Domů
Emise CO2
Všichni představitelé členských zemí EU, včetně ČR, podpořili vyšší emisní cíl
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Všichni představitelé členských zemí EU, včetně ČR, podpořili vyšší emisní cíl

Na summitu EU, který se konal ve čtvrtek a pátek, došlo ke shodě ohledně přísnějších limitů vypouštěných emisí skleníkových plynů. Již ve čtvrtek se na tom shodli premiéři a prezidenti unijních zemí, a to včetně Polska a Česka.

Proběhlý summit měl za úkol hlavně otevřít debatu a sladit postoje jednotlivých členských zemí ohledně uvažovaného zpřísnění emisních cílů pro rok 2030, kdy nyní je platné snížení o 40 % oproti roku 1990. Ovšem již minulý týden evropský parlament schválil zvýšení tohoto cíle na 60 %. Nynejší summit diskutoval nyní variantu navrženou Evropskou komisí, tedy zvýšení cíle na 55 %. Závazné stanovisko má přinést až prosincový summit EU.

Lídři západních zemí již dopředu dávali najevo svou ochotu cíl zvýšit. Nyní ovšem došlo k vyjádření států, které doposud vyšší cíle odmítaly. Jedná se kromě Polska také o Českou republiku. Polsko, jehož premiér Mateusz Morawiecki je v karanténě, požádal Andreje Babiše, aby ho na summitu zastupoval. Polsko sice přijímá navýšení cílů, nicméně zároveň volá po větší finanční podpoře od EU na energetickou přeměnu a stále se staví odmítavě k cíli EU o nulových emisí skleníkových plynů v roce 2050.

Česká republika podpořila navýšení cílů do roku 2030 prostřednictvím předsedy vlády Andreje Babiše. Podmiňuje podporu ale tím, že se jedná o celoevropský cíl, který musí být rozdělen mezi jednotlivé země podle jejich možností, a podporou EU při dostavbě Dukovan.

“Nemáme problém s (55%) cílem, pokud je to průměr za celou EU. Je nutné ale zvážit jednotlivé možnosti jednotlivých členských států,” uvedl Andrej Babiš, premiér ČR.

Tajemnice pro  evropské záležitosti Milena Hrdinková uvedla, že Česká republika rozumí, že většina členských států je připravena podpořit vyšší emisní cíle, nicméně uvádí, že toto číslo je nerealistické pro samotnou ČR. Dále uvedla, stejně jako ministr průmyslu Karel Havlíček, že podpora EU v otázce rozvoje jaderné energetiky v Čechách bude také nezbytná pro to, aby ČR mohla účinně přispět ke splnění cílů EU na snížení emisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
PetrV
18. říjen 2020, 21:44

Ať zbourají ty 2 skleníky a postaví energeticky úspornou budovu.

Tzn. ať začnou u sebe...to stejné platí o helmutech.

Po roce 2035 se budou všichni divit, jak je to s co2.

Antonín Mikeš
18. říjen 2020, 22:43

Prosklená budova nemusí být energeticky náročná.

https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/1452339-zelena-narodni-technicka-knihovna-otevre-v-zari-2009

Pro budovy EP se mi bohužel nepodařilo najít žádná data.

Josef
19. říjen 2020, 01:25

No tak z principu ne, ale to musí být opravdu velké budovy , jinak platí, že velké skleněné plochy vedou ke zvýšeným potřebám chlazení v létě a topení v zimě.

Vladimír Šťastný
19. říjen 2020, 06:15

Nejenom to. Kolik zbytečně vyprodukovaného céóčka obnáší každoměsíční stěhování tohoto euroblbečkova z Bruselu do Štrasburku a zpět?

Jaroslav Novák
18. říjen 2020, 22:57

Dostavět se musí rozestavěný Temelín ETE34=ETE12 pro řadu synergických efektů,EDU 56 poté, ale PD ETE12 lze užít pro dostavbu okamžité dodavatele známe a cena bude vynikající, domácí dodavatelé pod naší kontrolou a dodržen HMG díla = 72 měsíců!!!!!!

Josef
19. říjen 2020, 01:21

Celková spotřeba energie v ČR je 333 TWh, cca 250TWh jsou fosilní paliva. I když z toho 1/3 ušetříme díky tepelným čerpadlům a elekromobilitě stejně potřebujeme 165TWh el energie = 20 jaderných bloků. Což je naprosté minimum jen k uvažování o splnění cíle energetické neutrality do roku 2050. Pokud bude 1 blok stát 180mld. Je to 3,6 bilionů korun. nebo 120 mld. ročně. Až se divím že to není až tak drahé a asi bychom to skutečně zvládly, ale chce to racionální přístup. ten zatím nemáme.

Rostislav Žídek
19. říjen 2020, 23:54

Nechci byt pesimista, ale 180mld czk mi neprijde jako vydaj, ktery dokazeme zaplatit.

Soucasna bilance statniho rozpoctu pocita s -500mld...

Uprimne nikdo nevi ani zda to pristi rok bude jine...

Rostislav Žídek
19. říjen 2020, 23:59

Ty elektrarny by mely rust za soukrome penize, maximalne s garanci a ruceni za uver... Ale ne ze dame 120miliard rocne nejake soukrome spolecnosti at nam stavi 20reaktoru a preda nam je v roce 2050.

Asi tusite, ze ty reaktory by nakonec ani nedostaveli... Proc taky... Vzdyt jejich penize to nejsou.

Jaroslav Novák
18. říjen 2020, 23:12

roztěžený lom ČSA se musí dotěžit,...... jinak nedostatek uhlí pro CZT je vypne a teplo pro domácnosti bude až nedostupné, a to chtějí jenom ekologové bez zodpovědnosti v komisi UHLÍ, nebo jsou tam i ostatní členové smyslů zbaveni???

Pochopíme kam naše energetika na podkladě falešných dat směřuje??? Do totální krize, brutální zdražení elektřiny a tepla, ztrátu ENERGET. blahobytu a hyperinflaci!!! Toho chce Babiš dosáhnout???

Nerozumím protiústavním rozhodnutím vlády ČR, vláda nesmí vytvářet krize, ale výstupy KOMISE UHLÍ KRIZI ZPŮSOBÍ!!!!!!!

Kdo bude potrestán??????Kolektiv komise UHLÍ!!!!!! Ministr MPO!!!!!!! Za data o vývoji spotřeby za podvodné data k rozhodování vlády ČR!!!!!! V SRN očekávají 100% nárůst spotřeby, v ČR pouze 16%!!!!!!! Abychom nemuseli budovat ETE34 a EDU 56 co nejdříve stavby zahájit!!!!! Žijeme ve lži a podvodu s veřejností,....kdo to organizuje?????? MPO + MŽP + ekologové!!!!!!!! Sebevrazi v komisi UHLÍ!!!!!!! kdo a proč utváří mylné rozhodnutí? Ekologové! Kdo je platí,snad prý cizí mocnosti? K jakým cílům jsou vedeni? Úpadek ekonomiky a dražší elektřině v ČR? Co dělají čučkaři a odborníci, že dávají prostor pro falešné data o predikci spotřeby?

Uvědomí si někdo z vysokých státních činitelů ČR, že se nesmí ve strategickém odvětví elektroenergetice s přeshraničním dopadem rozhodovat na základě podvrhů a podvodů ??? Tak praví i směrnice EU na Ochranu KI, to je horší než s kůrovcem, ten sežere celé lesy, ale BlackOut v elektřině,.......raději nedomýšlet!!!!!!!

Jaroslav Novák
19. říjen 2020, 09:00

dnes se slet ekologistů nekoná? Příprava na výstupy a doporučení Komise Uhlí a zkázonosné doporučení vládě, aby byla zkáza ČR dokonána!!! Máme zrádce u výkonné moci v ČR respektovat a krizi prohlubovat??? Nesmíme mlčet a výhrady dát jasně a zřetelně znát, vyzvat premiéra aby konal a slib veřejného činitele plnil!!!

Michal
20. říjen 2020, 07:29

EU generuje cca 4GT/r CO2, pokud by úspěšně spáchala sebevraždu a eliminovala svoje emise o 100% dejme tomu už za 80 let, víte čeho by dosáhla? růst světových emisí by se zdržel o 1-2 roky, ano každé 2 roky přibyde 1 celá evropa v emisích , emise rostou o 2GT/r a to spousta států teprve rozdíždí svůj uhelný průmysl. Takže se evropa může klidně obětovat, ale akorát uvolní místo těm dravějším, kteří převezmou otěže moci po nás. Takže než evropa sníží své emise, tak ji nahradí 40 virtuálních evrop :)

Rostislav Žídek
20. říjen 2020, 23:58

Ale tak třeba se rozjede nová propaganda po vzoru Iraqu... vybombardovat indii, protože mají a pouzžívají chemické zbraně na své civilisty... (emise rtuti atp z jejich elektraren)

A nebo ty nové emise, jak předvídáte prostě nevzniknout.

= protože OZE jsou a budou levnější variantou získávání EE!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se