Domů
Legislativa EU
EU zpřísňuje regulaci greenwashingu. Tvrzení o "CO2 neutrálních" produktech bude nutné dokázat
Ursula von der Leyenová
Zdroj: Evropská komise

EU zpřísňuje regulaci greenwashingu. Tvrzení o "CO2 neutrálních" produktech bude nutné dokázat

Evropská unie schválila směrnici o environmentálních tvrzeních. Ta cílí na zamezení využívání environmentálních sloganů za účelem tzv. "greenwashingu". Firmy využívající tvrzení o udržitelnosti pro svůj marketing budou muset slogany náležitě podložit.

Od roku 2026 již nebudou moci evropské společnosti klamat spotřebitele, co se týče environmentálních tvrzení o svých výrobcích. Jak informoval server Euractiv, Evropská unie přijala novou směrnici, kterou reaguje na potřebu zamezit greenwashingu, tedy situaci, kdy firmy využívají tvrzení o udržitelnosti k prodeji svých výrobků. Unie v minulém týdnu postoupila k formálnímu schválení předpisu, který má společnostem takovou praxi zakázat.

Evropská komise navrhla směrnici o posílení postavení spotřebitelů v březnu 2022. Environmentální tvrzení byla do té doby prakticky neregulovaná a firmy mohly o svých výrobcích tvrdit prakticky cokoli.

Tvrzení jako "klimaticky neutrální", "šetrný k přírodě" či "z udržitelného chovu" budou nyní regulována a společnosti budou muset dle evropských standardů prokazovat, na základě čeho tato označení používají. Členské státy EU budou mít dva roky na implementaci nových pravidel.

Mezi tvrzení, která budou zakázána, patří obecná environmentální tvrzení bez doložení důvodu. Tvrzení založená na offsettingu emisí budou zakázána zcela, a to bez výjimek.

Neexistuje nic jako ‚uhlíkově neutrální‘ nebo ‚CO2 neutrální‘ sýr, plastové lahve, lety nebo bankovní účty. Uhlíkově neutrální tvrzení jsou greenwashing, prostě a jednoduše a neměly by se užívat, řekla Ursula Pachl, zástupkyně ředitele Evropské organizace spotřebitelů.

Prodejci budou nově muset také deklarovat očekávanou životnost produktu. Dle Evropské unie je důležité, aby spotřebitelé byli informováni o tom, jak dlouho se očekává, že například pračka nebo televizor vydrží. Unie plánuje nadále sledovat, jak na nová pravidla společnosti reagují a zda je nebudou obcházet.

Unie plánuje dva další předpisy na ochranu spotřebitelů v této oblasti. Očekává se ale, že některé návrhy budou výrazně oslabeny, jako například ty na zlepšení podmínek pro chovy zvířat. Někteří konzervativní poslanci v Bruselu totiž argumentují zvýšenými neopodstatněnými nároky na farmáře a další firmy v řetězci.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Zbyněk Poisl
26. září 2023, 13:42

Jistě by pak bylo na místě , aby EU dokázala, že člověkem produkovaný CO2 otepluje planetu! Existuje totiž mnoho pochybností a hlavně důkazů, že zmeny klimatu mají jiné příčiny!

Jiří Kelnar
26. září 2023, 14:01

Vidíte, byla by to neskutečná tragédie, kdybychom za 30-40 let zjistili, že jsme přestali provozovat uhelky, nahradili je jaderkama, přestali jsme pálit v autech benzín a naftu, začali jsme zalesňovat, tvořit remízky, tůňky, ekologizovali jsme lodní dopravu, snížili úmrtnost lidí na respirační onemocnění a spoustu dalších drobností pro nic za nic, protože změna klimatu probíhá dál díky externím faktorům.

Jan Veselý
26. září 2023, 16:10

A ustřihli financování náboženským extrémistům, agresivním diktátorům a jiným lehkoživkům.

richie
26. září 2023, 18:09

demagogia - toto vsetko sa da zabezpecit aj rozumnym pristupom, bez bezhlaveho hura systemu, nezmyslene tlacenemu ekoteroristickymi aktivistami a nasledne zblbnutym davom ci politikmi .. co moze sposobit, ze nakoniec sa europa dostane na uroven tretieho sveta ..

Zbyněk Poisl
26. září 2023, 18:16

To jsem ovšem neřekl! Návrat vody do přírody, zalesňování, remízky, tůňky..., to všechno má smysl a planetu ochlazuje. FVE a větrníky ovšem nikoliv! Ty ji ohřívají. CO2 není příčina ale následek a jeho odstranění z atmosféry je nemožné a planetu by to neochladilo! I kdyby zmizely všechny lidské zdroje CO2 z povrchu planety, CO2 bude stále narůstat.

Petr prochaska
26. září 2023, 18:47

To vše je sice hezké, ale to jakým způsobem to dělá EU vede jen ke ztrátě konkurenceschopnosti výrobců v EU a snížení životní úrovně občanů. Dá se to dělat i jinak, třeba tak, že se nebude tolik tlačit na pilu a OZE se prosadí tržním principem, jen to bude třeba o pár desítek let déle trvat.

Pravoslav Motyčka
26. září 2023, 21:01

Možná budete považovat za tragédii až se za 30 let dozvíte ,že umíráte na nemoc , která je nevyléčitelná jen proto , že jsme investovali do jejího výzkumu , ale do nesmyslného boje z klimatem a produkce potravin podle zelené ideologie. To je totiž realita, protože zdroje společnosti jsou omezené a jejich alokace do jedné kapitoly vede nevyhnutelně k jejímu nedostatku v jiné.

hlpb
26. září 2023, 14:59

O tom už ale nikdo při smyslech nepochybuje, to už je dávno dokázané a shodlo se na tom 99% vědců z celého světa. Zbylé zanedbatelné 1% je asi tak relevantní jako lidé, kteří si myslí že Země je placatá. Nikdo je nebere vážně a nikoho jejich ujetý názor nezajímá.

Petr prochaska
27. září 2023, 09:27

CO2 sice otepluje planetu ale nikdo neví o kolik a jaký má na oteplování podíl. Jeslti je to 1%, 10% nebo třeba 50%.

hlpb
27. září 2023, 10:59

Oteplování planety způsobené člověkem, je jednoznačně největší problém lidstva. Představa, že lidská činnost neovlivňuje negativně nejen ovzduší, je zcela mimo.

Přímořské státy si uvědomují mnohem víc obrovský průšvih s oteplováním, který jsem způsobili. Už je nevratné, že roztaje velká část ledu na pólech a dojde k zvednutí hladiny oceánů. Města jako Ney York, Amsterdam, Benátky, Šanghaj atd. přestanou být z velké části obyvatelnými. Od roku 1900 vzrostla hladina o 25 cm, aktuální tempo růstu je 0,5 cm/rok. Do konce tohoto století vzroste hladina o 1-2 m.

richie
27. září 2023, 16:47

ad hlpb 26. září 2023, 14:59

klasicka dezinformacia a klamstva

1) nic nebolo dokazane - ide len o konsenzus nejakej skupiny

2) ani to ze sa zhodlo 99% vedcov nie je pravda

3) a tahat tu plochozemcov je klasicke demagogicke odbocenie

teda standardny blaha

Petr Zelený
27. září 2023, 09:54

Výrazně omezit nebo ideálně úplně zrušit pálení uhlí, ropy, a zemního plynu je správná věc. Spalováním uhlí se uvolňují i další látky, než CO2. Stejně tak je problém z tohoto důvodu lokální spalování dřevní hmoty. Pálením ropy a zemního plynu se finančně podporují různí diktátoři. Klima je komplexní systém, nemusí opravdu jít jen o antropogenní CO2, ale když emise zrušíme, tak to spíš klimatu pomůže, než uškodí. Hlavní překážkou, která brání omezení emisí CO2, jsou "ekologické organizace". Kromě výjimek se zvláštními geografickými podmínkami a nízkým zalidněním jako Norsko nebo Island jsou emise CO2 korelované s podílem jaderné energetiky. V devadesátkách argumentovali, jak Temelín je zybtečný. Že elektřina z něho nebude třeba, že bude drahý a nikdy se nezaplatí. Povedlo se jim zablokovat ale aspoň 3 a 4. Dnes je to nejvýdělečnější část ČEZ a o kolik snížil emise na planetě. A ve světe je to podobné - jak snížilo emise CO2 vypnutí JE v Německu. Jak pomohlo nespuštění Zwentendorf ? A nejde jen o JE - co Moorburg ? Našlo by se toho ve světě hodně.

Trochu se bojím, že vzniknou certifikovaní výpočtáři uhlíkové stopy a jejich slovo bude pravda a ostatní greenwashing. Co je ale greenwashing ? Když se chlubíme, že bylo v roce 2022 vyrobeno více energie z OZE než z plynu ? Ano, ale jen proto, že narostla výroba z uhlí na úrok plynu. Když se Německo chlubí, že mělo výrobu z OZE přes 50% ? Ano, ale po odtavení JE klesla základna - ad absurdum kdyby vypli všechno neOZE, tak mají 100% a zbytek dovezou, ale není to greenwashing ? Když mám přebytek v OZE a vyvezu EE, ale když mi EE chybí, tak stejné množství dovezu ale vyrobené z uhlí, ale vykážu to jako OZE, protože import=export, tak to není greenwashing ? V EU klesly od 1990 emise CO2 o desítky procent, ale energeticky náročné odvětví se odstěhovalo z EU, není to další greenwashing ? Nejsou záruky původu taky greenwashing ? Zvlášť nakoupené záruky od tisíce kilometrů vzdálených výrobců, tak se fyzikálně jejich elektřina nikdy nedostane ? Když vypěstuju rostliny a v bioplynové stanici z ní udělám zelenou elektřinu a CO2, tak je to ekologické, ale když ty stejné rostliny snědí krávy a lidé snědí krávy, tak je to z hlediska CO2 tragedie, i když krávy nejedí uhlí, nepijou ropu ani nevdechují zemní plyn a jen uvolní ten stejný uhlík z rozstlin jako v bioplynce - není to greenwashing ? Není "zelená elektřina" od obchodníku také greenwashing ? Fyzikálně tam přiteče elektřina, která je nejblíž a obchodníci řeší zase celkovou bilanci a ne aby pro každou hodinu neprodali více "zelené elektřiny", než pro danou hodinu nakoupili.

Jakékoli tvrzení, že je něco eko je greenwashing, nemá smysl to počítat, způsobů výpočtů je mnoho a žádný není správný. Jediné co má smysl je snižovat spotřebu uhlí, ropy a zemního plynu - ne nahrazovat jedno druhým. Nemají smysl nějaké emisní povolenky, povinné podíly OZE, povinné zateplování apod. Důležité jsou limity na dovoz a těžbu těchto tří produktů, které se budou postupně snižovat až na nulu. Kvůli nedostatku budou dražší - není třeba zvláštní povolenka.

hlpb
27. září 2023, 10:17

Německo porovnání výroby EE za prvních 9 měsíců:

1-9/2022:

OZE = 187 TWh

Uhlí = 119 TWh

plyn = 32 TWH

1-9/2023:

OZE = 192 TWh (+5 TWh)

uhlí = 83 TWh (- 36 TWh)

plyn = 34 TWh (+2 TWh)

Německo zvýšilo dovoz EE z Francie, Švédska, Dánska, Norska, Rakouska, kde mají nižší CO2 energetický mix něž Němci.

Michal K.
29. září 2023, 10:21

pozeram, ze Nemecko emisie v energetike za august 23: 352g CO2/kWh.

To sa nam to, ale zelena, to je ale uspech ...

Pravoslav Motyčka
28. září 2023, 22:13

Energetika je hodně složitý proces, prakticky nejde nepoužívat uhlí , ropu a plyn . Protože je velmi náročné je nahradit. Zelená ideologie tomu samozřejmě nepomáhá ,ale nemylte se i pálení dřeva způsobuje emise CO2 stejné jako pálení fosilních paliv a to , že ten les za 100 let vyroste je docela jedno , protože my chceme snižovat emise teď takže by to chtělo zvětšit dřevní hmotu v lesích a ne podporovat pálení dřeva.....

Michal K.
29. září 2023, 10:17

sorry kamo, ale studovani z Bruselu to maju inak. Ti maju palenie biomasy ako zeleny zdroj ...

Michal K.
26. září 2023, 15:57

myslim, ze je to krok spravnym smerom.

Napr v Australii uz zakazali klamlive tvrdenie, ze BEV je bezemisne vozidlo.

U nas to mnohi radi pouzivaju.

Takisto ocakavana zivotnost produktu je dolezity udaj.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se