Domů
Legislativa ČR
Zákazníci innogy si stěžují na útoky energošmejdů
ELektroměr a úspory energie

Zákazníci innogy si stěžují na útoky energošmejdů

Zprostředkování prodeje energie je dnes volnou živností. Česká legislativa aktuálně vůbec neřeší, jak by se taková činnost měla vykonávat. I proto se na trhu objevili tzv. energetičtí šmejdi a jejich nekalé praktiky. Změnit by to měla novela energetického zákona. Pokud nedojde na její první čtení 26. ledna, hrozí zakonzervování současného stavu na příštích pár let.

Útočí nejčastěji na seniory. Nějaká morálka je vůbec netrápí. Jde jim jen o to, aby získali podpis plné moci anebo nové smlouvy, bez ohledu na fakt, že po nich zůstávají tisíce lidí v problémech,“ hodnotí zkušenosti s podomními prodejci David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing.

Statistiky innogy jeho slova potvrzují. Ani v době nouzového stavu neklesl počet telefonátů poškozených zákazníků. Zejména senioři často vůbec nemají přehled o tom, co komu podepsali. Následně volají s žádostí o pomoc. Ta někdy může být už jen velmi omezená, protože v případě, že u sebe doma podepíší zprostředkovateli přihlášku k aukci, mají možnost od ní odstoupit pouze do 14 dní od jejího podpisu. Jinak jim hrozí pokuty.

Současný stav má změnit novela energetického zákona, která zcela zásadně posiluje práva spotřebitelů. Jedním z nových nástrojů na jejich ochranu je zavedení povinné registrace zprostředkovatelů u Energetického regulačního úřadu. Dalším pak omezení platnosti plných mocí, zákaz uzavírání smluv na dobu určitou, které včetně případného prodloužení přesáhnou 36 měsíců, nebo zjednodušení a rozšíření důvodů pro jejich vypovězení.

Dokud nedostanou regulační orgány dostatečně účinné páky, které obsahuje novela energetického zákona, energošmejdů se zcela nezbavíme. Žádáme poslance, aby legislativní proces neprotahovali, protože energošmejdi dokáží zneužít úplně vše, včetně koronavirové krize. Z hlediska platnosti novely už včera bylo pozdě,“ konstatoval Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Vláda přišla s návrhem nové legislativy po více než dvou letech příprav. Do nich se pod vedením Ministerstva průmyslu a obchodu ČR zapojil jak Energetický regulační úřad a Česká obchodní inspekce, tak převážná většina licencovaných subjektů, jež reprezentoval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Od léta novela čeká na projednání poslaneckou sněmovnou.

Příběh zákazníka:

K panu Karlovi přišel zprostředkovatel s nabídkou, že mu prostřednictvím energetické aukce zajistí lepší cenu za odběr elektřiny a plynu oproti té, kterou má ve smlouvě s innogy. Pan Karel se nechal přesvědčit a prodejci, který mu slíbil, že za něj vše vyřídí, podepsal přihlášku k aukci. Aukční společnost mu vybrala nového dodavatele, se kterým on pak uzavřel novou koncovou smlouvu. Prodejce však již pana Karla neinformoval, že jde o dvě samostatné smlouvy. Přihláška k aukci je uzavřena na určitou dobu (3 roky) a koncová smlouva s dodavatelem je uzavřená také na konkrétní dobu (3 roky). Když se přiblíží konec smlouvy s koncovým dodavatelem, tak aukční společnost sama vybere nového dodavatele anebo podepíše za zákazníka dodatek u současného obchodníka. Pan Karel se tuto informaci vůbec nedozví – již znovu nic nepodepisuje, aukční společnost jedná na základě dříve udělené plné moci.

Protože chtěl pan Karel ušetřit, tak si začal před koncem smlouvy s novým dodavatelem sám zjišťovat informace o cenách energií a sepsal smlouvu s dalším dodavatelem, který mu nabídl lepší podmínky. Bohužel během procesu změny dodavatele zjistil, že za něj bez jeho vědomí aukční společnost na základě dříve uzavřené plné moci sjednala dodatek u současného obchodníka. Panu Karlovi tak v případě, že by s tímto dodatkem nesouhlasil, najednou hrozila sankce, jak od aukční společnosti za porušení podmínek, tak i od současného dodavatele za nesplnění smlouvy. Současně mu však hrozila sankce od dalšího dodavatele, se kterým podepsal smlouvu, a to za její zmaření. Nakonec zaplatil pokutu té společnosti, která ji měla nižší.

Komerční sdělení
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
ijn
22. leden 2021, 08:44

je to pořád stejné: prohnilý stát(činitelé) a justice způsobí rozvrat a úpadek společnosti, i v energetice se nerozhodneme dostavět ETE34 shodné technologie a koncepce I.O.+II.O. jako ETE12, řadu výhod ingnorujeme, i licenci zavhrneme, a českému energetickému průmyslu nepomůžeme vrátit se zpět k prosperitě,.......co chceme, když nám vládnou vlastizrádci i hlupáci v jednom šiku Zeman s Babišem??? JEJICH Zradu odneseme všichni!!! ZPŮSOB JAK Lze změnit JEJICH VLASTIZRÁDNÉ ROZHODOVÁNÍ je pouze ulice a vypráskat vlastizrádce!!! Potom se budou i šmejdi bát basy a práce v kamenolomu!!!

energetik
22. leden 2021, 09:10

Chudáci Zeman s Babišem, jedni je obviňují z protlačování jaderného tunelu a jeho přípravu na míru Ruska a jiní jako vy zase úplně naopak že nedělají nic a jsou vlastizrádci a hlupáci. Docela schizofrenní situace, nechtěl bych být v jejich kůži.

pr
22. leden 2021, 09:41

Co to melete? Jakou souvislost vidíte v tom co píšete s tím, že lidi místo starostí o sebe jen podepisují pro ně bianko papíry (nečtou co podepisují, nechápou a neorientují se v psaném textu) ve vidině, že se nebudou muset starat a pak se diví, že se nemohou o sebe starat protože se upsali?

Co byste požadoval?

Vinkler
22. leden 2021, 09:53

Přechod rozumu k odhalení podvodu je pozvolný. Taky budete jednou starý a budete vice věřit. Bůh vám pomáhej.

Jirka Trn
22. leden 2021, 11:46

Určitě by pomohlo, tak jako v pracovní smlouvě, uzákonit povinnost 2 měsíční výpovědní lhůty.

Rostislav Žídek
25. leden 2021, 00:34

Dal bych tam klidne lhutu podobnou jako na prevod cisla u mobilnich operatoru. Vsak na infrastrukture se nic nemeni, jen nekdo musi odecist meraky a zadat smlouvy do systemu.

...treba 14dnu a fajrunt.

pr
22. leden 2021, 14:50

Staré Indické moudro praví, že ve věku padesáti let má mít člověk vypořádány majetkové vztahy. Takže po padesátce se není zapotřebí starat, neb se starají potomci či obdarovaní.

Ivan Novák
23. leden 2021, 00:09

To fungovalo v době, kdy coby padesátník jste právě oslavil jedny ze svých posledních narozenin.

Můj praděda a děda ještě sepsali podrobnou výminkářskou smlouvu. To v průmyslovém světě neustálých nových výzev pro lidi 85+, co mají děti v důchodu ale i samostatnou domácnost, už nemá smysl. Chtělo by to elixír mládí, anebo aby se zlodějny na stařících sociálně nevyplácely. Nejtvrdším trestem starých Islanďanů bylo vyobcováni, moderním ekvivalentem by mohl být zákaz používat ICT.

pr
23. leden 2021, 22:01

to nebude fungovat. Zločinci jsou vždy o krok před spravedlností.

PetrD
22. leden 2021, 12:15

Pořád nedokážete pochopit, že JE shodné technologie a koncepce jako ETE12 už nelze z bezpečnostních důvodů postavit? Prostě nelze, normy jsou jiné.

T
22. leden 2021, 16:22

Ale primotopum na hrade je to jedno,nebo ne ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se