Domů
Elektrárny v Evropě
ICIS: Německý odklon od uhlí způsobí nárůst cen v regionu a četnosti cenových špiček
Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

ICIS: Německý odklon od uhlí způsobí nárůst cen v regionu a četnosti cenových špiček

Německý plán politicky urychleného odstavování uhelných elektráren způsobí nárůst cen elektřiny v regionu a přesun části emisí CO2 do okolních zemí. Zatímco mírný nárůst cen bude znatelný již v následujících letech, největší nárůst je očekáván v období let 2023-2025. Uvádí to analýza společnosti ICIS.

Pokud německá vláda opravdu přijme doporučení uvedená v lednové závěrečné zprávě vládou jmenované uhelné komise, stanovující harmonogram odstavování uhelných elektráren do roku 2038, dojde k významnému ovlivnění dodávek v regionu a nárůstu velkoobchodních cen elektřiny.

ICIS ve své modelaci porovnávající doporučení uhelné komise se scénářem uvažujícím provoz elektráren do dosažení jejich životnosti (50+ let) uvádí, že vyřazení německých uhelných elektráren z provozu zvýší export elektřiny z Francie a Nizozemska do Německa a učiní z Polska, současného čistého dovozce, čistého vývozce.

Postupný odklon Německa od výroby elektřiny v uhelných elektrárnách navýší ceny elektřiny v regionu, dle ICIS bude průměrný nárůst cen na všech přímo propojených trzích dosahovat 0,2 EUR/MWh pro období 2019-2022 a 2,2 EUR/MWh pro období 2023-2030. Nejvyšší nárůst cen elektřiny je očekáván v severských státech a Nizozemsku v důsledku silného využívání propojovacích vedení k minimalizaci cenových rozdílů, zatímco ceny elektřiny v Polsku a ve Spojeném království budou nejméně ovlivněny.

Vývoj instalovaného výkonu hnědouhelných a černouhelných elektráren v Německu při odklonu od uhlí (plná čára) a při odstavení uhelných elektráren po dosažení životnosti (tečkovaná čára). Zdroj: ICIS

Nárůst emisí CO2 v okolních zemích

S odklonem od uhlí v Německu by v období let 2019-2030 dle ICIS došlo ke snížení emisí oxidu uhličitého o přibližně 300 milionů tun. Tento předpoklad uvažuje pokles emisí CO2 v Německu o 371 milionů tun kompenzovaný nárůstem emisí v sousedních zemích. Většinu tohoto nárůstu zajišťuje vyšší výroba v Nizozemsku (+22 mil. tun CO2), Polsku (+11 mil. tun CO2) a Francii (+ 9 mil. tun CO2).

To znamená, že Německo by ve sledovaném období muselo zrušit přibližně 300 milionů evropských emisních povolenek (EUA), aby zabránilo poklesu jejich ceny. Tím by se však připravilo o odpovídající finanční prostředky, které by získalo jejich prodejem v aukcích.

Přírůstek emisí CO2 v okolních zemích při odklonu od uhlí. Zdroj ICIS

Nárůst cen elektřiny a četnosti cenových špiček v Německu

Úbytek výroby uhelných elektráren v Německu v důsledku jejich politicky urychleného odstavování bude částečně nahrazen výrobou elektráren plynových. Ceny elektřiny v Německu oproti scénáři uvažujícímu odstavení uhelných elektráren po dosažení jejich životnosti vzrostou o zhruba 0,5 EUR/MWh do roku 2023 s postupným nárůstem až na 6,7 EUR/MWh v roce 2030.

Odklon od uhlí rovněž způsobí pokles času s negativními cenami elektřiny a rostoucí počet hodin s vyššími cenovými hladinami a cenovými špičkami.

Rozdíl v četnosti cen v Německu při odklonu od uhlí v porovnání s odstavením uhelných elektráren po dosažení životnosti. Zdroj: ICIS

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
petr
29. duben 2019, 23:07

Nelze to komentovat jinak, že odklon od uhlí a jádra logicky zdraží elektřinu a významně zvýší nestabilitu trhu.

až to němcům dojde tak nahlas nebo spíše potichu se vrátí zpět k využívání jádra. Vládní PR mluvčí musí vymyslet jen nějaký zdařilý příběh proč...

Třeba, že je to kvůli elektromobilům...

Jar
30. duben 2019, 07:27

Odklon splní ale budou ve špičce spotřeby elektřinu nakupovat. Např. z V4.

Milan Vaněček
30. duben 2019, 08:15

ICIS zastupuje petrochemický průmysl. Tedy žádní zelení aktivisté. Překvapuje mě (příjemně), jak malý nárust ceny spočítali. Mnohem menší než je způsoben spekulacemi a politikou okolo CO2 povolenek.

Sny petra o návratu k jádru v Německu (a EU) snad už nikdo nemůže brát vážně.

Martin Pácalt
30. duben 2019, 12:40

Pane Vaněčku, Vás bych požádal, abyste zůstal u pozitivního lobbování za FVT instalace , a skoncoval s tradičním rýpnutím si (kolikrát úplně zbytečně jízlivým) do jaderných elektráren (s tím mě osobně už štvete dlouhodobě). Je to od vás zbytečný negativizmus. Jako příznivce jaderných i OZ elektráren třeba já osobně nepotřebuju od vás každý den připomínku, že jejich zlatý věk poslední léta rozhodně neprobíhá. Ale rozhodně ale nečtu z křišťálové koule jak se tady často pokoušíte.

petr
30. duben 2019, 20:39

Vážený pane Vaněčku, už jsem vám to napsal vícekrát ale ještě jednou to napíši.

Asi jako i vy mám FTVE 2 * 30 kW nekřesťansky dotovaných cca 13 Kč/kWh.

Mohl jsem, toho postavit více, ale připadalo mi to neslušné z pohledu dotací.

Pak mám jednu pro radost 15 kW a bez dotace - ekonomicky je to nesmysl ale mám to jako hračku s bateriovým úložištěm a ani kWh nepošlu ven...

Pak mám ještě 2 200 kW v kogeneračkách a hezky to vydělává, ale přes to byť z toho nic nemám si myslím, že moderní průmyslový stát jako je snad ČR potřebuje tak asi 5 000 MW v JE a zbytek OZE + KGJ + trocha uhlí pro diverzifikaci.

SRN bych doporučoval totéž akorát aspoň 20 000 MW a pak ostatní jak mají....

Doba ukáže jak to nakonec dopadne, jsem přesvědčen že okolo roku 2050, což možná už budu po smrti, bude energetický mix 50 % jádro a zbytek OZE + plyn. Otázkou je jaké JE...

Mějte se fajn

Milan Vaněček
1. květen 2019, 20:45

Vidím, že kdo vystuduje FJFI ČVUT získá pevnou víru.

Carlos
2. květen 2019, 00:30

ČR není moderní stát a o průmyslu se tak nedá mluvit už vůbec. ČR je možná tak skanzen byrokracie minulého století s výrazně zastarávající průmyslovou základnou zaměřenou na subdodávky, montovny a velkosklady, kde tato je závislá na dovozu levné pracovní síly. Kde z tohoto vyplývá velké množství společenských a dalších problémů, kdy například frustrace vede k volbě populistických hnutí která mohou výrazně zhoršit situaci v zemi.

Navíc berete premisu že průmyslová = dobrá, jenže neuvažujete stav průmyslu co se vyrábí, jakou to má přidanou hodnotu, jaký ten řetězec je a to jak to tu vypadá není dobře, příliš velká část je závislá na zahraničních korporacích, které se mohou ze dne na den sbalit a jít jinam co bude tu? V zásadě nic.

ČR by se měla přeorientovat spíš na lehký průmysl, pokročilé technologie, služby, ne tu pořád udržovat uměle "tradiční" průmysl, pro který nemáme dávno podmínky, protože zásoby kvalitního uhlí jsou tak nějak vytěžené, rudy také tak nějak nemáme, takže se tyto musí dovážet a dost možná jediné co to tu drží je umělá podpora.

Školství také není nějak super a současné pokusy to nezachrání, jednak jsou poněkud zvrhlé (snahy hnát lidi na učňáky), jednak máme pitomě navrženou školskou soustavu a jednak dokud se to nezmění ve společnosti, tak se s tím nic moc nestane. Jenže toto nám generuje dlouhodobý problém, kdy nebudeme schopní tady v tom státě se posunout dopředu.

Hejna Petr
3. květen 2019, 09:20

Škoda, že se k tomu nemohou vyjadřovat naši výrobci a průmyslové závody. Už nyní je drtí levné dovozy ze zemí, které kašlou na ochranu životního prostředí, bezpečnost práce, odborové organizace, péče o zdraví, ...

Teď navíc dostanou "dárek" v podobě zdražení elektřiny v Evropě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se