez těžby jakéhokoliv paliva, je zatím pro většinu obyvatel světa (ne pro ty u polárního kruhu) jen fotovoltaika a tam kde je to výhodné geograficky i vodní elektrárny. Na některých místech i VtE.
zachytávat členy poradního výboru bude efektivnější než brát potravu vegetaci
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se