Domů
Legislativa ČR
Nová zelená úsporám startuje: až 100 tisíc Kč pro malé FVE

Nová zelená úsporám startuje: až 100 tisíc Kč pro malé FVE

Již od zítra, tj. 22. 10. 2015, startuje příjem žádostí v rámci další výzvy určené pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Podmínky výzvy dnes zveřejnily Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR. Ještě do konce letošního roku je pro domácnosti k dispozici 520 milionů Kč.

Současná podoba výzvy programu NZÚ přináší hned několik zásadních novinek. První z nich je přechod na formu dlouhodobé kontinuální výzvy, v níž budou žadatelé moci podávat žádosti po průběžně až do roku 2021.

„V posledním roce a půl jsme nastavili a prověřili nové, jednodušší a otevřenější podmínky programu. Ty z něj učinily program stabilní a předvídatelný na několik let dopředu, proto dnes můžeme vyhlásit výzvu, která potrvá až do roku 2021 a ve které by už nemělo docházet k zásadním změnám v průběhu programu,“ říká o programu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Až 100 tisíc na malé FVE

Další z dlouho očekávaných významných změn je zcela nová podpora solárních systémů. V rámci programu NZÚ budou žadatelé moci nově čerpat dotaci na instalaci fotovoltaických systémů pro přípravu teplé vody a malých fotovoltaických elektráren (FVE) určených pro výrobu elektřiny k pokrytí vlastní spotřeby v domácnostech.

V případě FV systémů určených pro přípravu teplé vody bude maximální dotace činit 35 000 Kč, na maximální podporu ve výši 100 000 Kč si budou moci sáhnout žadatelé, jejichž systémy budou propojeny s distribuční soustavou a budou primárně určeny k pokrytí okamžité spotřeby v budově. Pro získání maximální výše podpory bude muset být systém vybaven také elektrickými akumulátory.

„Naším cílem je, aby lidé mohli z programu pohodlně a průběžně čerpat dotace na renovace, které jim v budoucnu ušetří desítky tisíc korun.“

Ministr Richard Brabec

Nová výzva také upravuje podmínky týkající se výměny neekologických zdrojů vytápění. Na ty lze čerpat podporu výhodněji z programu tzv. kotlíkových dotací, který odstartoval již dříve v tomto roce. V rámci první výzvy kotlíkových dotací se kraje přihlásily již o 3 miliardy Kč.

Byla zachována také podpora výměny elektrických zdrojů za účinnější tepelná čerpadla či instalace systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla.

Současná kontinuální výzva tedy potrvá až do konce roku 2021, přičemž v průběhu této doby bude v rámci programu přerozděleno zhruba 27 miliard Kč získaných z prodeje emisních povolenek.

Další informace o třetí výzvě NZÚ pro rodinné doby v podobě hlavních změn v NZÚ, základních pravidel či závazných pokynů pro žadatele je možné získat na webových stránkách programu.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
225/0 Novela z. - energetický zákon
26. květen 2022, 10:46
Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 565/2020 Sb., o podmínkách poskytnutí kompenzací nepřímých nákladů pro odvětví, u kterých bylo zjištěno značné riziko úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny
16. květen 2022, 12:21
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se