Všichni představitelé členských zemí EU, včetně ČR, podpořili vyšší emisní cíl

DomůEmise CO2Všichni představitelé členských zemí EU, včetně ČR, podpořili vyšší emisní cíl

Na summitu EU, který se konal ve čtvrtek a pátek, došlo ke shodě ohledně přísnějších limitů vypouštěných emisí skleníkových plynů. Již ve čtvrtek se na tom shodli premiéři a prezidenti unijních zemí, a to včetně Polska a Česka.

Proběhlý summit měl za úkol hlavně otevřít debatu a sladit postoje jednotlivých členských zemí ohledně uvažovaného zpřísnění emisních cílů pro rok 2030, kdy nyní je platné snížení o 40 % oproti roku 1990. Ovšem již minulý týden evropský parlament schválil zvýšení tohoto cíle na 60 %. Nynejší summit diskutoval nyní variantu navrženou Evropskou komisí, tedy zvýšení cíle na 55 %. Závazné stanovisko má přinést až prosincový summit EU.

Lídři západních zemí již dopředu dávali najevo svou ochotu cíl zvýšit. Nyní ovšem došlo k vyjádření států, které doposud vyšší cíle odmítaly. Jedná se kromě Polska také o Českou republiku. Polsko, jehož premiér Mateusz Morawiecki je v karanténě, požádal Andreje Babiše, aby ho na summitu zastupoval. Polsko sice přijímá navýšení cílů, nicméně zároveň volá po větší finanční podpoře od EU na energetickou přeměnu a stále se staví odmítavě k cíli EU o nulových emisí skleníkových plynů v roce 2050.

Česká republika podpořila navýšení cílů do roku 2030 prostřednictvím předsedy vlády Andreje Babiše. Podmiňuje podporu ale tím, že se jedná o celoevropský cíl, který musí být rozdělen mezi jednotlivé země podle jejich možností, a podporou EU při dostavbě Dukovan.

“Nemáme problém s (55%) cílem, pokud je to průměr za celou EU. Je nutné ale zvážit jednotlivé možnosti jednotlivých členských států,” uvedl Andrej Babiš, premiér ČR.

Tajemnice pro  evropské záležitosti Milena Hrdinková uvedla, že Česká republika rozumí, že většina členských států je připravena podpořit vyšší emisní cíle, nicméně uvádí, že toto číslo je nerealistické pro samotnou ČR. Dále uvedla, stejně jako ministr průmyslu Karel Havlíček, že podpora EU v otázce rozvoje jaderné energetiky v Čechách bude také nezbytná pro to, aby ČR mohla účinně přispět ke splnění cílů EU na snížení emisí.