Domů
Legislativa ČR
Novela energetického zákona nestačí, aby obce mohly sdílet elektřinu se soukromou firmou
Obecní škola. Foto: Kateřina Hefler
Zdroj: Kateřina Hefler

Novela energetického zákona nestačí, aby obce mohly sdílet elektřinu se soukromou firmou

Revoluční novela energetického zákona, označovaná také jako „LEX OZE 2“, má umožnit sdílení elektřiny prostřednictvím tzv. energetických komunit. Pro obce to ale zatím bude obtížné, pokud budou chtít sdílet elektřinu se soukromým subjektem. Proto bude potřeba ještě jedné právní úpravy.

Novela LEX OZE 2 je momentálně je ve fázi připomínkování. Přinese možnost sdílet elektřinu v rámci sdružených subjektů, jejichž členy by kromě fyzických osob mohly být například malé podniky, obce nebo firmy jimi zřízené či ovládané.

Návrh LEX OZE 2 bude za několik týdnů odeslán do Poslanecké sněmovny. Představa je například taková, že obecní úřad, který vyrábí elektřinu ze solárních panelů na své střeše, bude moci tuto energii posílat do přilehlé mateřské školy. Obdobně i jeden soused bude moci odebírat od druhého a podobně.

Ilustrační foto

Tento pozměňovací návrh je velmi přínosný. Věřím, že pomůže na tuzemském trhu ještě více zvýšit zájem o fotovoltaiku, takže komunitní energetika úspěšně naváže na rok 2022, kdy se jí dařilo.

Stále tu ale ještě jsou nedostatky, které by mohly vzrůstající zájem z řad investorů narušit. Podle advokátní kanceláře SOLID LEGAL, se kterou jsem svůj postřeh konzultovala, může nedostatečná právní úprava rozvoj přibrzdit.

„Domníváme se, že revoluce sdílení veřejnoprávního majetku se soukromoprávními subjekty může být ‚zabrzděna‘ nedostatečnou právní úpravou týkající se regulace nakládání s majetkem obcí a jejich mísení s majetkem soukromých osob. Stále totiž platí, že obce mohou prodávat obecní majetek pouze za cenu tržní (tj. v místě a čase obvyklou), a prodej za cenu nižší musí řádně odůvodnit, jinak je takové jednání neplatné, uvedli k problematice sdílení elektrické energie v rámci energetických společenství advokáti Leoš Brantál a Martin Števko zaměřující se v SOLID LEGAL na energetické právo.

Podle advokátů současně platí, že čím je odchylka od tržní ceny větší, tím podrobnější musí být zdůvodnění transakce.

Vedle novely energetického zákona by tak měla být připravena i novela zákona o obcích, aby i územní samosprávné celky byly připraveny sdílet elektrickou energii ve svém vlastnictví se soukromoprávními subjekty.

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
koumák
9. únor 2023, 14:16

Včera jsem jel přes jednu obec a všiml jsem si nově nainstalované FVE na střeše jednoho domu- na západní straně.

Předpokládám, že byla postavena z dotací, 10 panelů. Chci se zeptat- existuje nějaký dozor který zkoumá, zda je střecha vhodná na instalaci FVE, nebo se po plácá dotace -nedotace jak je každému libo?

Richard Vacek
10. únor 2023, 17:13

Solární baroni instalují zásadně na jih pod optimálním úhlem, protože jim platíme za to, co ročně dodají.

Ostrovníci, kteří to mají jako koníček, popřípadě ti, kteří se dali ze zoufalství na samozásobitelství, dávají panely tak, aby z nich měli maximální užitek - což nemusí být při maximální výrobě během poledne, když nikdo není doma.

Pravoslav Motyčka
9. únor 2023, 18:29

Pokud instalujete na západní stranu střechy máte ztráty nějakých 15% energie , takže tam ve výsledku dáte 1 panel na víc v ceně dejme tomu 7000. Nejefektivnější střecha není jižní ale západ./ východ , protože využijete obě strany střechy. Pokud máte malý sklon střechy třeba 15% , pak můžete s malou ztrátou využívat i střechy SZ , SV při takto nízkém sklonu není problém ani čistě severní střecha, ale ztráty jsou už větší.

hlpb
9. únor 2023, 14:50

Tato instalace není rozhodně chyba, nejčastěji se samozřejmě instalují panely na střechy jižní orientací největší výroba od 10:00 do 17:00, druhá varianta je umístit panely na východní a západní stranu nejvyšší výroba od 8:00 do 10:00 a pak od 15:00 do 19:00. V budoucnu ubude přibývat instalací na západní a východní stranu.

Antonín Mikeš
9. únor 2023, 15:22

"V budoucnu ubude přibývat instalací na západní a východní stranu."

Vaše tvrzení ale platí pouze za předpokladu tržní produkce energie. Pokud se to bude jako dosud tlačit dotacemi bez ohledu na aktuální tržní cenu energie (= producent EE z OZE dostane zaplaceno více než jsou jeho výrobní náklady bez ohledu na cenu na trhu), nikdo nebude motivován posouvat svou výrobu v čase na úkor celkové roční výroby.

Myslím, že tento princip uvažování je vlastní všem výrazným podporovatelům OZE. Na mě to působí tak, že věří ve správný úsudek všech zapojených, kteří se budou snažit dělat vše pro to aby celý systém pracoval s minimálními náklady a emisemi. Ovšem je to šachová hra, kde je i soupeř, tím je tržní prostředí, a firmy v něm vždy udělají to co jim přinese zisk, většinou bez ohledu na dopad na systém.

hlpb
9. únor 2023, 16:24

Ten kdo má střechu orientovanou východ-západ ani jinou možnost umístění panel nemá. Návratnost investice bude možná o rok delší než u jižní strany, ale samovýrobci je jedno kolik stojí elektřina on má svojí EE za 0,-Kč. Výhoda orientace V-Z je v tom, že mu panely vyrábí v létě od 6:00 a večer ještě ve 20:00.

Instalací V-Z bude přibývat z ekonomického hlediska, během několika let budou v EU díky FVE obrovské přebytky EE od 10:00 do 16:00 (orientace panelů jih) a v tomto čase bude spotová cena nízká.

Michal K.
9. únor 2023, 16:40

"samovýrobci je jedno kolik stojí elektřina on má svojí EE za 0,-Kč"

tak ten bol dobry. to je ako tvrdit, ze ked si doma upeciem chleba tak ho mam zadarmo.

suhalsim, ze dolezite je mat zmysel pre humor

Pravoslav Motyčka
9. únor 2023, 19:44

Co se týče cen el. energie , pak ta nebude nízká, kdyby tomu tak bylo skokově se zvedne spotřeba , dnes máme spotřebu asi 80TWh v plynu kdyby elektřina byla levnější než plyn pak by se její spotřeba zdvojnásobila , protože by všichni spotřebitelé plynu přešly na elektřinu. Už při dnešní ceně plynu a ceně el. energie , se velmi rychle rozvíjejí tepelná čerpadla - letos patrně 50 000 instalací . Ta čerpadla spotřebují elektřinu jako vyrobí 350 MW solárních elektráren. Loni nově instalovaná tepelná čerpadla spotřebovala více el. energie než nově vystavěné solární elektrárny. A pokud by cena elektřiny skutečně klesla pak to kromě boomu poptávky způsobí zastavení budování nových zdrojů energie.

Marek Kuchejda
9. únor 2023, 19:49

Panely bych už dnes moc neřešil. Já to stavím svépomocí a mám nejmodernější N-panel 565 Wp s 22% účinnosti za 5.378 Kč včetně DPH. Nemám moc místa na ploché střeše, tak to tam pokládám na plocho, kdy nemusím řešit stíny (větší odstup-méně panelů) a dražší konstrukci na které ušetřím cca 25.000 Kč. Za ušetřené peníze za konstrukci mám 4 panely navíc s výkonem 2.265 kWp, které bohatě předčí ztráty které budou mez sklonem 0° a 15°. V budoucnu bude fotovoltaický panel za úplný pakatel a bude se to instalovat kde se dá.

Pravoslav Motyčka
9. únor 2023, 22:04

Děláte blbost s těmi panely naplocho a hned vám řeknu proč ,protože na těch panelech se vám bude držet špína a prach a také sníh. Na ploché střechy se panely dávají východ/ západ na stříšky 15°. Téměř si to nestíní a výkon je větší ráno a večer , kdy je elektřina nejdražší.

Marek Kuchejda
10. únor 2023, 08:48

To já vím. Mám to na střeše 3m vysoké hospodářské budovy. Není problém tam pár krát do roka vylézt a panely opláchnout. Sněhu jsou tu jednotky dnů v roce. K vůli rozměrové nepravidelnosti střechy mám na výběr mezi 7 kWp se sklonem 15° nebo 10.5 Kwp na plocho. Další 4 panely plánuji na fasádu domu. Sklon 90° tak perfektně doplní zimní provoz. Cena panelů je dnes zanedbatelná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se