ERÚ: notifikace podpory OZE 2006 - 2012 je do konce roku reálná

DomůLegislativa ČRERÚ: notifikace podpory OZE 2006 - 2012 je do konce roku reálná

Dle ERÚ se notifikace schématu podpory obnovitelných zdrojů připojených v letech 2006 – 2012 nejspíše do konce roku stihne. Problémy hrozí podpoře KVET uvedené do provozu před rokem 2016. O zpětném vyplácení podpory může rozhodnout OTE.

Ve středu na závěr konference Dny kogenerace 2016 pořádané Sdružením COGEN czech prezentoval místopředseda ERÚ Jan Pokorný aktuální stav notifikačních řízení jednotlivých schémat podpory.

ERÚ očekává, že schéma podpory obnovitelných zdrojů za roky 2006 – 2012 notifikaci do konce roku obdrží a podpora těchto zdrojů bude moci pro příští rok být vypsána. Stejně optimistický byl místopředseda i pro podporu KVET uvedené do provozu po roce 2015.

Notifikace podpory druhotných zdrojů, KVET uvedené do provozu do 31. 12. 2015 a zeleného bonusu na teplo je ovšem stále na svém počátku a proto reálně hrozí, že tato podpora do konce roku 2016 vypsána nebude.

ERÚ si dle slov místopředsedy Pokorného trvá na svém výkladu a je připraveno pro každou notifikovanou podporu vytvořit tzv. změnové cenové rozhodnutí, na jehož základě bude moci být podpora proplácena.

Důvody nevypsání podpory jsou dva

Důvody pro nevypsání podpory schématům bez notifikace jsou fakticky dva. Prvním je dopis Evropské komise z letošního února, který upřesňuje, že probíhající notifikační řízení týkajících se jednotlivých schémat podpory jsou považovány za tzv. novou podporu.

Pokud se notifikuje schéma podpory jako nové, tak bez jeho notifikace nelze podporu vyplácet na rozdíl od notifikace existující podpory, u které je vyplacení možné i v průběhu notifikačního řízení. ERÚ doposud vypisoval podporu na základě předpokladu, že se jedná o notifikaci existující podpory.

Druhým důvodem pro nevypsání podpory je existující trestní oznámení na neznámého pachatele za údajně neoprávněné vypsání podpory na rok 2016.

O zpětném vyplacení podpory může rozhodnout OTE

Pokud dojde k situaci, že do konce roku nebude nějaké ze schémat podpory notifikováno a k jeho notifikaci dojde až v průběhu následujícího roku, může ERÚ vydat cenové rozhodnutí, jehož platnost může být i zpětná, tedy k 1. 1. 2017. Samotné vyplácení podpory je ovšem v gesci OTE, na jehož rozhodnutí záleží, zda se bude podpora vyplácet i zpětně.