Domů
Legislativa ČR
Fosilní zákon by neměl být proti zemnímu plynu, tvrdí čeští plynaři

Fosilní zákon by neměl být proti zemnímu plynu, tvrdí čeští plynaři

Chystaný antifosilní zákon, jehož přípravu svěřila vláda Ministerstvu životního prostředí, má nejen snížit závislost ČR na dovozu fosilních paliv, ale rovněž omezit množství vypouštěných emisí. Názory na možné přínosy připravovaného zákona se však liší a podle Českého plynárenského svazu (ČPS) je důležité, aby zákon neomezil využívání zemního plynu jako nízkoemisní alternativy k uhlí či ropě.

Antifosilní zákon, který by za příznivých podmínek mohl vstoupit v platnost již v následujícím roce, má vycházet z klimatických a emisních cílů pro roky 2020 a 2030, k nimž se Česká republika v rámci EU zavázala.

„Zákon, který je označován jako antifosilní, by neměl být namířený proti využívání jakýchkoliv fosilních paliv, ale měl by určovat základní směrování energetiky a dalších oborů lidské činnosti ke stavu, kdy využívání energetických zdrojů, a to bez rozlišení, zda se jedná o fosilní nebo obnovitelné zdroje, bude v co nejmenší míře způsobovat globální oteplování,“

Jan Valenta, předseda Rady Českého plynárenského svazu.

Podle zástupců ČPS je však nutné jednotlivá fosilní paliva rozlišovat, jelikož i  materiály Evropské unie hovoří o nízkouhlíkové, nikoliv bezuhlíkové budoucnosti a právě zemní plyn by měl sehrát důležitou roli v přechodu k nízkouhlíkovému hospodářství. Zemní plyn je rovněž jedním z mála fosilních paliv, u kterých se předpokládá nárůst ve spotřebě. Podle některých odhadů by měla globální spotřeba zemní plynu vzrůst do roku 2035 až o 10 % vůči současným hodnotám.

„V žádném případě nemůžeme pouze pod pojmem snižování dovozní závislosti řadit čistý zemní plyn mezi vysoce emisní zdroje, to je cesta zpět,“ dodává Jan Valenta

Lokální topeniště mohou být dle zástupců ČPS v některých lokalitách zdrojem až třetiny veškerých emisí. Vyšší využívání zemního plynu oproti uhlí by tedy mohlo značně přispět k řešení problematické situace s ovzduším v některých regionech ČR.

„Tuto situaci je možné řešit rychle, čistě a efektivně pouze větším využitím zemního plynu. Proto je jeho role v budoucím ekologickém vytápění nezastupitelná,“ uvedl k problematice emisí z lokálních topenišť Pavel Janeček, místopředseda Rady ČPS.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
1. duben 2016, 20:42

Plynaři samozřejmě chtějí prodávat , ale když se podíváme na zdroje ,které využíváme , pak je to právě zemní plyn, který je dnes používán neefektivně. Plyn a ropa jsou univerzální paliva , která se vzájemně nahrazují. V ČR se dnes využívá plyn v k vytápění budov což je oblast , kde by se plyn podle mého názoru neměl dominantně používat. Teplo by se mělo vyrábět zejména pomocí tepelných čerpadel a el. energie pro ně by měla vznikat v jaderných el. Plyn by měl sloužit jako dopňkový zdroj pro vytápění třeba v období velmi nízkých teplot a jeho hlavní těžiště využití u nás by měla být doprava a to včetně nákladní Tím by mohlo být reálně nahrazeno tak 70% ropy přičemž spotřeba plynu by díky tepelných čerpadlům neměla celkově vzrůst. Pokud by milion domácností , které dnes používají plyn přešly na tepelná čerpadla , došlo by k vzrůstu spotřeby el. energie zhruba o 6TWh , vývoz el. energie by tak klesnul ani ne o polovinu. V současné době naše jaderné el. zejména Temelín vyrábí el. energii pro Rakousko a my místo toho abychom svojí el. energii sami využili pro svůj prospěch kupujeme drahý plyn .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se