V plánu je podpora malých solárních elektráren
Solární boom v České republice znamenal obrovský nárůst počtu fotovoltaických elektráren (FVE), který vyústil v následné ukončení dotací solárních systémů. Nyní přichází průlom v nové podobě programu Zelená úsporám, který bude zaměřen především na malé elektrárny instalované na střechách domů.
Solární boom
Nejprve pár slov k zmiňovanému solárnímu boomu. Vše začalo zákonem č.180/2005 Sb. upravujícím výkupní cenu elektřiny ze solárních elektráren uvedených do provozu po roce 2006 a zafixování této ceny po následujících 20 let provozu elektrárny. Příliš vysoká míra podpory se současným snížením cen panelů měla za následek velmi vysokou rentabilitu a znamenala nekontrolovatelný nárůst FVE ze 40 MW instalovaného výkonu v roce 2008 na 1959 MW v roce 2010. Tato hodnota ve své době znamenala, že Česká republika měla 4. největší instalovaný výkon FVE v Evropě za Německem, Itálií a Španělskem. Poněkud odvážné při přihlédnutí k faktu, že Česko se nemůže pyšnit kdovíjakou intenzitou slunečního záření.
V současnosti je v České republice více než 28 tisíc FVE s instalovaným výkonem 2061 MW, ze kterých pouze 0,44 % spadá do kategorie malých elektráren na střechách domů.
Nová zelená úsporám
O návrhu zmíněného programu na podporu solárních panelů instalovaných na střechách domů se nyní jedná na ministerstvech životního prostředí a průmyslu a obchodu. Slovy mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové: „Podpora fotovoltaických elektráren s výkonem do 10 kilowattů z programu Nová zelená úsporám je jednou z aktuálně debatovaných možných variant nahrazení nevyhovujících zdrojů.“
Podle Miroslava Kynčla, mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu je hlavní, aby podpora nezatěžovala českou ekonomiku. Program Zelená úsporám získává finanční prostředky především z prodeje emisních povolenek (loni byl jeho rozpočet 1,9 miliardy korun) a je tedy ideálním nástrojem.
O přesné podobě nové podpory zatím není zcela jasno, Roubíčková se prozatím vyjádřila slovy: „Vše je zatím v přípravě.“ Podle předběžných informací by se mělo jednat o formu investiční podpory, kdy by žadateli byla poskytnuta část investovaných nákladů. Nasvědčuje tomu i fakt, že již v minulém roce bylo v rámci programu Zelená úsporám možno žádat o podporu solárních kolektorů na ohřev vody ve výši 50 tisíc korun.
V přípravě již je také zákon, který by oprostil elektrárny s výkonem do 10 kW od povinnosti získat licenci od Energetického regulačního úřadu.
Situace využívá i společnost ČEZ, která má v plánu nabízet solární instalace „na klíč“ včetně půjček a pojištění.
Bez podpory se nevyplatí
I přesto, že ceny FVE stále klesají a jsou zhruba třetinové v porovnání s cenami před šesti lety, pro dosažení únosné doby finanční návratnosti je podpora potřeba. Jednotlivé projekty se samozřejmě mohou výrazně lišit, podle energetického experta Hnutí Duha, Martina Mikesky, může doba návratnosti dosahovat od 10 až po více než 18 let. Při pokrytí části investičních nákladů by se tyto hodnoty mohly dostat na únosnou mez.
Autor úvodní fotografie: Garitzko
Mohlo by vás zajímat:
rád bych se zeptal na dotační systém zelená úsporám, solární elektrárna na dům tak kolem 10kwh. Děkuji za odpověď Urych Josef
Zdravím Vás, Josefe,
podoba programu Nová zelená úsporám byla zveřejněna minulý týden ve středu a podstatné informace týkající se dotací pro malé střešní solární elektrárny jsme přinesli v tomto článku:
V článku jsou také odkazy na oficiální materiály s podmínkami pro získání podpory a dalšími informacemi.
Přeji pěkný den
Jan Budín
Podle energetického experta Hnutí Duha, Martina Mikesky, To si děláte srandu to není energetický expert zeptejte se někde na v nějaké technické škole tam máte energetického experta. Ne v hnutí duha
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se