CZEPHO: Každý rok může přibýt až 10 000 domácích FVE
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) uvítala, že Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) souhlasilo s připomínkami energetických odborníků, které se týkaly „absurdity“ novely energetického zákona, spočívající ve zrušení osvobození od daně z elektřiny pro ekologicky šetrné zdroje. Aktulní kroky MPO mají dle CZEPHO umožnit rozvoj malých střešních elektráren, kterých by ročně mohlo přibýt až 10 tisíc.
Jak jsme již informovali dříve, zrušení osvobození od daně z elektřiny pro ekologicky šetrné zdroje bylo od přijetí novely energetického zákona, která nabude účinnosti 1. 1. 2016, vnímáno jako její největší chyba.
Jedním ze záměrů novely energetického zákona přitom bylo usnadnění rozvoje instalací malých zdrojů elektřiny, jako jsou malé fotovoltaické elektrárny (FVE) na střechách s výkonem do 10 kWp. Kvůli tomu byla například zrušena povinnost vlastnictví licence pro výrobny elektřiny s výkonem do 10 kW, které jsou připojeny do distribuční soustavy.
Zrušení administrativních bariér je pro rozvoj malých FVE klíčové
CZEPHO ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost a dalšími profesními sdruženími dlouhodobě usilují o maximální zjednodušení pravidel pro malé FVE. Asociace v minulosti vyzvaly vládu, aby obnovila osvobození výroby elektřiny z OZE od platby daně z elektřiny, jelikož podle nich znamená platba této daně pouze zbytečnou administrativní zátěž.
U malých FVE by daň z elektřiny činila pouze desítky korun měsíčně.
„Po předloňském zastavení rozvoje tohoto moderního energetického odvětví se můžeme těšit na nový rozjezd tisíce malých solárních elektráren na střechách rodinných domků. Klíčovou podmínkou však stále zůstává dokončení legislativních změn, které zjednoduší pravidla pro provoz těchto malých zdrojů energie,“ říká Veronika Knoblochová z CZEPHO
Zrušení administratvních bariér vnímá jako klíčový impuls pro malou solární energetiku, také Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.
„Česko se tak ve využití decentralizované energetiky přiblíží vyspělým evropským státům nebo USA, ve kterých právě solární energetika přináší energetickou soběstačnost a s ní i nižší účty za elektřinu domácnostem nebo podnikům,“ dodává Sedlák.
Mohlo by vás zajímat:
Od 1.1. 2016 měl vstoupit v platnost nový energetický zákon, který měl umožnit instalaci
FVE na rodinné domy do kapacity 10 kW bez licence včetně prodeje přebytků do distribuční sítě.
Jaký je vlastně současný stav a co platí po novelizaci tohoto zákona?
Děkuji
Milan Smutný
Zdravím Vás, Milane,
aktuálním děním okolo legislativy týkající se malých FVE se poměrně dopodrobna zabývá článek uveřejněný včera na webu solarninovinky.cz, viz odkaz níže.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se