Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Transněft: Ropa pro Evropu byla kontaminována úmyslně

Kontaminovaná ropa, která se dostala ropovodem Družba do Evropy, byla záměrně kontaminována v soukromém terminálu, zní od ruského Transněftu, operátora ropovodu.

Ropa byla kontaminována v terminálu Samaratransneft, který přijímá ropu od několika menších producentů, uvedla ruská agentura TASS citující mluvčího společnosti Transněft Igora Demina.

2. Goldman Sachs: Ceny fotovoltaických panelů po loňském propadu dosáhly dna

 

Po výrazném propadu cen fotovoltaických panelů ve třetím čtvrtletí loňského roku, na kterém mělo svůj podíl i značné omezení podpory pro nové elektrárny v Číne, se ceny v posledních měsících stabilizovaly a dosáhly svého dna. Ze zastavení propadu cen by podle analytika investiční banky Goldman Sachs měly těžit zejména firmy vyrábějící panely mimo Čínu.

V polovině loňského roku trhem s fotovoltaickými panely, otřásl razantní krok Číny, která na konci května znenadání výrazně omezila podporu pro nové fotovoltaické elektrárny. Na překvapivý krok zareagovaly akcie největších čínských výrobců komponent pro solární elektrárny poklesem o několik desítek procent.

3. Kam směruje cena ropy? Politici a obchodníci se nemohou shodnout

shale oil rig břidlicová ropa

Obchodníci na trhu s ropou jsou skeptičtí vůči prohlášení Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které slibuje vyrovnat nedodávku ze strany Íránu způsobenou sankcemi USA.

Konec výjimek pro kupce íránské ropy

Rozhodnutí o odstranění zbývajících výjimek pro kupce íránské ropy padlo po politickém vyjednávání, kterého se zúčastnili představitelé USA, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Z něho vyplynulo, že USA očekává nahrazení íránské produkce přinejmenším jedna-ku-jedné, čímž by se udržela cenová hladina na relativně stabilní úrovni. S tím souvisí i ujišťování ze strany politiků USA, že sankce uvalené na íránskou ropu se nepromítnou do cen pohonných hmot nebo nesníží dostupnost ropy.

4. Ukrajina z obav o výsledek jednání s Ruskem navýší zásoby zemního plynu před další zimou

Ukrajínští a evropští obchodníci navyšují zásoby zemního plynu před další zimou. Připravují se na případné narušení dodávek před dalším kolem vyjednávání s Ruskem.

Andrej Kobolev, šéf státní energetické společnosti Naftogaz Ukrajiny, uvedl, že Ukrajina navýší zásoby zemního plynu ve srovnání s minulými roky. Každý rok má Ukrajina k dispozici 17 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu, letos k tomuto množství přibude dalších 20 bcm.

5. IEA: Irák se do roku 2030 stane čtvrtým největším producentem ropy na světě

Těžba ropy

Dle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by se Irák měl stát čtvrtým největším těžařem ropy na světě do roku 2030 a třetí zemí nejrychleji zvyšující svou produkci. Svoji produkci by měla země zvýšit o téměř 30 % na hodnotu 6 milionů barelů ropy denně. Více ropy by měly těžit už jen Amerika, Rusko a Saúdská Arábie.

Zpravodajský portál Bloomberg informoval o prohlášení agentury IEA. Írák, člen organizace OPEC, by se dle IEA měl dostat na úroveň těžby ropy téměř 6 milionů barelů denně do roku 2030. Tím by Irák odsunul současného čtvrtého největšího těžaře na světě – Kanadu. Mnoha konflikty a sankcemi poznamenaná země by se dle IEA měla v žebříčků zemí rychle zvyšujících svou těžbu zařadit na třetí místo hned za Spojenými státy a Brazílií.

6. Na prvním čínském jaderném reaktoru Hualong One probíhají studené testy

Na pátém bloku jaderné elektrárny Fu-čching 5 v čínské provincii Fu-ťien byly zahájeny studené hydrostatické testy. Jedná se o první ze dvou demonstračních reaktorů Hualong One (HPR-1000) nově budovaných v areálu elektrárny. Testy poprvé ukázaly, jak systémy primárního okruhu spolupracují s podpůrnými systémy.

Studené funkční testy jsou prováděny s cílem prověřit, zda jsou důležité bezpečnostní systémy správně nainstalovány a připraveny k provozu. Hlavním účelem těchto testů je ověřit těsnost primárního okruhu a jeho komponent, jako například tlakové nádoby, potrubí, armatury jaderné i nejaderné části a také čistotu hlavního cirkulačního potrubí.

7. RWE v Německu nepostaví plánovanou uhelnou elektrárnu, místo toho se zaměří na OZE

Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE

Společnost RWE zrušila své plány na stavbu nového uhelného zdroje BoAplus v německém Niederaussenu. Spolu s tím oznámila, že v budoucnu již nebude investovat další peníze do nových uhelných elektráren. Další investice v řádech miliard eur chce RWE na místo toho směřovat do obnovitelných zdrojů energie, skladovacích technologií a případně plynových zdrojů.

Energetická společnost RWE v pátek oznámila, že již nebude investovat do nových uhelných zdrojů. A to včetně plánované elektrárny BoAplus s instalovaným výkonem 1 200 MW v německém Niederaussenu, nedaleko Kolína nad Rýnem. Místo toho se chce společnost zaměřit na obnovitelné zdroje energie a možnosti, jak energii skladovat. Podle finančního ředitele firmy se bude jednat v následujících letech řádově o miliardy eur.

8. V Rotterdamu by mohlo vyrůst největší evropské Power to Gas zařízení s výkonem 250 MW

power to gas

Společnosti BP a Nouryon plánují v rotterdamském přístavu výstavbu 250MW zařízení na elektrolýzu vody vyrábějící při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů tzv. zelený vodík. Pokud by byl projekt realizován, jednalo by se o největší zařízení svého druhu v Evropě.

S plánem na výstavbu Power to Gas zařízení, jež funguje na principu přeměny elektrické energie na plynná paliva, s výkonem v řádech stovek megawattů přišli nedávno také německý provozovatel přenosové soustavy Amprion a provozovatel přepravní soustavy Open Grid Europe či další německý provozovatel přenosové soustavy TenneT společně se společností Thyssengas. Obě tato zařízení by měla mít výkon 100 MW a měla by být uvedena do provozu v roce 2023, respektive 2022.

9. 150 miliard korun investují v přepočtu Německo a Francie do výroby baterií pro elektromobily

Akumulátory od společnosti Daimler. Zdroj: Mercedes-Benz

Francie a Německo se včera dohodly, že společně investují do výroby baterií pro elektromobily v Evropě v přepočtu až 150 miliard korun. Investice má pomoci Evropě stát se konkurenceschopnou vůči asijským výrobcům na evropském trhu s bateriemi, jehož hodnota by dle předpokladů EU měla v roce 2025 přesáhnout v přepočtu 6,4 bilionu korun.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že cílem je v následujících čtyřech letech vybudovat dva výrobní závody bateriových článků pro elektromobily, jeden ve Francii a jeden v Německu. Dohromady mají zaměstnat 3 000 lidí.

10. Babiš k jaderným blokům v ČR: Ideálem zdroje menšího výkonu

Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. V projevu na dnešním Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Odborníci upozorňují na to, že ve světě se tato modulární zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí. Babiš dnes uvedl, že je na Česku a Evropské unii, v jaké míře se budou na jejich rozvoji angažovat.

„Osobně bych se za tuto cestu velice přimlouval,“ řekl premiér.

Téma

ICIS: Německý odklon od uhlí způsobí nárůst cen v regionu a četnosti cenových špiček

Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE

Německý plán politicky urychleného odstavování uhelných elektráren způsobí nárůst cen elektřiny v regionu a přesun části emisí CO2 do okolních zemí. Zatímco mírný nárůst cen bude znatelný již v následujících letech, největší nárůst je očekáván v období let 2023-2025. Uvádí to analýza společnosti ICIS.

Pokud německá vláda opravdu přijme doporučení uvedená v lednové závěrečné zprávě vládou jmenované uhelné komise, stanovující harmonogram odstavování uhelných elektráren do roku 2038, dojde k významnému ovlivnění dodávek v regionu a nárůstu velkoobchodních cen elektřiny.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se