Rychlejší povolení pro OZE: Ministerstvo odhalilo klíčový dokument
Ministerstvo životního prostředí na konci října představilo návrh Metodiky výběru oblastí pro urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) v ČR. Jedná se o dokument, který má ČR pomoci splnit její cíle rozvoje OZE v konečné spotřebě na 30 % v roce 2030. Firmy zabývající se výstavbou OZE budou tento krok vítat, otázkou zůstává postoj některých samospráv.
Předpokládané schválení metodiky je stanoveno na první kvartál roku 2025 a v současnosti je pracovní verze diskutována se zainteresovanými skupinami. Nicméně už nyní lze z přiložených podkladů vyčíst, kde by v budoucnu mohlo dojít k rychlejšímu povolování OZE.Tento dokument, který byl představen v rámci Národního plánu obnovy, poskytuje pokyny pro územní plánovací dokumentaci a podporu pro klíčové aktéry, včetně krajů a obcí. Metodika se zaměřuje na určení vhodných oblastí pro akceleraci využívání obnovitelných zdrojů energie, přičemž respektuje hierarchii územního plánování od národní po lokální úroveň.
Jedním z hlavních cílů je zajistit, aby vymezení akceleračních zón podporovalo energetickou tranzici bez negativních dopadů na další veřejné zájmy, jako je ochrana přírody, kulturních památek nebo bezpečnost státu. Dokument poskytuje konkrétní postupy a kritéria pro vyhledávání a vymezování těchto zón, zároveň předkládá soubor mapových podkladů, ze kterých lze vyčíst různá omezení. Metodika také obsahuje návrh pobídek pro místní komunity a obce s cílem podpořit umístění akceleračních zón a zlepšit stav krajiny.
Akcelerační zóny pro OZE jsou klíčovým nástrojem pro dosažení cíle dekarbonizace a nahrazení fosilních paliv čistými zdroji. Mapa vymezující vhodnost území pro tyto zóny analyzuje téměř 60 faktorů a bude průběžně aktualizována.
Metodika představuje tři hlavní kategorie: 1. zcela nevhodné, 2. s určitými omezeními a 3. vhodné oblasti. Vymezení zón však neznamená automatické získání stavebního povolení. Proces nicméně bude zjednodušen, urychlen a neměl by trvat více než 12 měsíců, což je například u několikaletého povolovacího procesu větrných elektráren značné zrychlení.Vymezení akceleračních zón bude probíhat na regionální a lokální úrovni za aktivní účasti krajů a obcí, které očekávají finanční a rozvojové přínosy. Ministerstvo průběžně konzultuje s dotčenými aktéry a zohledňuje jejich připomínky. Z pohledu developmentu OZE je metodika a plánované zavedení akceleračních zón vítanou zprávou.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímalo by mně, zda se ty akcelerační zóny týkají také akumulace, jmenovitě i povolování PVE.
Protože bez akumulace bude s postupující instalací především FVE klesat jejich stupeň využití až do té míry, že se jejich další navyšování stane neefektivní.
Usnadnění povolování je OK, pokud to nepovede k dalšímu plýtvání veřejnými penězi na zbytečné a neúčelné dotace. Vítr je v současnosti nejdražší zdroj, za který budeme v budoucnu platit větrným baronům. Větrníky jsou a budou naprosto nekonkurenceschopné v porovnání s německými, holandskými a polskými. Když ale bude energie třeba, k ničemu nám nebudou, viz výroba z větru 6.listopadu.
Chtěl bych, aby byl v OZE III i zákon o hybridních zdrojích, tj. kombinaci například FVE + baterie, VtE + baterie a to v takovém poměru, aby baterie byla schopná dodávat jmenovitý výkon OZE po dobu minimálně 2-3 hodin.Ranní špička trvá asi hodinu, večerní 2 hodiny. Maximální polední výkon FVE se většinou odehrává v rozmezí 3-4 hodin. Tímto celkem jednoduchým opatřením by bylo možné eliminovat jak vypínání intermitentních zdrojů, tak tolik potřebnou stabilizaci sítě. Jednoduše by se dalo odstranit přetížení. Pokud nebude delší dobu dostatek světla nebo větru, pak toto opatření nevyřeší vysokou cenu, ale jednoznačně vyřeší záporné ceny a denní výkyvy.
O akceleračních zónách se žvaní už docela drahný čas, ale nikde jsem se nedočetl, kdo a za jakých podmínek by je měl stanovit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se