Domů
Legislativa EU
Státy EU se shodly na úpravě legislativy související se změnou klimatu
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Státy EU se shodly na úpravě legislativy související se změnou klimatu

Členské státy EU se dohodly na společném postoji k novým úpravám evropské legislativy, které mají adresovat problematiku změny klimatu. Následovat bude vyjednávání o konečné podobě legislativy s představiteli Evropského parlamentu. To již zprostředkuje české předsednictví Rady EU. Členské státy podpořily například postupné ukončení prodeje nových aut na fosilní paliva do roku 2035 nebo vytvoření druhého systému obchodování s emisními povolenkami. Do něj spadnou sektory dopravy a vytápění. Z výnosů z EU ETS II bude financován sociálně-klimatický fond.

Po dlouhém jednání trvajícím více než 16 hodin dospěly členské státy EU ke společnému názoru na 5 zákonů před vyjednáváním o jejich finální podobě s Evropským parlamentem. Zákony jsou součástí širšího balíčku opatření navrhovaných Evropskou komisí. Opatření mají vést k dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050.

"Klimatická krize a její důsledky jsou jasné, proto je změna legislativy nevyhnutelná," uvedl místopředseda Komise Frans Timmermans.

Ministři EU podpořili stěžejní část zmíněného balíčku, který Komise představila v polovině července loňského roku. Jeho představení provázely obavy nad dopadem na obyvatele EU.

Situace se nicméně podstatně změnila po ruské invazi na Ukrajinu v únoru letošního roku. Zvláště v ohledu využívání zemního plynu jakožto přechodného paliva. Invaze dle Timmermanse podpořila snahy EU na poli obnovitelných zdrojů energie a rychlejší snížení závislosti na dovozu fosilních paliv.

Podpořen byl návrh, který počítá s ukončením prodeje nových aut na fosilní paliva od roku 2035. Dále byl podpořen cíl snížení emisí skleníkových plynů o 55 % v porovnání s rokem 1990. Na to navazuje reforma systému obchodování s emisními povolenkami a rovněž vytvoření druhého systému EU ETS. S jeho spuštěním státy počítají v roce 2027.

Evropský parlament navrhuje jeho zavedení v roce 2024, přičemž obytné budovy a soukromá doprava by měly být začleněny až v roce 2029. Z části výnosů z druhého systému bude financován sociálně-klimatický fond, resp. finance budou alokovány z rozpočtu EU, kam by měly členské státy odvádět část příjmů z EU ETS II.

Celkový alokovaný objem fondu určili ministři na 59 miliard EUR. Cílem je podpora nízkopříjmových obyvatel EU. Všechny členské státy budou povinny předložit plán pro využití fondu. Jedinou zemí, která návrhu opanovala, byla Litva. Litva požadovala větší alokaci prostředků jí plynoucí ze sociálně-klimatického fondu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Peter Zachara
29. červen 2022, 22:30

raz tieto vystupy EU budu studijnym materialom na medicine, odbor psychologia

Jenyk
30. červen 2022, 06:18

Strašné. Zrušit celou EU!

energetik
30. červen 2022, 09:48

Je krásné že se státy EU takto shodly, ale je to málo ambiciózní. Rok 2050 je na klimatickou neutralitu dost pozdě.

Michal K.
30. červen 2022, 10:00

ideme zvysovat spalovanie uhlia, takze vsetko oka ....

Milan Horak
30. červen 2022, 12:54

Iracionální myšlenka, že můžeme ovlivnit klima jak si přejeme ovládla EU. A bohužel je kolem nás spousta užitečných i....ů co jim ještě tleskají. Až se udotujeme a proinvestujeme k neutralitě, tak neboudou peníze na skutečnou ochranu životního prostředí a přizpůsobení se. Sociálně klimatický fond jde ve šlépějích socialismu: vyrobili jsme si problém a ted ho musíme řešit.

Ladislav Novák
2. červenec 2022, 07:28

Vy nevíte, že se klima dá řídit legislativou EU/EK? :-D Nebo hlasováním aktivistů v parlamentech států?

Vy nejste dost pokrokový! Podívejte se třeba na aktivisty jako "energetik" a spol., jak se snaží... :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se