Domů
Emise CO2
Příroda pohlcuje méně uhlíku, může za to oteplování
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Příroda pohlcuje méně uhlíku, může za to oteplování

Cíl dosáhnout čisté nuly z pohledu uhlíkových emisí v roce 2050 kalkuluje i s tím, že část vypuštěného CO2 pohltí lesy a oceány. Vědci se ale obávají, že celý proces zachytávání CO2 přírodou by mohl v důsledku klimatické změny zkolabovat. Křehkost ekosystému se ukázala v minulém roce, kdy se pohlcování uhlíku půdou prokazatelně snížilo.

V Evropě došlo ve Francii, Německu, České republice a Švédsku k výraznému poklesu množství uhlíku pohlceného půdou v důsledku výskytu kůrovce, sucha a zvýšeného úhynu stromů v souvislosti s klimatem.

Finsko, které má nejambicióznější cíl uhlíkové neutrality ve vyspělém světě, zaznamenalo v posledních letech zánik svého kdysi obrovského pohlcování uhlíku půdou. To znamená, že i přes snížení emisí ve všech odvětvích o 43 % zůstaly celkové emise země nezměněny.

Tyto změny jsou zatím regionální. Některé země, jako například Čína a USA, zatím takový pokles absorpce nezaznamenaly.

Offsetování nás nespasí

Předběžná zjištění mezinárodního týmu vědců ukazují, že v roce 2023, který byl nejteplejším rokem v historii, se množství uhlíku pohlcovaného půdou dočasně propadlo. Konečným výsledkem bylo, že lesy, rostliny a půda - jako kategorie - neabsorbovaly téměř žádný uhlík. Píše o tom The Guardian.

"Neměli bychom se spoléhat na to, že tuto práci odvedou přírodní lesy. Opravdu, ale opravdu musíme řešit velký problém: emise z fosilních paliv ve všech odvětvích," říká profesor Pierre Friedlingstein z Exeterské univerzity, který dohlíží na každoroční výpočty globálního uhlíkového rozpočtu.

V posledních letech bylo zveřejněno několik odhadů, jak by svět mohl zvýšit množství uhlíku, které jeho lesy a přírodní ekosystémy absorbují. Mnozí vědci však tvrdí, že skutečným úkolem je chránit již existující úložiště uhlíku tím, že zastavíme odlesňování, snížíme emise a zajistíme, aby lesy byly co nejzdravější.

"Nemůžeme prostě předpokládat, že máme lesy a lesy odbourají část CO2, protože to z dlouhodobého hlediska nebude fungovat."

Pohlcování uhlíku mořem

Varovné signály se objevují i na moři. Grónské ledovce a arktický ledový příkrov tají rychleji, než se očekávalo, což narušuje oceánský Golfský proud a zpomaluje rychlost, s jakou oceány absorbují uhlík. Zooplankton, který se živí řasami, je kvůli tání mořského ledu vystaven většímu množství slunečního světla, což je podle vědců může udržet déle v hlubinách a narušit tak vertikální migraci, která ukládá uhlík na dně oceánu.

"Vidíme trhliny v odolnosti zemských systémů. Na pevnině vidíme obrovské trhliny - suchozemské ekosystémy ztrácejí schopnost ukládat a přijímat uhlík, ale i oceány vykazují známky nestability," uvedl Johan Rockström, ředitel Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu, na zářijové akci v rámci newyorského klimatického týdne.

Snížení absorpce uhlíku v půdě v roce 2023 by mohl být dočasný jev, bez tlaku sucha nebo požárů by se půda opět vrátila k pohlcování uhlíku. Ukazuje však křehkost těchto ekosystémů, což má značné důsledky pro klimatické změny.

Cesta k čisté nule

Dosažení čisté nuly je bez přírody nemožné. Vzhledem k nedostatečnému rozvoji technologií, které by dokázaly ve velkém měřítku a komerčně odstranit atmosférický uhlík, jsou rozsáhlé lesy, pastviny, rašeliniště a oceány jedinou možností, jak pohltit lidstvem produkované uhlíkové emise, které v roce 2023 dosáhly rekordních 37,4 miliardy tun.

Nejméně 118 zemí spoléhá na to, že splní své národní klimatické cíle. Rostoucí teploty, zvýšený výskyt extrémních povětrnostních podmínek a sucha však tlačí ekosystémy do neprobádaného území. S takovým rychlým kolapsem pohlcování CO2 půdou, který se projevil v roce 2023, se ve většině klimatických modelů nepočítalo.

Co zbývá?

Pouze jeden velký tropický deštný prales - povodí Konga - zůstává silným pohlcovačem uhlíku, který více uhlíku pohlcuje, než vypouští do atmosféry. Povodí Amazonky zažívá rekordní sucho, které ještě zhoršuje atmosférický jev El Niño. Rozšiřování zemědělství změnilo v posledních letech tropické deštné lesy v jihovýchodní Asii v čistý zdroj emisí.

Oceány - největší pohlcovač CO2 v přírodě - pohltily v posledních desetiletích 90 % oteplování, což vedlo ke zvýšení teploty moří. Studie také zjistily známky toho, že se tím oslabuje propad uhlíku v oceánech.

Slepá místa

Satelitní technologie zlepšila monitorování lesů, rašelinišť, věčně zmrzlé půdy a oceánských cyklů, ale hodnocení a předpovědi v mezinárodních zprávách mají často velké chybové rozpětí. To ztěžuje předvídání, jak se budou světové přírodní pohlcovače uhlíku chovat v budoucnu - a znamená to, že mnoho modelů nepočítá s náhlým rozpadem mnoha ekosystémů.

"Celkově se modely shodly na tom, že v důsledku změny klimatu dojde v budoucnu k poklesu pohlcování uhlíku na pevnině i v oceánech. Je však otázkou, jak rychle se tak stane. Modely spíše ukazují, že se tak stane spíše pomalu v průběhu příštích zhruba 100 let," říká profesor Andrew Watson, vedoucí skupiny pro mořské a atmosférické vědy na Exeterské univerzitě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Karel Trojan
17. říjen 2024, 13:09

Jako akvarista vím, že čím více CO2 tím lépe rostou rostliny. Podle toho, jak se k CO2 stavějí growshopy ? tohle platí i na suchu.

Takže s přibývajícím CO2 rychleji přibývá i hmota rostlin.

Chápu, že proti tomu jdou věci, jako je sucho a odlesňování, ale v principu je tenhle vztah brzdící nárůstu CO2. Ona i ta ropa a uhlí je CO2 uložený z přerostlých rostlin z dob, kdy tu bylo CO2 ještě více.

Slavomil Vinkler
17. říjen 2024, 19:17

No půda a lesy de facto neukládají CO2, neb oxidací tlením se posléze uvolní. CO2 ukládají jen moře do karbonátových schránek co spadnou na dno(vápenné kaly). Ale šlo by měnit biomasu termicky na uhlík a ten zaorávat. To je pak na dlouho.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se