Domů
Elektřina
Bude v pondělí schválena energetická koncepce?
ASEK - Aktualizovaná státní energetická koncepce

Bude v pondělí schválena energetická koncepce?

Blíží se klíčové datum pro přijetí Aktualizované státní energetické koncepce (ASEK). Podle prohlášení náměstka ministra průmyslu a obchodu by měla být konečně schválena v pondělí 18. května. Náměstek Pavel Šolc to oznámil na mezinárodním energetickém regulačním fóru v Praze.

ASEK je strategický dokument ČR, který bude závazný pro všechny státní orgány a pro přijímání nové legislativy, což je hlavní rozdíl oproti koncepci z roku 2004, která je stále platná. Přijímání nové koncepce přitom trvalo téměř pět let a nyní bude nutné ji začít naplňovat.

Nekončí to tím, že koncepce je ve skříni hotová. Určité kroky již realizujeme, akční plán pro inteligentní sítě. Odstartování projektu se již zavedlo. Některé kroky ještě zbývají. Svět okolo nás se mění. Minimálně máme pevný bod, který oslovuje všechny aspekty, které předešlá koncepce neoslovovala. Neměla důvod, to není její chyba. Byla v jiných podmínkách,“
řekl serveru iUHLI.cz Šolc.

Mezi největší témata koncepce patří diskuze o budoucnosti jaderné energetiky a o prolomení limitů těžby hnědého uhlí (více v článku o uhlí v ČR). Ohledně jaderné energetiky jsou v koncepci nastíněny možné scénáře, které by finančně umožnily dostavbu jaderných bloků v ČR. Až jako třetí v pořadí je uvedena možnost finančních garancí pro společnost ČEZ.

Aktualizovaná státní energetická koncepce uvažuje několik dlouhodobých scénářů vývoje energetiky v ČR do roku 2040. Nejpravděpodobnější scénář vývoje energeticky spoléhá především na jádro, plyn a ropu. Zejména v otázce jádra se čeká velká diskuze nad dalším tendrem na dostavbu jaderných bloků (o tom, jak si stojí výstavby jaderných bloků v Evropě jsme psali zde). Mluvčí MPO František Kotrba dále uvedl, že pro schválení koncepce není nutné čekat na vyřešení otázky ohledně prolomení limitů těžby uhlí.

V pondělí se rozhodne, zda bude ASEK schválena, nebo bude opět odložena.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516