
CSRD: Evropský parlament odsouhlasil klíčové části nové reportovací legislativy
Poté, co nová evropská legislativa v oblasti environmentálního reportingu prošla schvalováním u Evropské rady, ji nyní schválil i Evropský parlament. Nejistoty ohledně nových povinností ale nadále přetrvávají.
Parlament konkrétně schválil návrh „stop-the-clock“, který odkládá plnění některých povinností vycházejících z evropské směrnice o reportingu v oblasti udržitelnosti podniků (CSRD) a ze směrnice o due diligence v oblasti udržitelnosti podniků (CSDDD). Informaci a předběžnou analýzu přinesl server ERM. Navzdory odložení však širší debata o takzvaném omnibusu (tedy balíčku nových legislativ v oblasti životního prostředí) nadále vyvolává politické napětí a nejistoty především pro firmy, kterým legislativa ukládá povinnosti.
Parlament schválil, že pravidla CSDDD budou pro první skupinu dotčených společností z EU (s více než 5000 zaměstnanci nebo společností ze zemí mimo EU s odpovídajícím obratem v EU) aplikovatelná až od roku 2028. Stejný časový rámec platí i pro druhou vlnu společností (s více než 3000 zaměstnanci nebo obratem v EU ve výši 900 milionů EUR). Směrnice CSRD bude mít pro svou druhou a třetí vlnu rovněž dvouletý odklad. Velké společnosti tak musí podávat zprávy o opatřeních v oblasti udržitelnosti od roku 2028 (za předchozí finanční rok), kótované malé a střední podniky budou následovat v roce 2029.
Hlasování z minulého týdne, které následovalo po schválení členskými státy v Radě, ulehčí život především podnikům mimo EU - některé tyto společnosti očekávají i úplné zrušení aplikace pravidel na firmy mimo EU.
Politická debata ohledně environmentálního reportování se po hlasování v Evropském parlamentu nyní ještě více zintenzivnila. Evropské skupiny zaměstnavatelů a několik ministrů financí se postavili za Omnibus s odkazem na zprávu Maria Draghiho o konkurenceschopnosti, která uvádí pravidla udržitelnosti jako regulační brzdu. Jiní, včetně Evropské centrální banky a Platformy pro udržitelné finance, vyjádřili obavy. Například ECB varuje před oslabováním pravidel pro sankce a verifikaci, která jsou dle ní klíčovými nástroji v boji proti greenwashingu.
Poslanci podpořili návrh Komise, který je součástí širšího úsilí o posílení konkurenceschopnosti EU, celkem 531 hlasy. 69 hlasů bylo proti a 17 poslanců se zdrželo hlasování. Členské státy budou mít rok navíc - do 26. července 2027 - na transpozici pravidel do vnitrostátních právních předpisů.
Mohlo by vás zajímat:
Aspoň v něčem je EU první na světě. Reportování či přidělávání víček na PETky, to umíme.
Jeste umime zakazat uchošťoury. To se usetri plastu v cele EU !
A jak to uleví "velké plastové skvrně" v Tichém oceánu!!!
Odložit není zrušit - ale dává to jistou naději, že se EUprůmysl dočká (po několikerém dalším odkladu) rozumného EP a rozumné EK. Více asi nešlo se současnou EK vedenou gynekoložkou dosáhnout.
Jako gynekolozka by byla urcite mnohem vetsim prinosem pro spolecnost
Aby byla přínosem, tak to by musela být tím na co se gynekoložka dívá, nikoliv gynekoložkou.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se