Domů
Německo
RWE v Německu nepostaví plánovanou uhelnou elektrárnu, místo toho se zaměří na OZE
Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

RWE v Německu nepostaví plánovanou uhelnou elektrárnu, místo toho se zaměří na OZE

Společnost RWE zrušila své plány na stavbu nového uhelného zdroje BoAplus v německém Niederaussenu. Spolu s tím oznámila, že v budoucnu již nebude investovat další peníze do nových uhelných elektráren. Další investice v řádech miliard eur chce RWE na místo toho směřovat do obnovitelných zdrojů energie, skladovacích technologií a případně plynových zdrojů.

Energetická společnost RWE v pátek oznámila, že již nebude investovat do nových uhelných zdrojů. A to včetně plánované elektrárny BoAplus s instalovaným výkonem 1 200 MW v německém Niederaussenu, nedaleko Kolína nad Rýnem. Místo toho se chce společnost zaměřit na obnovitelné zdroje energie a možnosti, jak energii skladovat. Podle finančního ředitele firmy se bude jednat v následujících letech řádově o miliardy eur.

Projekt moderní uhelné elektrárny BoAplus, která měla nahradit starší jednotky na stejném místě, RWE představila v roce 2012. Dřívější realizace se projekt nedočkal zejména z důvodu klesajících cen elektřiny, a tím pádem zhoršené ekonomické návratnosti investice.

„Jsme si vědomi své odpovědnosti a pokračujeme v energetickém přechodu. Nové uhelné elektrárny již nemají místo v naší strategii orientované na budoucnost. Po dokončení transakce se společností E.ON bude RWE jedním z předních světových hráčů v oblasti obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětlil Rolf Martin Schmitz, generální ředitel společnosti RWE AG.

Ještě během tohoto roku RWE plánuje velkou reorganizaci, v rámci které převezme od společností innogy a E.ON přes 10 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, čímž by se měla stát pětkou mezi největšími čistě orientovanými energetickými společnostmi.

Uhelné zdroje jako záložní kapacita

I přesto, že RWE bude ve svých nových investicích cílit na nízkoemisní zdroje, její současná uhelná flotila čítá 10,3 GW hnědouhelných a 6,5 GW černouhelných elektráren. Ty budou dle společnosti potřeba nadále i přes jejich klesající výrobu, a to zejména jako stabilní záložní zdroje a podpora OZE, které mají v současné době v Německu zhruba 40% podíl.

Do roku 2023 má RWE uzavřít velkou část z celkem 3 GW výkonu, které mají být odstaveny v návaznosti na doporučení tzv. uhelné komise, za což bude RWE požadovat odškodné.

Zdroj úvodní fotografie: RWE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
petr
1. květen 2019, 10:02

Budiž práci čest !

Trochu to připomíná úvodníky Rudého práva z roku 1988 !

Ti hoší z RWE se pomátli...

Znal jsem předsedu představenstva RWE prof, Zenkra, ten se musí v důchodu chytat za hlavu je-li ještě naživu...

Milan Vaněček
1. květen 2019, 16:34

"Hoši z RWE" by se pomátli kdyby chtěli stavět v Německu nové uhelné elektrárny. To je snad každému jasné.

Martin Prokš
1. květen 2019, 23:34

Dobrý den,

Já Vás chápu, ale Vy se na to koukáte jako technik/energetik, který chce poskytovat kvalitní službu. Koukněte se na to cynicky přes peníze, o nic jiného nejde.

Proč by se pomátli. Jen se chovají dle stávajícího nastavení trhu. Výstavba uhelného bloku by byla zatížena velmi tvrdými limity na emise, což by ji prodražilo a kdo ví jestli by ty limity byly splnitelné. Banky nechtějí dávat úvěry na fosilní energetiku. Pak cena CO2 povolenky co určitě poroste, je na to trvalý politický tlak. Dostupnost uhlí v potřebném množství a za rozumnou cenu je ta také otázka do budoucna, v tom se také hodně zrcadlí politika. A samozřejmě riziko, že stát dá v nějaký moment politický rozkaz / zákon odstavit všechno uhlí. Suma sumárum se blok nemusí vůbec ani zaplatit.

A jsou jen obchodní společnost, ne filantropové, ani není jejich primárním cílem stabilita sítě a dostupnost služby, ale peníze - což je zcela správně. A když se díky ideologické deformaci trhu nevyplácí kvalitní služba, ale naopak nepravidelné chaotické bezhlavé cpaní do sítě, pak tomu prostě přizpůsobili své podnikatelské záměry.

Staré bloky dojedou co to půjde, respektive co se to bude vyplácet, případně se jich zbavit dokud za ně ještě něco trhnou.

Navíc postavit řiditelný zdroj je velké riziko i z jiného pohledu. Když ho jednou připojíte do sítě, nesmíte ho svévolně odstavit a zrušit i když na něm třeba proděláváte. K vyřazení bloku potřebujete povolení. A když správce sítě řekne, že Váš blok je nutný pro udržení stability sítě, tak to povolení nedostanete. Pak můžete akorát zahájit spory o náhrady, pokud se vám regulovaná cena odvozená právě z těch starých odpisově splacených nelíbí.

To, že to je z dlouhodobého pohledu zákazníka hovadina, není jejich problém. Co si zákazník skrze své zákonodárce žádá, to nakonec dostane.

Carlos
2. květen 2019, 01:09

Pořád je lepší přizpůsobit podnikání legislativě, než legislativu svému podnikání, jenže to někteří lidé nechápou, nebo neberou. Vtip je v tom že trh si bude dost pravděpodobně schopen poradit velmi snadno i s různými problémy a to tak, aby cena proudu byla pořád pro lidi snesitelná, tedy je kupovali. Na rozdíl od snah věci řešit skrze centrální plánování, které vždy přinese jen podoptimální řešení.

Martin Prokš
2. květen 2019, 10:01

Dobrý den,

Evidentně máme zcela rozdílné názory na to, co se dnes děje. K centrálnímu plánování bych přirovnal stávající situaci, kdy centrální komise naplánovala závazné OZE podíly a jednotlivá politbyra v guberniích se tento cíl snaží naplnit. Nástrojem k tomu jsou dotace, podpory, CO2 odpustky a zelené certifikáty.

I v názoru na to, zda se legislativa má přizpůsobovat trhu, nebo trh legislativě se do značné míry lišíme. Legislativa nemá bránit trhu - obchodním interakcím mezi jednotlivými zájemci o obchod. Výjimkou jsou amorální nebo vysloveně škodlivá jednání, to by legislativa měla ošetřovat, jinak ale nezasahovat. Legislativa má dělat podporu (ochranu) pro poctivé a morální obchodování, ne naopak!

A trhu je nějaká lidskost nebo přiměřenost cen fuk. Prostě když něčeho je někdy nedostatek, tak cena letí nahoru dokud to někdo kupuje v dostatečné míře. Až začne být elektřiny aktuní nedostatek v dlouhých úsecích největší potřeby (aneb ta má oblíbená tichá noc, svatá noc), tak cena poletí nahoru a jestli na to ti nejmenší mají nebo ne trh zajímat nebude. Vsadím se, že na to pak politici zase nasadí další ohýbák v podobě zastropování max. špiček (mnohde již je dnes), ale tím náklady přesunou na někoho jiného a ten si pak rozmyslí jestli mu stojí za to dělat blba a dotovat poskytování služby když za to nedostane adekvátní odměnu...

Jan Veselý
1. květen 2019, 18:26

"Stabilní záložní zdroje" je zběsilý novinářský novotvar. Držel bych se radši pojmů sezónní a pružná výroba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se